maraquja
18.09.14,07:23
Dobrý deň prajem,
chcela by som sa opýtať, či by niekto vedel poradiť:
1. Spoločnosť založená v roku 2014, bez činnosti, bez záväzkov - teda 1. rok podnikania daňovú licenciu neplatí. Prvýkrát by ju mala platiť až k 31.3.2016 za rok 2015. Ak spoločnosť predám napr. koncom roka 2015, licenciu za rok 2015 budem platiť ešte ja alebo už nový majiteľ? ( 31.3.2016 ja už nebudem mať nič spoločné s predmetnou spoločnosťou..)
2. Nový majiteľ bude musieť platiť základné imanie?
Ďakujem.
avalik
18.09.14,05:29
1. licenciu platí sro zo svojich finančných prostriedkov - a je jedno kto je majiteľ, je to záväzok sro

2. nie, nový majiteľ nebude platiť základné imanie, zaplatí za prevod obchodného podielu toľko koľko sa dohodnete v zmluve.
maraquja
18.09.14,06:52
Samozrejme, viem, že vz pohľadu spoločnosti je jedno, kto zaplatí, dôležité je, aby bola licencia zaplatená. Mňa trápi táto otázka najmä z pohľadu, či nie je niekde v nejakom zákone ukotvené, že licenciu platí ten, kto za to obdobie( za ktoré sa licencia platí, teda za rok 2015) činnosť v spoločnosti vykonával. Ja si myslím, že ak predám spoločnosť v roku 2016 do 31.3.2016, licenciu by mal platiť už nový konateľ, nie ja. Je to tak?
avalik
18.09.14,11:06
ešte raz, licenciu platí sro a nie konateľ firmy, nie spoločník ani iný zamestnanec
PARKER LOYD
18.09.14,16:26
1) Tak ako bolo napísané - konateľ za spoločnosť platí licenciu - ale v mene spoločnosti-, ak sa spoločnosť predá a licencia by bola zaplatená, tak sa predá aj so zaplatenou licenciou - tak to treba tiež zohľadniť pri prevode firmy.

2) Nový majiteľ nebude platiť základné imanie -spoličnosť sa predáva aj s účtami , ktoré jej patria, telefónmi a paušálmi atď. Ak základné imanie je v pokladni tak treba odovzdávací protokol o odovzdaní základného imania. ( no v praxi sa to robí tak, že zakladné imanie ako by už bolo zaplatené a akoby sa odovzdala iba pokladňa(5.000 EUR) medzi konateľmi starým a novým, no reálne sa vykoná iba zápis do obchodného registra.