tina20
21.04.06,17:03
Pekný deň prajem. Chcela by som sa opýtať na pár vecí, ktoré sú pre vás úplnou samozrejmosťou.
1. mám pokladničný bloček trebárs za kolky ktoré som kúpila musím si k tomu bločku, aby som ho mohla zaúčtovať do peňažného denníka vypísať VPD ?
2. keď mi príde VBÚ nemusím už k tomu nič vypisovať môžem to na základe toho výpisu?
Som z toho trochu sprostá viem kde mám čo zaúčtovať/aspoň dúfam/ len tieto veci neviem
Tweety
21.04.06,15:04
Pekný deň prajem. Chcela by som sa opýtať na pár vecí, ktoré sú pre vás úplnou samozrejmosťou.
1. mám pokladničný bloček trebárs za kolky ktoré som kúpila musím si k tomu bločku, aby som ho mohla zaúčtovať do peňažného denníka vypísať VPD ?
2. keď mi príde VBÚ nemusím už k tomu nič vypisovať môžem to na základe toho výpisu?
Som z toho trochu sprostá viem kde mám čo zaúčtovať len tieto veci neviem
1. Na zaúčtovanie pokladničnej operácie je potrebný doklad, v tomto prípade VPD.
2.Zaúčtuješ na základe BV.:cool:
tina20
21.04.06,15:13
1. Na zaúčtovanie pokladničnej operácie je potrebný doklad, v tomto prípade VPD.
2.Zaúčtuješ na základe BV.:cool:

ďakujem takže aj keď nemám registračnu pokladnicu, ale na všetko čo kúpim a nejde mi to cez banku musím vypísať VPD, tak
a potom ten bloček mám mať splou aj s VPD odložený.
Tweety
21.04.06,15:16
ďakujem takže aj keď nemám registračnu pokladnicu, ale na všetko čo kúpim a nejde mi to cez banku musím vypísať VPD, tak
a potom ten bloček mám mať splou aj s VPD odložený.
Tak, pokladničné doklady, príjmové alebo výdajové musia byť medzi zaúčtovanými pokladničnými dokladmi.:cool:
tina20
21.04.06,15:17
Tak, pokladničné doklady, príjmové alebo výdajové musia byť medzi zaúčtovanými pokladničnými dokladmi.:cool:

ďakujem ste veľmi zlatá
Tweety
21.04.06,15:17
ďakujem ste veľmi zlatá Rada pomôžem aj nabudúce.;););)
tina20
21.04.06,15:50
Ešte jedna otázočka chcem si zaúčtovať výdavky pred vznikom živnosti / ktoré ale súvisia so živnosťou/zriaďovacie výdavky// ID do réžie čo mám k tomu vypísať?
Musím mať bločky a VPD a čo ešte musím mať pri ID?
Tweety
21.04.06,15:53
Ešte jedna otázočka chcem si zaúčtovať výdavky pred vznikom živnosti / ktoré ale súvisia so živnosťou/zriaďovacie výdavky// ID do réžie čo mám k tomu vypísať?
Musím mať bločky a VPD a čo ešte musím mať pri ID?
Tak isto, ak výdavky boli cez pokladňu, tiež VD, ale ak by boli nad 50000.-, nie je to réžia, treba to odpisovať.:cool:
tina20
21.04.06,16:02
A musím mať nejaký doklad na ktorý ten ID budem evidovať?
nejakú kartu alebo niečo
Tweety
21.04.06,16:06
A musím mať nejaký doklad na ktorý ten ID budem evidovať?
nejakú kartu alebo niečo
Netreba Ti ID, stačia pokladničné doklady. :cool:
tina20
21.04.06,16:26
Ďakujem veľmi pekne krásny víkend
Tweety
21.04.06,16:29
Ďakujem veľmi pekne krásny víkend
Tiež prajem krásny oddychový víkend.;););)
pedrotello
06.05.06,20:48
Pekný i ja pekný deň,

V tejto súvislosti sa chcem spýtať, že ak trebars začínam živnosť od 1.6.2006 a už v apríli - máji mám výdavky súvisiace so začatím živnosti (kolok na ŽL, náradie, materiál a pod.). Podľa zákona by som si mal začať viesť JÚ dňom začatia činnosti živnostníka. S akým dátumom teda zadať do účtovníctva výdavky uskutočnené pred 1.6.2006, ak bločky sú z dátumom pred 1.6.2006???
Melnick
06.05.06,21:38
Pekný i ja pekný deň,

V tejto súvislosti sa chcem spýtať, že ak trebars začínam živnosť od 1.6.2006 a už v apríli - máji mám výdavky súvisiace so začatím živnosti (kolok na ŽL, náradie, materiál a pod.). Podľa zákona by som si mal začať viesť JÚ dňom začatia činnosti živnostníka. S akým dátumom teda zadať do účtovníctva výdavky uskutočnené pred 1.6.2006, ak bločky sú z dátumom pred 1.6.2006???

Bločky,ktoré si mal pred začatím živnosti a súvisia s podnikaním
si môžeš zahrnúť vo svojom účtovníctve s dátumom začatia,
aj keď dátum na nich bude skorší.§16odst.3pís.a:)zák431/2002
laurax
07.05.06,05:34
Ahojte,

môžete mi niekto poradiť ako si zaúčtovať náklad na využívanie internetu pripojeného doma? Pripojenie je na manželove meno - on vyplatí faktúru a zaúčtuje si 1/3 ako jeho náklad a 2/3 ako osobnú spotrebu.
Ja si chcem zaúčtovať tiež 1/3, keďže internet využívam takisto. Akou formou to má byť?
Vďaka, Laurax
abel
07.05.06,06:56
Tak isto, ak výdavky boli cez pokladňu, tiež VD, ale ak by boli nad 50000.-, nie je to réžia, treba to odpisovať.:cool:
Tweety, prečo 50000.-?
evina
07.05.06,07:21
Tweety, prečo 50000.-?

Ziaďovacie výdavky sú z hľadiska zákona o DzP považovaneé za nehmotný majetok, a ten sa nad 50 000 odpisuje...
§22
7/ Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
abel
07.05.06,07:31
Evi, veľmi pekne ďakujem, to som nevedela, keďže ani v praxi som sa s tým ešte nestretla v takej sume.
pedrotello
07.05.06,20:27
Vďaka Maji,

videl som niektoré účtovné uzávierky, v ktorých boli v PD zaúčtované takéto výdaje ešte pred vznikom živ. oprávnenia a mne sa to práve vďaka tomu ustanoveniu, ktoré sí spomenula, nepozdávalo. Takže na všetok nákup súvisiaci s podnikaním do 50000,- použiť dátum zaúčtovania v PD deň vzniku oprávnenia prevádzkovať živnosť. OK?

Vďaka Peter