siso
18.09.14,08:40
Máme ako zamestnávateľ povinnosť vyplatiť dohodárovi starobnému dôchodcovi náhradu príjmu pri DPN počas prvých 10 dní?
Zákon o náhrade príjmu pri DPN (462/2003) sa vo vymedzení zamestnanca odvoláva na zákon o SP , kde v par.4 odst 1 ( podľa odkazu zákona) dohodár starobný dôchodca nie je zamestnancom , t.j. nemá nárok,
ďalšia odvolávka zákona o náhrade DPN je na par. 4 odst 1d) zákona o SP a tam dohodár star.dôchodca nepatrí.
Na informáciách v SP mi pracovníčka povedala, že sme ako zamestnávateľ povinný náhradu vyplatiť, ale ja z čítania tohto zákona myslím, že túto povinnosť nemáme. Máte s tým prosím niekto praktickú skúsenosť?

Síce nikto zatiaľ nezareagoval, ale ponúkam informáciu zo Soc.poisťovne, v ktorej
ma odkazujú na Ministerstvo práce , soc.vecí a rodiny, nakoľko oni náhrady príjmu v kompetencii nemajú. S tým ja nepolemizujem akurát je zvláštne, že zákon o náhrade príjmu sa v definícii prijímateľa náhrady príjmu v plnom rozsahu odvoláva na Zákon o soc.poistení, ktorý je v priamej kompetencii SP.
Katy a R
19.09.14,12:31
Ale veď ten dôchodca vôbec nemá nemocenské poistenie . na základe čoho by si chcela platiť ?
V §4 odst 1 a,b,c aj d sú vymenovaní všetci tí, ktorí nie sú zamestnancami podľa tohto zákona :)