arven
17.09.14,13:35
Dobrý deň, potrebovala by som súrne poradiť ako postupovať v tomto prípade:
3 súrodenci po smrti svojho otca v r.2003 zdedili záhradu, každý v 1/3 z celku. Záhradu otec vlastnil viac ako 5 rokov. 2 súrodenci chceli od začiatku svoje tretiny záhrady predať, ale nebola rozparcelovaná, takže nebolo jasné koho je aký kus pozemku. Keďže v r.2012 jednému z nich hrozila exekúcia, dohodli sa na vysporiadaní podielov s tým, že 1/3 vlastnil ten čo tam ostal bývať v dome a 2/3 prešli do vlastníctva toho čo nemal exekúcie a aby bol predaj jednoduchší. Následne v r.2013 dali rozdeliť záhradu na parcely, čiže obaja už mali svoje podiely na liste vlastníctva zapísané ako parcely. Teraz sa našiel kupec a z tých 2/3 záhrady kupuje 1/3. A tu nastal ten problém. Keďže na LV majú obaja napísaný titul nadobudnutia tú dohodu o zrušení a vypor. podielov a už tam nie je rozhodnutie o dedičstve, znamená to, že z tej 1/3 záhrady musí ten predávajúci súrodenec platiť daň z príjmu aj keď je to fakticky jeho 1/3 záhrady, ktorú zdedil? A ako to bude potom s tou druhou tretinou, ktorú získal od súrodenca na základe tej zmluvy - bude oslobodená až po 5 rokov jeho vlastnenia? A ešte sa dohodli, že ak sa tie 2/3 záhrady predajú, tak 1/2 príjmu z predaja bude toho tretieho súrodenca aby mal z čoho poplatiť exekúcie. Viete mi poradiť či táto dohoda ruší podmienky dedenia, t.j. že keď si to v r.2013 takto rozdelili, či teraz musí platiť daň z príjmu? A ešte k tomu aj zdravotné odvody, aj keď ten čo to predáva žije a pracuje dlhodobo v Čechách a na Slovensku nemá ani trvalý pobyt a ani iný príjem okrem toho predaja, a aj to len v 1/2, lebo druhú dá súrodencovi.
Dúfam, že som to napísala ako tak zrozumiteľne a niekto mi bude vedieť odpovedať. Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým a prajem pekný deň.
draik
17.09.14,17:21
Oslobodenie sa bude vzťahovať na tú časť, ktorú predávajúci zdedil ako dedič v priamom rade a dokopy uplynula 5 ročná lehota vlastníctva.
bubkoch
17.09.14,17:54
1/3 zdedil, takze ak predava 1/3, nebude platit dan z prijmu, bez ohladu na to ako sa tie 2/3 rozparcelovali
arven
18.09.14,07:55
Ďakujem, aj ja si to tak myslím, lebo mi to prišlo dosť na hlavu postavené aby mal niečo zdaňovať len preto, že si to rozdelili na konkrétne parcely. Dúfam, že aj na daňovom používajú zdravý rozum a nebudú z toho robiť problém.