Ati
17.09.14,14:01
Evidujem v osobných dokladoch fotokópiu OP a fotokópiu karty poistenca ZP, tiež fotokópie dokladov o vzdelaní. Aký súhlas, prípadne tlačivo potrebujem od zamestnanca, aby to bolo v súlade s novým zákonom o ochrane osobných údajov? Ďakujem.
Gabi03
17.09.14,12:20
hm, bola som na školení cca pred rokom... vtedy podľa zákona nebolo možné robiť si fotokópie dokladov. ak sa odvtedy nemenil zákon, rýchlo vyplniť dotazník s údajmi, ktoré potrebuješ, dať podpísať zamestnancovi a zlikvidovať fotokópie.
Ing. Ľubomír Janoška
17.09.14,13:42
1) Bez súhlasu zamestnanca môžete z úradných dokladov kopírovať titul, meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu, ak je to potrebné na uzatvorenie pracovného pomeru, ostatné by ste mohli spracúvať na základe súhlasu zamestnanca...
2)... keby tu nebolo obmedzenie, že smiete spracúvať len osobné údaje nevyhnutné na dosiahnutie účelu.
V praxi často kolegyňky z PaM tvrdia, že musia mať prefotené kartičky poistencov ZP, aby správne odviedli alebo kartičky z banky, aby správne poslali výplatu. Ja zas pri kontrolách trvám na tom, aby sa po prvom použití (keď sa už číselká dostali do automatizovaného spracovania) fotokópie zoskartovali, pretože už nie sú potrebné.
Ati
18.09.14,05:23
Ďakujem pekne, pomohli ste mi, fotokópie OP a ZP zoskartujem. A kópie dokladov o vzdelaní so súhlasom môžem mať založené?
Ing. Ľubomír Janoška
18.09.14,06:28
Áno. Najlepšie, ak Vám zamestnanci priamo podpíšu na fotokópiu, že súhlasia so spracúvaním okopírovaných osobných údajov na účel správy pracovnoprávneho vzťahu.
Ati
18.09.14,07:08
Ďakujem veľmi pekne, pekný deň prajem.
hodiny50
25.09.14,10:20
Na poslednom školení sme sa dozvedeli 6.2014 že už netraba
pri dokladoch súhlas o ich spracovaní ... Neviem, či to stále
platí ....
Dav
25.09.14,10:25
Na spracovanie osobných údajov podľa zákona ( o dani z príjmu, SP, ZP) súhlas zamestnanca nie je potrebný. Ak sa vyžadujú údaje nad rámec zákona, tu je súhlas potrebný.