doomkac
17.09.14,16:04
Prosim o odbornu pomoc. Platobnu kartu spolocnosti ma pridelenu zamestnanec na ucely platieb phm, ubytovanie, repre a pod. Casto sa stava, ze na fakture za ubytovanie je jeho meno a priezvysko plus adresa spolocnosti. Uctovnicka tvrdi, ze nemoze uplatnit DPH a teda nedanovy naklad kedze to neni faktura na spolocnost /ale na jeho meno/..pritom zamestnanec je riadne vedeni v spolocnosti a ma podpisanu aj hmotnu zodpovednost. Pre uplnost na ubytovanie je spraveny a riadne vyuctovany cestovny prikaz. Ma pravdu alebo nie?
Dakujem za radu
Tweety
17.09.14,14:45
Z ubytovania zamestnanca počas služobnej cesty nie je možné uplatniť odpočet dph. Takže účtovníčka má v tomto pravdu.
zlatica76
18.09.14,07:38
Dovolím si nesúhlasiť s tweety.

Ak je hotelový účet vystavený na meno firmy a má všetky náležitosti faktúry, je možné uplatniť si DPH (a to dokonca aj v prípade, že takáto faktúra je súčasťou cesťáku). Len je potrebné si ustriehnuť, aby faktúra skutočne obsahovala všetky náležitosti faktúry podľa zákona o DPH.

Dá sa to obhájiť tak, že ten zamestnanec nešiel do hotela z vlastného potešenia, zamestnávateľ ho tam vyslal a teda tento výdavok je zdaniteľným plnením.

To by sa potom nedalo odpočítať prakticky nič - napr. aj náklady na školenie - tiež to poskytujem zamestnancovi, zamestnanec má z toho úžitok (dokonca väčší ako pri ubytovaní) a napriek tomu zo školenia si bez problémov DPH odpočítam.

Právnická osoba je dosť virtuálny pojem, vždy je tam predsa nejaká fyzická osoba, ktorá túto spoločnosť zastupuje.

Viď napr (trochu staršie články, ale stále platné):

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=33377

https://www.pp.sk/6422/Odpocitanie-DPH-z-vydavkov-vynalozenych-zamestnancom-pri-tuzemskej-pracovnej-ceste_A-DAU28833.aspx
Makina
18.09.14,11:51
Súhlasím zlatica76 - je to riadny náklad spoločnosti, ale faktúra okrem mena zamestnanca musí obsahovať všetky náležitosti podľa zákona o DPH, tzn. názov sídlo spoločnosti IČO DIČ atď...