Dana7
21.04.06,21:27
Ahojte poraďáci a poraďte prosím. Robím prvýkrát DPH s použitím koeficientu. Reštaurácia má vprevádzke hracie automaty. Provízia je plnenie bez DPH. Koeficient mám schválený na DÚ.
Teraz si, ale neviem poradiť s tým, na ktoré vstupy použiť koeficient a
na ktoré nie. Napr. fa za prenájom budovy / asi áno,keďže automat je v budove /, fa za telefon ???, elektrická energia /áno/, ale čo napríklad
so surovinami, ktoré sa nakupujú, alebo cigarety, alkohol a sú predávané v tej istej prevádzke. Asi blbá otázka, ale fakt neviem, aké kritéria použiť.
Ďakujem za pomoc všetkým.
KEJKA
21.04.06,19:37
vstupy musíš sama zhodnotiť, čo sa týka oslobodených, čo vôbec nie a čo aj-aj.
a tie aj-aj označíš do koef. Predpokladám, že ti to soft vypočíta sám.
Takže napr. cigarety, alkohol, iné nápoje, ktoré síce v tých priestoroch ale určite predávaš s DPH, tak tie nákupy nedáš do koef.
do koef. dáš všetky režijné spotreby, lebo to nevieš rozkľúčovať .... nájomné, telefóny, energie, upratovanie, kanc. potreby atd. teda to, čo ďalej nepredávaš.
ALBO
21.04.06,20:23
Ahojte poraďáci a poraďte prosím. Robím prvýkrát DPH s použitím koeficientu. Reštaurácia má vprevádzke hracie automaty. Provízia je plnenie bez DPH. Koeficient mám schválený na DÚ.
Teraz si, ale neviem poradiť s tým, na ktoré vstupy použiť koeficient a
na ktoré nie. Napr. fa za prenájom budovy / asi áno,keďže automat je v budove /, fa za telefon ???, elektrická energia /áno/, ale čo napríklad
so surovinami, ktoré sa nakupujú, alebo cigarety, alkohol a sú predávané v tej istej prevádzke. Asi blbá otázka, ale fakt neviem, aké kritéria použiť.
Ďakujem za pomoc všetkým.
Ja by so isla na to asi takto
prenajom budovy,za akym ucelom,podavam tam jedlo, to je zdanene na vystupe a prevadzkujem automat z coho mam oslobodeny vynos, takze K
energia, pouzijem na svietanie vykurovanie pri restauracnej cinnosti, ktora sa zdanuje na vystupe a tiez na ten automat, takze K
Telefon tiez pouzivate na vybavovanie pre tu celu cinnost , to sa neda od seba oddelit, takze K.
Suroviny, aklkohol,cigarety tam plny , lebo to zdanujete na vzstupe a a napr tie cigarety tie ste kupii len za ucelom ich predaja, ta vstupna Fa na cigarety , ten náaklad sa nepouzije na oslobodene vystupy, to nema nic s tou prevadzkou automatu.
No dufam ze som vas nedoplietla este viac.
ALBO
21.04.06,20:58
vstupy musíš sama zhodnotiť, čo sa týka oslobodených, čo vôbec nie a čo aj-aj.
a tie aj-aj označíš do koef. Predpokladám, že ti to soft vypočíta sám.
Takže napr. cigarety, alkohol, iné nápoje, ktoré síce v tých priestoroch ale určite predávaš s DPH, tak tie nákupy nedáš do koef.
do koef. dáš všetky režijné spotreby, lebo to nevieš rozkľúčovať .... nájomné, telefóny, energie, upratovanie, kanc. potreby atd. teda to, čo ďalej nepredávaš.

mimotemyKed som sa pripojila tvoja reakcia tu nebola, potom sa mi zrusilo spojenie ,akze sme to opravovali. Takze aby to nevyzealo, ze inymi slovami chcem prepisat tvoju spravnu odpoved.viem stava sa to aj inym,ze ich niekto jednoducho predbehne. Keby som to videla urcite bz som dala len suhlas k tvojej.Ozaj, kde si ma clovek takto postazovat, cez Ss?Tu sa to moc asi nehodi, v teme.
,,
Vianocka
21.04.06,21:02
Ja by este doplnila, aby si si z dovodu prehladnosti zaviedla analytiku na DPH s plnym narokom na odpocet a DPH, ktoru budes prepocitavat koeficientom. Pre naslednu kontrolu uplatnenej DPH na vstupe je to velmi prakticke.
Uprimne s tebou sucitim, ja sa s koeficientom potykam neustale a naozaj to nie je nic zavideniahodne. Sama som si zvolila system, na zaklade ktoreho selektujem jednotlive DPH-cky do "kopok" s plnym narokom na odpocet, bez naroku a s koeficientom. Drzim ti palce.
ALBO
21.04.06,21:14
Este ma napadlo, ten automat keby ste dali opravit, tak nemate vobec narok z tej opravy.
Italiana
21.04.06,22:43
Citát:Sama som si zvolila system, na zaklade ktoreho selektujem jednotlive DPH-cky do "kopok" s plnym narokom na odpocet, bez naroku a s koeficientom.

