miroslavbu
17.09.14,12:18
Dobrý deň, môj sused je obchodná prevádzka, ktorá je postavení na hranici cca 13m pri mojom pozemku. Rozhodli sa pristavovať budovu 28m dlhú a skoro 9m vysokú. Vraj nepotrebujú môj súhlas, pretože stavba je 2 m od hranice. Vstup do predajne naplánovali v tom dvojmetrovom úseku od plota. Pretože mi záhradu takáto stavba zatieni a nevidí sa mi ani otočenie okien do mojej záhrady vo vzdialenosti len 2m, môžem uspieť s námietkou voči takejto stavbe? Tak isto bude v ich objekte pohyb zákazníkov, čo nám bude narúšať súkromie v rodinnom dome. Ak viete poradiť nejaké možnosti ako sa odvolať proti stavbe, ktorá vlastne bude postavení po celej dĺžke nášho pozemku, budem vám nesmierne vďačný. Miro.
Oliwa
17.09.14,10:58
V zmysle stavebného zákona. Vygúgli, prečítaj a naštuduj, aby si vedel argumentovať, keď zájdeš na stavebný, resp. obecný úrad.
Si účastníkom stavebného konania bez ohľadu na vzdialenosť stavby od hranice Tvojho pozemku, máš obdržať oznámenie o začatí stavebného konania, právo vidieť dokumentáciu a v zákonom stanovenej lehote sa k nej vyjadriť, resp. podať námietky.
Je fajn, ak to chceš riešiť teraz, lebo keď bude stavba stáť, bude už neskoro. Na Slovensku existujú desaťtisíce čiernych stavieb, no ani jedna, ktorú by boli dať zbúrať. S výnimkou tej chatrče, čo stála v Malackách v susedstve p. Dobrovodského. Ale to je iný príbeh...

http://www.djsarchitecture.sk/Kedy_sa_vyzaduje_stavebne_povolenie.html
miroslavbu
17.09.14,16:44
Ďakujem za odpoveď. Aby som to upresnil. V nedeľu som dostal z obecného úradu do rúk listom oznámenie o začatí územného konania v pondelok bol sviatok, v utorok nebol stránkový, dnes som sa konečne pozrel na úrade do papierov a podľa ich slov je všetko v poriadku a je škoda sa na niečo odvolávať. Na budúci týždeň v pondelok je ukončenie konania do kedy sa môžem vyjadriť. Takže úrad mi dal k dispozícii na podanie námietky 3 dva pracovné dni.
Preto hľadám rozum kde sa dá, za taký krátky čas mi ani študovanie zákona nepomôže. Ak sa teda nenájde dobrá duša ktorá mi dokáže poradiť.
Peggynka
17.09.14,17:15
Tá budova bude na čo slúžiť? Výrobná hala? Predajne?
Peggynka
17.09.14,17:22
Oliwa
18.09.14,13:16
Možno to bola náhoda, možno zámer... Chybou bolo, že si prebral zásielku do rúk v nedeľu - stratil si tak aj vďaka pondelkovému sviatku 2 dni... To máte teda akčný obecný úrad, ak roznášajú jeho ľudia poštu aj v deň pracovného voľna... Preto mi napadlo, či to nebol zámer...
enida
18.09.14,13:45
namietku urcite podaj. minimalne tym ziskas cas na dalsie konanie.
z dlhodobejsieho hladiska sa s nimi potom skus nejak dohodnut, navrhni ustupok - napr. ze okna presunu, alebo ich zaviazes vymurovat plot....
Oliwa
18.09.14,18:54
Ak sa nemýlim, myslím, že môžeš požiadať o predl´ženie lehoty na vyjadrenie... To by Ti mohlo pomôcť získať čas na získanie argumentov na podanie námietky... Ale ja nie som ani právnik, ani stavbár...
miroslavbu
22.09.14,13:58
Dnes som nakoniec podal námietky. Plnenie je: z 5 podaných sú 4
priechodné. Chem vám ešte raz poďakovať za snahu.
Oliwa
01.10.14,11:09
Niet za čo, nech Ti to dobre dopadne... Tvoj komentár som čítala až dnes...