fidzi
17.09.14,14:43
Dobrý deň,
so zahraničným nájomcom mám uzavretú zmluvu o prenájme bytu na dobu určitú. Aktuálne ma požiadal o pridanie do zmluvy jeho manželky ako ďalšieho nájomcu. Potrebuje to kvôli potvrdeniu o pobyte pre účely cudzineckej polície. Je možné pridať k existujúcej zmluve o prenájme dodatok o pridaní nájomcu alebo sa musí vyhotoviť nová zmluva? Ak je možný dodatok, akú formu by mal mať? Ďakujem.
miso333
18.09.14,15:57
Dobrý deň,

Vami načrtnutú situáciu je možné riešiť viacerými spôsobmi. Môžte napríklad uzavrieť dohodu o pristúpení k nájomnej zmluve alebo úplne novú nájomnú zmluvu s oboma nájomníkmi, ktorá by nahradila tú pôvodnú. Do úvahy samozrejme prichádza aj vyhotovenie dodatku k existujúcej nájomnej zmluve.

Čo sa týka cudzineckej polície, tak ja som mal doposiaľ takú skúsenosť, že cudzineckej polícii stačí, keď osoba žiadajúca o pobyt preukáže, že má oprávnenie užívať nehnuteľnosť. Toto oprávnenie je možné preukázať aj tak, že v nájomnej zmluve bude manželka nájomcu uvedená ako osoba oprávnená bývať v byte. Z toho vyplýva, že nemusí byť nevyhnutne nájomcom.

V prípade, ak sa rozhodnete uzavrieť dodatok k nájomnej zmluve, odporúčam Vám dodržiavať nasledovné zásady uzatvárania dodatkov : http://onlinezmluvy.sk/o_zmluvach1.php?stranka=zmluva3&zmluva3=dodatky

Mišo
Economic
19.09.14,13:46
Môže byť Dodatok k uzavretej zmluve. Musí mať písomnú formu. Ale môže byť aj nová zmluva s novým nájomcom, máš na výber teda.