Otázka:
1.Ako riešiš prípad, keď na jednom bločku pri nákupe je viac položiek a niektoré sú s plným nárokom na odpočet a niektoré s koeficientom? Mám si to odfotiť a vyrobiť z toho dva doklady? (Malo to byť na dvoch, hneď pri nákupe, ale neustriehli sme to pri blokovaní.) Program mi neumožní dať na každú položku v doklade samostatný kód, ale len jeden kód za celý doklad.

2. Koeficient robím pri prenájme budovy, zvolila som si, že voči platiteľom dph bude môj výnos neoslobodený. Ale mám jedného zákazníka neplátcu dph, preto robím koeficient.

-Chcela by som dať náklady za telefónne hovory na plný nárok na odpočet, lebo v súvislosti s tým zákazníkom som telefón nepoužila. Dá sa to tak obhájiť?, alebo sa to má brať teoreticky, že "telefón by som mohla využiť aj v súvislosti s ním"?

- ak mám nejaké náklady na opravu budovy, ale nie tej časti, ktorú má prenajatú neplátca, môžem tie N zaradiť tiež do plnéhho nároku na odpočet? Vysvetľujem si to tak, že tie N mi neprinesú výnos od toho neplátcu. Správne?
ALBO
22.04.06,05:38
Citát:Sama som si zvolila system, na zaklade ktoreho selektujem jednotlive DPH-cky do "kopok" s plnym narokom na odpocet, bez naroku a s koeficientom.

Otázka:
1.Ako riešiš prípad, keď na jednom bločku pri nákupe je viac položiek a niektoré sú s plným nárokom na odpočet a niektoré s koeficientom? Mám si to odfotiť a vyrobiť z toho dva doklady? (Malo to byť na dvoch, hneď pri nákupe, ale neustriehli sme to pri blokovaní.) Program mi neumožní dať na každú položku v doklade samostatný kód, ale len jeden kód za celý doklad.

Musite tam dať K, už konkretny jeden doklad nemožeteklučovať s narokom a bey naroku. Musite vždy už dopredu pred obstaraním roymýšlať nad tym a žiadať fakturáciu na dva doklady

2. Koeficient robím pri prenájme budovy, zvolila som si, že voči platiteľom dph bude môj výnos neoslobodený. Ale mám jedného zákazníka neplátcu dph, preto robím koeficient.

-Chcela by som dať náklady za telefónne hovory na plný nárok na odpočet, lebo v súvislosti s tým zákazníkom som telefón nepoužila. Dá sa to tak obhájiť?, alebo sa to má brať teoreticky, že "telefón by som mohla využiť aj v súvislosti s ním"?

Ten telefon ak využívate aj vy ako firma (len jeden doklad na celu Fy)tak potom K, lebo ho použivate na svoju činnosť, z ktorej mate aj oslobodene činnosti,.
Ale ak mate Fa, na osobitne len na linky nájomcov pre všetkých dokopy a vz im tie impulzy prefakturujete, tak potom plný, lebo máte celu daň na vystupe, to sa už nespoji s tým oslobodeným prenájmom.

- ak mám nejaké náklady na opravu budovy, ale nie tej časti, ktorú má prenajatú neplátca, môžem tie N zaradiť tiež do plnéhho nároku na odpočet? Vysvetľujem si to tak, že tie N mi neprinesú výnos od toho neplátcu. Správne?

