szisza
17.09.14,14:11
Ahojte, predávame vo veľkom obilie. Odvoz je pred fakturáciou, teda aj úhrada. Doteraz som nemala problém si vypýtať OP k nahliadnutiu a opísať číslo OP. Dnes prišiel šofér, že mi nič neukáže, že ja nemám právo si od neho vypýtať občiansky preukaz. Tak ani neviem, či obilie zobral ten, kto mal....Ak príde on aj druhýkrát, ako ho presvedčím, že sa mi má preukázať? Dík
Gabi03
17.09.14,12:14
nemáš právo ho odfotiť, ale máš právo overiť si totožnosť. bohužiaľ neviem, kde v zákone je opora
szisza
17.09.14,12:17
no veď práve, vôbec sme ani doteraz nefotili, len opísali číslo s tým, že on to aj podpísal.....všade hľadám, nikde nemôžem nájsť aký zákon by som mala použiť.
ivka70
17.09.14,12:23
Toto sa moze stat, ak vydas tovar niekomu bez overenia si jeho totoznosti:

http://otvorenesudy.sk/decrees/671828/document

" Žalobca zrejme postupoval pri odovzdávaní tovaru nesprávne, keď tovar
odovzdal bez overenia totožnosti preberajúcej osoby. "

Nabuduce mu oznam, ze pokial sa neidentifikuje hodnovernym dokladom totoznosti, ziadny tovar (obilie) mu nevydas.
szisza
17.09.14,12:29
fíha, dík .... len toto mu nemôžem asi ukázať, ja by som potrebovala zákon, kde je napísané, že mám právo si vypýtať OP.
Ing. Ľubomír Janoška
17.09.14,12:30
Osobné údaje šoféra by ste mali právo spracúvať iba vtedy, keby Vám na to dal súhlas. Väčšinou sú ochotní súhlas poskytnúť, ale nie je to ich povinnosť, vtedy odporúčam postupovať podľa jedného z nasledovných dvoch modelov (v praxi to tak moji klienti bežne robia):
1) odovzdať odberateľovi identifikačné karty, ktoré rozdá svojim šoférom a oni sa potom u Vás identifikujú týmito kartami;
2) vyžiadať si od odberateľa telefónne čísla a priezviská šoférov a podľa nich preverovať preberajúcich šoférov.
ivka70
17.09.14,12:32
Dajte si to do obchodnych podmienok.
Ing. Ľubomír Janoška
17.09.14,12:34
žiaľ nie je, to je len zvyk
szisza
17.09.14,12:37
Ďakujem, ten druhý bod sa mi zdá celkom zaujímavý! Síce nerozumiem tomu, prečo by sme si nemohli len k nahliadnutiu vypýtať OP, máme to spracované aj v dokumentoch o ochrane osobných údajov...
Ing. Ľubomír Janoška
17.09.14,12:42
Môžete si ho pýtať, ale vodič Vám ho nemusí dať. Riešenie môže byť aj v tom, že si zmluvne dohodnete s odberateľom, že jeho zamestnanci budú povinní sa "nejako" legitimovať - buď občianskym preukazom alebo kartou podľa popisu vyššie, alebo špeciálnym preukazom s Vašou pečiatkou a s pečiatkou odberateľa... treba tvoriť, lebo zákony to neriešia.
szisza
17.09.14,12:42
....máme to zapracované aj v dokumentoch o ochrane osobných údajov, ale on nedá a hotovo!!!! Znásilniť ho nemôžem :-)
ivka70
17.09.14,12:43
Nemozes, ale nech si to vybavi s tym, pre koho vozi, ty mu jednoducho nic nevydas bez identifikacie.
misoft
17.09.14,13:06
@szisza - kua - nechce sa preukázať, že je oprávnený tovar prevziať? Nuž tak ty nie si oprávnená odovzdať tovar neznámej osobe.
A môže sa hoci i na hlavu postaviť a ušami od zeme odrážať - ho*no mu to potom bude platné....
vlado 33
09.01.15,18:05
Včera som nakupoval v eshope so zbraňami, konkrétne kupoval vzduchovú pušku. Pri vyplňovaní objednávky bola kolónka zadať dátum narodenia a č. OP, čo som bral ako samozrejmosť. Po odoslaní objednávky mi prišlo dnes toto " Ak súhlasíte s odoslaním objednaného tovaru prosíme Vás o zaslanie kópie občianskeho preukazu, nakoľko sa jedná o tovar voľne predajný od 18 rokov a túto skutočnosť musíme dokladovať. Za pochopenie vopred ďakujeme. Zaslaním týchto údajov zároveň súhlasíte so spracovaním Vašich osobných údajov, ktoré ste poskytol/tla v zmysle zákona č.428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov pre potrebu prevádzkovateľa e-shopu. Dodržiavame zákon o ochrane osobných údajov."
Vôbec sa mi to nepáči, už len rodné číslo a som nahratý. Môže pýtať eshop scan OP? Rozmýšľam, že pošlem s nejakým vodoznakom.
lujza.j
09.01.15,18:14
alebo krížom napíš pre potreby toho a toho ešopu...
buchač
09.01.15,18:16
Nože daj dotyčný e-shop...
vlado 33
09.01.15,19:06
Poslal som to cez ss.
buchač
09.01.15,19:16
Povinné údaje MUSÍŠ dať !

Ja som svojho času kupoval vzduchovku cez net, ale nejak si nespomínam, či som aj kópiu OP preposielal.
lujza.j
09.01.15,19:17
a ked by si kupoval v kamennom tiež musíš otrčiť op?
vlado 33
09.01.15,19:45
V obchodných podmienkach som sa o skenovaní OP nič nedočítal. Pošlem to v malom rozlíšení s veľkým vodoznakom eshopu. V pondelok zavolám či je to OK.
lujza.j
09.01.15,19:53
aby na tvoj op niekto akože nenakúpil!
vlado 33
09.01.15,20:06
No veď to.
buchač
09.01.15,20:09
Vlado

Tak totok absolútne nerieš...
Do podrobností (samozrejme) nejdem... ;)
bodliak
09.01.15,20:21
On vyloží peniaze a ty obilie. Aj bez OP.
lujza.j
09.01.15,20:32
mala som dávno kauzu.....na poskytnutú fotokopiu op bolo nakúpené....inde...
vlado 33
09.01.15,22:31
Rozostril som rodné číslo a elektronický podpis, hodil som na to vodotlač eshopu. Nemyslím, že sa to bude dať zneužiť. Pokiaľ bude problém tak odstupujem.