Socci
17.09.14,19:24
Ahojte poraďáci, s manželom sme kúpili cez internet novú posteľ aj s matracom. Keď sme matrac rozbalili, dosť zapácha novotou - takými nejakými ako keby lepidlami. Dali sme z neho dole obliečku, a máme ho postavený vo vetranej miestnosti, či sa vyvetrá alebo nie. Máte skúsenosti s takýmito novými matracmi? myslíte sa že sa vyvetrá a prestane smrdieť alebo ho máme vrátiť späť? Vďaka.
Tweety
17.09.14,17:26
Podľa mňa sa obráťte na dodávateľa. Matrac nemá prečo zapáchať.
lujza.j
17.09.14,17:27
nie nemám...čo by som mala vetrať na novom matrace aké lepidlo.....sú veci, ktoré nekupujem cez net.....napr. postel a matrace.....
sosak
17.09.14,17:48
Zapáchajúci matrac nebrať ! Molitan obsahuje formaldehyd a to je riadny humus. Ja som zapáchajúci matrac vrátil, ale boli to galeje.
Niektorí výrobcovia kvôli cene používajú technický molitan, ktorý vylučuje zvýšené množstvo formaldehydu a nie sú určené na výroby matracov.
http://lepsiebyvanie.centrum.sk/tipy-a-triky/818109/matrac-a-prikryvka-ake-skodliviny-obsahuju-
Ja som po dlhých peripetiách, keď sa predávajúci stále vyhováral, odďaľoval riešenie vrátenia kupovaného zapáchajúceho matraca nakoniec dosiahol vrátenie, keď som požiadal predávajúceho, aby mi predložili certifikát, aký molitan bol použitý na výrobu matraca. Po asi dvoch mesiacoch mi predložil predajca k nahliadnutiu " certifikát ". Jednalo sa o molitan, vyrobený made in China, ktorý bol určený na technické účely, pretože obsahoval nadlimitné množstvo formaldehydu, a firma, vyrábajúca matrace chcela zarobiť, pretože molitan na technické účely je lacnejší.
Socci
17.09.14,19:17
Ako tu mám napísať odpoveď vám všetkým? :) Takže takto skúsim: Vďaka za komentáre, matrac vetráme, písali sme aj dodávateľovi, tak som zvedavá. Stále sme v lehote na vrátenie takže to rozmýšľame že využijeme. Neviete, budeme mať nárok aj na vrátenie poštovného alebo nie? niečo som čítala, že niekedy sa poštovné vracia, inokedy nie.. alebo to máme poňať ako reklamáciu?
arizona
17.09.14,19:38
Noze prihod link na ten obchod a na matrac, nech pozrieme, co by tam mohlo smrdiet. Matrac sa kupuje na dlhsiu dobu, preto je dobre kupovat u overenych predajacov a radsej priplatit za kvalitu. Na nekvalitnom matraci si akurat znicite chrbticu. Chod navstivit najblizsi /kvalitny/obchod s matracmi, co mas na okoli. Ovonaj, ci niektory z nich smrdi...Verim, ze nie. Aj ked ozelies postovne,radsej matrac vrat
lujza.j
18.09.14,07:43
:---
Chobot
18.09.14,08:06
Každý matrac (a nielen matrac, ale aj nábyto, koberce) smrdia "novotou". Nevieme posúdiť, či ten pach je novota a ty si len precitlivelý (teda tvoj nos), alebo skutočne tam je niečo, čo tam nemá byť. Musíš si zavolať domov niekoho, kto sa v tom vyzná a ti to posúdi.

Alebo ho daj do auta a choď k najbližšiemu predajcovi nábytku (či matracov), aby ti poradil, či to naozaj smrdí.
lujza.j
18.09.14,08:12
ja mám matrace zo SEGUM-u, zabudni že smrdeli!!!
Chobot
18.09.14,08:17
Tebe nesmrdeli. Ale netvrď, že nevoňali novotou. Možno tá "vôňa" novoty je pre pre socci ako zápach.
lujza.j
18.09.14,08:22
mám "rodinný"nos:D-citlivý... smrdieť určite nesmrdeli...jasné je rozdiel smrad novoty a iný smrad, ale to snáď každý rozlíši:)napr. smrad čínanských topánok:eek:celkovo smrad u číňana....v sekáči....