To asi ano akdate vymalovať v časti zdaňovaného nájmu. Ale napr. strecha, to už s K.
KEJKA
22.04.06,14:23
mimotemyKed som sa pripojila tvoja reakcia tu nebola, potom sa mi zrusilo spojenie ,akze sme to opravovali. Takze aby to nevyzealo, ze inymi slovami chcem prepisat tvoju spravnu odpoved.viem stava sa to aj inym,ze ich niekto jednoducho predbehne. Keby som to videla urcite bz som dala len suhlas k tvojej.Ozaj, kde si ma clovek takto postazovat, cez Ss?Tu sa to moc asi nehodi, v teme.
,,
ach, ja zasa nie som nejaká chúlostivá, iné slová, ale nezavádza odpoved iným smerom. Téma je ťažká, nezaškodí viac názorov... je to absolútne v poriadku. Myslím, že si to doplnil, konkrétnymi príkladmi, ja som to už riešila súhlasom. OK OK OK.....
Vianocka
22.04.06,21:06
Chcela by som este reagovat na prispevok od ALBO pre povodcu textu Italiana. Zial neviem pouzit "citát" (ak je niekto ochotny mi v tom poradit, poprosim o pomoc).
Takze, jedna sa mi o otazku cislo 1., ked su na jednom blocku nakupy s plnym narokom na odpocet, ako aj nakupy, kde mozno uplatnit DPH len cez prepocet koeficientom.
Ja to robim tak, ze si spocitam polozky z nakupu, kde mozem uplatnit plny narok na odpocet, z toho vycislim zaklad a DPH a tú zauctujem na analytiku, ktoru mam pre plny odpocet. Potom spocitam ostatne polozky, vypocitam zaklad a DPH, a tú zauctujem na dalsi analyticky ucet, ktory mam pre DPH, pri ktorej ju budem prepocitavat koeficientom. Takze zauctujem dva základy a k nim prisluchajuce dve DPH-cky. (ALBO pise, ze to nie je mozne a musi sa pouzit koeficient). PYTAM SA PRECO???
Mala som vsak aj ja take pokusy, ze som ziadala ludi, ktori zabezpecovali nakupy, aby rozdelili nakup podla mozností odpoctu DPH, alebo aby aspon nakupy, tykajuce sa rezie (s prepoctom cez koeficient) dali nablokovat na zaver celeho nakupu, aby som sa tolko netrapila pri spocitavani jednotlivych poloziek, ale pozerali na mna, ako keby som bola z inej planety.
ALBO
22.04.06,21:47
Chcela by som este reagovat na prispevok od ALBO pre povodcu textu Italiana. Zial neviem pouzit "citát" (ak je niekto ochotny mi v tom poradit, poprosim o pomoc).
Takze, jedna sa mi o otazku cislo 1., ked su na jednom blocku nakupy s plnym narokom na odpocet, ako aj nakupy, kde mozno uplatnit DPH len cez prepocet koeficientom.
Ja to robim tak, ze si spocitam polozky z nakupu, kde mozem uplatnit plny narok na odpocet, z toho vycislim zaklad a DPH a tú zauctujem na analytiku, ktoru mam pre plny odpocet. Potom spocitam ostatne polozky, vypocitam zaklad a DPH, a tú zauctujem na dalsi analyticky ucet, ktory mam pre DPH, pri ktorej ju budem prepocitavat koeficientom. Takze zauctujem dva základy a k nim prisluchajuce dve DPH-cky. (ALBO pise, ze to nie je mozne a musi sa pouzit koeficient). PYTAM SA PRECO???
Mala som vsak aj ja take pokusy, ze som ziadala ludi, ktori zabezpecovali nakupy, aby rozdelili nakup podla mozností odpoctu DPH, alebo aby aspon nakupy, tykajuce sa rezie (s prepoctom cez koeficient) dali nablokovat na zaver celeho nakupu, aby som sa tolko netrapila pri spocitavani jednotlivych poloziek, ale pozerali na mna, ako keby som bola z inej planety.

vzhladom na nejednotnost nazorov k tejto problematike, je to cesta bez rizika.
To by si potom mohla rozklucovat aj ine. Napr maluje tri miestnosti j je to na jedne j FA a v jednej niestnosti prenajima s danou, v druhych oslobodene. Na fa by bolo vidiet cenu za kazdu miestnost. Aj to by ste delili ako ten blocek?
ja tomu maliarovi radsej poviem z opatrnosti aby vystavil faktury dve.
Mohlo by to vyplyvat tak z § 49/4. Ale nie je to tam viazane na Fakturu skor na tovary. Ale vyklad na skoleniach sa viazal k fakture t.
Mozno by mohol niekto napsat prakticku skusenost s kontrolou.
Alena Schvarcova
23.04.06,09:20
Poraďáci prosím pomóc, robím koeficient a chcem vedieť či do menovateľa ide aj vývoz tovaru podľa§ 43. Prosím súrne.

