Lienka0007
17.09.14,14:09
Dobrý deň! Poprosím o radu. Stal sa nám takýto problém. Tovar, ktorý sme mali nablokovať s 10% DPH sme omylom nablokovali s 20% DPH. /mali sme zle nastavenú DPH pri určitých tovarových skupinách v programe, ktorý slúži na evidenciu skladu a aj sa z neho blokuje./ Týka sa to 3 posledných mesiacov, prišli sme na to až teraz :-( Poprosím poraďte ako to dať do poriadku, aby to bolo v poriadku a firma neprišla o peniaze, ktoré sme navyše odviedli za DPH, sme mesačný plátci.
Mňa napadlo toto, ale neviem, či sa to tak môže spraviť:
Po uzavretí dennej tržby by sme odblokovali položky s mylnou 20% DPH a hneď ich aj nablokovali s 10% DPH a spravili uzávierku. Tento doklad by sme doložili aj do účtovníctva. Podľa zákona sme to mali nablokovať s 10% DPH.
Sedel by nám aj sklad a tržba a nemuseli by sme zháňať bloky od zákazníkov a vymieňať im ich. Spočítali by sme kusy za tie 3 mesiace a odblokovali to naraz.
Vie mi niekto poradiť na koho sa obrátiť? Alebo mi poradiť, čo sa s tým dá robiť??
Za august ešte nemáme vyrátanú DPH, je možné robiť aspoň niečo s tým?
Ceny tovaru máme udávané v predajni s konečnou cenou. Cena tovaru sa nemenila u nás niekoľko rokov, takže sme neukrátili zákazníka ale seba.

Ďakujem veľmi pekne za rady!!!!
Tweety
17.09.14,12:13
AK ste ten tovar predali s 20%, tak nie ste stratoví, pretože ste dostali zaplatenú aj dph, ktorú musíte teraz odviesť štátu. Ak by ste to urobil tak, ako píšeš, nesedeli by vám tržby.
Gabi03
17.09.14,12:16
súhlasím s Tweeety, a dokonca, keď ste si "fakturovali" (rozumej blokovali) s 20% DPH, máte povinnosť odviesť 20% DPH... opravu si viem iba predstaviť, ak by ste zohnali bloky od všetkých zákazníkov a vrátili im 10% DPH. Ergo, finančne na tom budete rovnako, ako teraz. Obratovo sa nič nezmení taktiež.
Lienka0007
17.09.14,12:17
ahoj, ďakujem, no majiteľka tvrdí, že takto sme prišli o veľa peňazí. Účtovníčka jej poradila, že musí od zákazníkov pozháňať bloky a odblokovať ich a nablokovať ich znovu s 10% DPH. Lebo teraz musíme odviesť väčšiu DPH, ako treba.
Gabi03
17.09.14,12:24
a zákazníkovi netreba vrátiť rozdiel? :D majiteľka sa teda vyzná v matematike :D
Tweety
17.09.14,12:29
Paráda, takže pani majiteľka chce pekne obabrať štát aj zákazníkov alebo je len neskúsená?
Lienka0007
17.09.14,12:30
Ahoj, dík za odpoveď. My sme aj odviedli tých 20% DPH.Cena pre zákazníka je rovnaká, len my sme viac odviedli na DPH ako sme mali. Takže by sme im nemuseli vracať DPH 10%. Ceny máme roky rovnaké, len sa robili zmeny v programe a prehodila sa nám DPH pri určitom tovare za posledné 3 mesiace.
Tweety
17.09.14,12:30
áno musíte ale tú dph vám zaplatili zákazníci, takže to nepôjde z jej vrecka
Lienka0007
17.09.14,12:31
Písala som to tu dole. Sú to okuliare a sklá, na sklá ide 10% DPH, ceny máme rovnaké od začiatku roka, takže nám zákazník nedal viac peňazí, ako keby prišiel pred tými 3 mesiacmi. Len sme sa ukrátili o DPH my.
Tweety
17.09.14,12:36
Tri mesiace ste nevedeli, že predávate s nesprávnou dph?
Lienka0007
17.09.14,12:37
DPH nám zaplatili zákazníci a aj sme ju už zaplatili, len máme teraz menší zisk o tých 10%. Nemáme uvedené ceny bez DPH v predajni, ale konečné. Teda zákazníka nezaujíma koľko z tej ceny je DPH. Iba ak by si to dával do účtovníctva. Zákazníci nám nedali teda viac peňazí.
Lienka0007
17.09.14,12:38
áno :-( je to na pár položkách, čo sa týka skiel a nikto neskontroloval blok a ani zákazníci, tak nás to nenapadlo, že je niečo v systéme zle.
Tweety
17.09.14,12:44
a účtovníčka tiež na to neprišla, zaujímavé, ak sa tržby nemenia, možno by sa dalo vystornovať , upraviť ZD a D a upraviť to jedným ID.
Lienka0007
17.09.14,12:48
Neviem, či som pochopila tie skratky. Účtovníčka by s tým niečo mohla spraviť? Ďakujem za odpoveď ako by sa to dalo vyriešiť.
Tweety
17.09.14,12:50
Účtovníčka pri podávaní DPH má skontrolovať všetky doklady k dph, takže urobila chybu aj ona.
Lienka0007
17.09.14,12:52
No my jej odovzdávame iba mesačnú pásku s pokladne. Bločky majú zákazníci. Ale je jasné, že keď to teraz porovnám tak posledné 3 mesiace nám nárastla DPH 20% a klesla riadne 10% DPH, aj ja som hovorila, že si to mohla všimnúť. Takže by sa to dalo nejako v účtovníctve opraviť? Opravné podanie DPH??? ako presne postupovať?
Gabi03
17.09.14,12:53
hm, neviem, či s tým pochodíte. cena sa nemá určovať ako výsledná cena s DPH a z toho základ dane a daň (prípadne marža a náklady), ale ako základ dane a k tomu pripočítať DPH, čo by mala byť výsledná suma. Takto ste sa okrátili o tržby.
Lienka0007
17.09.14,12:56
áno, presne tak, ale vo väčšine našich obchodov nemáte udávané ceny tovaru bez DPH. Takže aj my máme konečnú cenu udávanú. Cena tovaru sa nemenila, takže sme to nezistili, dá sa to zistiť iba potom z bloku,len ten sme neskontrovali.:-( Nedá sa to nejako v účtovníctve ešte spraviť? Ďakujem za radu.
Lienka0007
17.09.14,13:06
Za august ešte nemáme vyrátanú DPH, je možné, že by som vytlačila všetky kópie blokov, ktoré sú zle nablokované, doložila ich ako dôkaz a potom to nejako zohľadniť v tom výpočte DPH? Len neviem ako.