ziv123
17.09.14,13:27
V novembri mám záujem ako SZČO / som neplatca DPH/ kúpiť nové auto. Čo je podľa Vás výhodnejšie z hľadiska nákladov? Auto ako finančný lízing /4 roky platenia/ alebo odpisovania na 4 roky a zalpatiť auto v hotovosti?Aké sú výhody a nevýhody finančného lízingu a odpisovania. Vláda vraj chystá habaďúru od nového roka a bude sa dať odpisať z auta iba 80%.
PS: Jenu nevýhodu finančného lízingu asi poznám, ak mi ukradnú auto a platím havarijné poistenie , všetko zhrabne lízingová spoločnosť čo som doteraz zaplatil a pri odpisovaní by som asi dostal náhradu škody od poisťovne.
Simona Privat
19.09.14,14:30
V skratke: leasing pre neplatcu DPH nie je najlepší produkt (DPH z fin. služby), uprednostnite úver, ten poskytuju na auta štandardne aj leasingovky. Auto tak isto odpisujete aj pri leasingu, a čo sa týka poistenia, resp. poistnej udalosti - leasingovka nemôže zhrabnúť všetko, t.j. pri bežnej škode Vám dáva devinkuláciu a oprava ide v bežnom režime (samozrejme okrem prípadov, že jej dlžíte za splátky), v prípade totálky/krádeže si je taktiež oprávnená ponechať len to čo ešte nie je splatené (plus prípadne nejaké menšie manipulačné poplatky).
Doplnenie: pod pojmom "čo nie je splatené" rozumejte nesplatenú istinu (v podstate anal. účet 474) a event. si môžu (v zmysle Všeobecných podmienok) účtovať ešte nejakú malú časť z úrokov do budúcna, ktoré pokrývajú ich úrokové náklady pri predčasnom ukončení zmluvného vzťahu (podobne ako iné banky).

Nájdite si prosim moje odpovede k leasingu (napr. http://www.porada.sk/t247162-leasing-podnikatel-nepodnikatel.html), je tam relativne podrobný popis k leasingu. Ak budete mať ďalšie otázky ozvite sa.
andre111
15.03.15,13:28
Simona Privat ja by som sa chcela opytat, ze ak moj znamy spotrebny uver na auto, ktore nadobudol v roku 2013, ale vtedy ho neodpisovat, lebo mal pausalne vydavky, ako mu ho mam v roku 2014 odpisovat, ked ho splaca na tretiny?