racham
18.09.14,08:30
Prosím Vás ak máte niekto skúsenosti s materskou z Čiech
chcem sa opýtať koľko musím byť zamestnaná a aké veľké odvody musí za mňa platiť zamestnávateľ aby som mala materskú čo možno najvyžšiu?? ak máte niekto skúsenosť bola by som rada
ivka70
18.09.14,06:55
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
racham
22.09.14,04:47
a ešte by niekto vedel ako to je potom keď bývam na slovensku mám slovenského lekára tak musím byť aj na slovensku poistená kým budem poistená v čechách alebo budem na úrade práce na slovensku alebo ako to je?? a ešte aké vysoké musia byť odvody alebo príjem aby sa mi to oplatilo riešiť aj v čechách??
ivka70
22.09.14,05:08
O akom poisteni hovoris?
Lekar a osetrenia su hradene zo zdravotneho poistneia, to je povinne a v EU ho mozes mat len v jednej krajine - tam, kde si zamestnana.
Materske je zasa hradene z nemocenskeho poistenia.
A co znamena ... aby sa mi to oplatilo ... ?
racham
23.09.14,06:53
to znamenát ti že ba slovensku je materská len rok ale potom sa mi jedná o rodičovnský príspevok u nas dostane matka len 200eur a v čechách to oveľa viac teda som aspon počula o tom tak preto
fortunka
23.09.14,06:57
ivka70
23.09.14,07:00
Vies ty vobec, co chces???
ty si myslis, ye ktokolvek, kto si ymysli, pride do CR, poyiada o ich prispevok a dostane ho?

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič dítěte (otec i matka, ale pouze jeden z nich), na nejmladší dítě v rodině (pokud má rodina více děti, dávka se čerpá jen na nejmladší dítě), maximálně do 4 let věku tohoto dítěte.

Nárok na rodičovský příspěvek má také pouze ten žadatel, který má bydliště na území ČR. U dětí které jsou mladší než dva roky je pak ještě jedno omezení, a to že rodiče nesmí dávat dítě do školy na dobu delší než 46 hodin měsíčně.