kopretinka
18.09.14,09:24
ani by som ho nevetrala,ale okamžite vrátila,
pito11
20.09.14,17:29
Veľmi záleží aký ten zápach je. Každá nová vec má svoju typickú "vôňu" ako hovorí Chobot. Je však rozdiel ak zápach je chemický, prípadne štipľavý alebo je prírodný. Napríklad paplóny z husacieho či kačacieho peria tiež "smrdia" a pritom sú to najkvalitnejšie paplóny aké existujú. Takisto kokosová doska v matracoch impregnovaná latexom "smrdí" za latexom (ak nesmrdí, tak je doska suchá a nekvalitná). Prírodné vône vyprchajú cca. do 3 - 7 dní a nemajú žiadny vplyv na kvalitu, respektíve je to práve naopak - ukazujú na vysokú kvalitu materiálu a prírodný pôvod. Chemické zápachy nevyprchajú a najlepšie je takýto výrobok nahlásiť na obchodnej inšpekcii. Naozaj to nie je sranda, zdravie máme len jedno a žiaľ stále sa nedá kúpiť či vymeniť :(.
Socci
23.09.14,12:22
Socci
23.09.14,12:24
No ten zapach nie je ani tak zapach novoty ako chemikalii. Vetrali sme ho uz tyzden, ale je to stale rovnake. taktiez viem co to je smradik za novotou, a co to je zapach ktory by tam podla mna nemal byt.. hlavne ak ho neide vyvetrat. Pisali sme dodavatelovi, ten nereaguje, takze to mi dava tiez pochybnost, ze to asi za novotou nebude.
Socci
23.09.14,12:25
Zaujimavy napad, ze nahlasit obchodnej inspekcii. A oni su povinny to nejako pretestovat ci overit, ci ide o nebezpecny produkt?
Richard
23.09.14,12:34
Chceš povedať že si na predajni necháš odbaliť matrac z fólie a budeš ho ovoniavať či nezapácha?
Richard
23.09.14,12:38
Ak chceš písať pre všetkých, najlepšie komentovať tvoju otázku tá je hore pre všetkých. Plus tam budú doplňujúce info ako napr. ten link...
Richard
23.09.14,12:43
Tak som to presunul k otázke celé.
lujza.j
23.09.14,12:47
Richard....pozri sú veci ktoré ja kupujem tam kde sa majú....a matrace som kúpila v SEGUM-e....a ak by aj doma smrdel inak ako novotou tak ho vrátim .....
Richard
23.09.14,13:11
No vidíš vieš napísať aj k meritu veci. Ak by ti smrdel inak ako novotou tak by si ho vrátila.
Ak nám chceš porozprávať o tvojich nákupných preferenciách, kľudne, ale bez toho mudrlantského podtónu.
lujza.j
23.09.14,14:31
Richard:D..niekedy sa dá aj vyčítať z mojho mudrlantského podtónu ....napr."mali ste kúpiť v špeci obchode"či kúpim auto v lidli...ked ich začnú predávať....ok...už som ticho!
Chobot
23.09.14,15:26
Škoda, že sa nedá k príspevku pripojiť vôňa tak ako obrázok alebo súbor.
Socci
24.09.14,20:15
Suhlasim s Richardom :) tiez som radsej ked sa ludia vyjadruju vecne.. nie je dovod nikoho osocovat, lebo kazdy mame svoje nazory a dovody a na zaklade nich koname. a nemusia ich hned vsetci vediet.
Socci
24.09.14,20:19
No takze dnes nam slevomix volal, ze nam bezplatne zasle novy matrac a ten povodny u dodavatela zreklamuju. Tak sme ho upozornili, ze chceme taky, aby nezapachal, nech to skontroluju. Ale asi si este poprosime ten certifikat, o ktorom pisal Sosak.
Socci
24.09.14,20:21
Vdaka za tip, ten certifikat si urcite budeme pytat. A ako si prisiel na to z toho "certifikatu" ze sa jedna o technicky molitan?
sosak
25.09.14,15:02
Jednoducho, predajca mi predložil preklad dodacieho listu na molitan, kde bolo jasne napísané, že sa jedná o molitan na balenie súčiastok, vyrobených v priemysle. Predajca vedel dobre o čo ide, robil obštrukcie, vyhováral sa že výrobca matracov má určite cerifikát. Zapáchajúci matrac predajca vzal späť a ja som dostal peniaze.
pito11
01.10.14,18:09
Každopádne by mali prešetriť, či výrobca prípadne dovozca disponuje všetkými potrebnými certifikátmi a povoleniami, či sú použité materiály povolené v EÚ, atď. Budeš mať aspoň istotu, že produkt je nezávadný a zápach je len nejaký dočasný stav "novoty".
Vogl
01.10.14,18:18
certifikat treba urcite pytat...