Socci
17.09.14,18:13
Ahojte poraďáci, môže firme, sro, ktorá poskytuje účtovné služby pre iné sro, viesť účtovníctvo externý účtovník, ktorý je szčo? Myslíte že je to v poriadku z pohľadu zákonov sr? Ide vlastne o to, že sro poskytuje účtovné služby iným sro, svojim klientom. Avšak zároveň účtovné služby nakupuje od inej SZČO, ktorá jej to fakturuje. Čiže účtovníctvo tejto sro vyzerá tak, že má vystavené faktúry za účt.služby pre iné sro. Prijaté faktúry (okrem samozrejme iných) tvoria účtovné služby pre túto sro, ktoré nakupuje od inej SZČO. Dúfam, že som to nedoplietla. Ďakujem za vyjadrenia...
Tweety
17.09.14,16:21
Je to zvláštne ale teoreticky by to bolo možné.
kukučka
17.09.14,16:21
Nevidím dôvod, prečo by nemohol.

mimotemy Iným vedia urobiť a sebe nie? :D Alebo má účtovník SZČO nízke ceny? :D
Tweety
17.09.14,16:23
Iným je to za peniaze a sebe by to bolo zadarmo.
Žabinka
17.09.14,16:32
neviem, prečo by to nebolo možné..
mimotemy my sme autoservis, a tiež si niekedy dávame opraviť auto inému automechanikovi-SZČO, napríklad keď máme veľa práce..
Socci
17.09.14,16:39
Vďaka za rýchle odpovede, poraďáci. Ešte by som to upresnila, asi som mala hneď na začiatku, pardoon.... takže ide o jednoosobovú sro, ktorú vlastní manžel, táto sro poskytuje účt.služby iným sro ale účtovníctvo pre túto manželovu sro vedie manželka ako szčo, ktorá manželovej sro fakturuje účtovné služby. Čiže mohlo by to byť nejako nevporiadku?
Socci
17.09.14,16:40
Viď prosím vyššie :)
Socci
17.09.14,16:41
Vďaka za skúsenosť, viď prosím vyššie upresnenie.
Tweety
17.09.14,16:46
AK má živnosť na vedenie účtovníctva, nevidím v tom problém.
Žabinka
17.09.14,16:49
Živnostenský zákon, ako aj Obchodný zákonník nebránia tomu, aby manželia, ak sú podnikatelia, vstupovali do vzájomných obchodných vzťahov.
Socci
17.09.14,16:58
živnosť má, to nie je problém. Ale účtované ceny za mesiac pre túto sro by mali byť ceny obvyklé, nie nejako prehnané, však? ide aj o spôsob ako z sro legálne vytiahnuť peniaze, preto sa pýtam, či by to mohlo byť nejako podozrivé. ale ak sú to obvyklé ceny, tak sa mi to tiež zdá ok.