Ďakujem, Ala
Vianocka
24.04.06,14:10
Reakcia na poznamku od ALBO.
S tym malovanim miestnosti sa priklanam k pouzitiu koeficientu. Pre lepsie objasnenie pouzitia mojho postupu som mohla radsej uviest konkretny priklad nakupu, takze tu je. Postup, ktory som uviedla v predchadzajucom prispevku uplatnujem napr. v prevadzke restauracneho zariadenia. Stava sa, ze pri nakupe na jednom blocku su suroviny a napoje, ktore sa predavaju v ponuke restauracnych sluzieb s DPH (t.j. na ne uplatnim plny odpocet), zaroven su na tomto blocku aj nakupy napriklad cistiacich prostriedkov. Vzhladom k tomu, ze v ramci ponuky sluzieb uvedeneho zariadenia je aj prenajom salonika (ktory je uctovany bez DPH, t.j. oslobodene plnenie) a cistiace prostriedky sa pouzivaju nielen na udrzbu kuchyne, ale aj tohoto salonika, tak na tieto cistiace prostriedky pouzijem prepocet koeficientom.
Tweety
24.04.06,14:41
kedy odviesť DPH keď je na fa dodavatelskej za službytieto údaje: vystavená fa 1.4.06, datum dodania služby 31.3.2006,splatnosť 14.4.2006.Niektoré fa budú zaplatené až po 25.4.2006 zaradiť ich do DP za 1Q alebo až zaapríl 2006. Ďakujem
Právo na odpočet vzniká 31.3.2006.
Jana Acsová
24.04.06,14:46
kedy odviesť DPH keď je na fa dodavatelskej za službytieto údaje: vystavená fa 1.4.06, datum dodania služby 31.3.2006,splatnosť 14.4.2006.Niektoré fa budú zaplatené až po 25.4.2006 zaradiť ich do DP za 1Q alebo až zaapríl 2006. ĎakujemNa základe dodávateľskej faktúry sa DPH neodvádza, ale uplatňuje sa odpočítanie dane. .-)

Právo na odpočet vzniká 31.3.2006.Áno vzniká a nakoľko nie je zodpovedaná otázka dopĺňam, že je ho možné uplatniť nasledovne:

http://www.porada.sk/t19555-kedy-uplatni-pravo-na-odpoeitanie-dane.html
Jana Acsová
24.04.06,14:52
kedy odviesť DPH keď je na fa dodavatelskej za službytieto údaje: vystavená fa 1.4.06, datum dodania služby 31.3.2006,splatnosť 14.4.2006.Niektoré fa budú zaplatené až po 25.4.2006 zaradiť ich do DP za 1Q alebo až zaapríl 2006. ĎakujemNa uplatnenie práva na odpočítanie dane nemá vplyv moment úhrady faktúr, ale vznik daňovej povinnosti a na to sa viažúci vznik práva na odpočítanie dane. A právo na odpočítanie dane môžete bez sankcií uplatniť v 1. alebo 2. štvrťroku (aplikujem dnešný dátum .-) )
Pepa
24.04.06,15:07
Prosím o pomoc!!!!!
S.r.o. sa stala platcom DPH od 12.4.06. Má v prenájme priestory, v ktorých okrem pizzerie a reštaurácie "poskytuje" aj TERNO. Ternu s.r.o-čka faktúruje 2 x do roka /v januári a v júli/ za -citujem ".....v zmysle zmluvy o poskytovaní služieb a priestorov" určitú čiastku /v zmysle ZoDP sú tieto "hry a lotérie" oslobodené od DPH./
Čo bude ĎALEJ? Bude faktúruvať s.r.o-čka naďalej tieto "služby" Ternu bez DPH? Musím použiť koeficient?
Som z toho totálne vedľa a z koeficientu ešte viac.
Vďaka za každú cennú radu.
Marianna01
24.04.06,15:39
Ale to nie je prenájom priestorov - myslím tým, že niekomu prenajmú napr. kanceláriu. Alebo sa mýlim? Majú vyhradený nejaký priestor, za aký faktúrujú? Ale vlastne je to jedno, pretože lotérie sú oslobodené od DPH, takže koeficient by sa podľa môjho názoru počítať mal.
Počkaj si ešte na nejaké ďalšie vyjadrenie
Pepa
24.04.06,15:59
Ale to nie je prenájom priestorov - myslím tým, že niekomu prenajmú napr. kanceláriu. Alebo sa mýlim? Majú vyhradený nejaký priestor, za aký faktúrujú? Ale vlastne je to jedno, pretože lotérie sú oslobodené od DPH, takže koeficient by sa podľa môjho názoru počítať mal.
Počkaj si ešte na nejaké ďalšie vyjadrenie
No žiadny priestor ohraničený to nie je. Chlapi sedia pri pivečku a sledujú na obrazovke čísmenká:)
Ak áno, z čoho budem počítať koeficient - prenájom s.r.o-čke faktúruje neplatce /takže nič/, elektrina a iné mi tam nič "nevychádza". Alebo áno?
No teda, som z toho vedľa jak tá jedľa:mee:
abel
24.04.06,17:13
Chcela by som este reagovat na prispevok od ALBO pre povodcu textu Italiana. Zial neviem pouzit "citát" (ak je niekto ochotny mi v tom poradit, poprosim o pomoc).

mimotemy Vianocka, stačí len kliknúť na "cituj" v tom príspevku, na ktorý chceš reagovať.
abel
24.04.06,17:18
No žiadny priestor ohraničený to nie je. Chlapi sedia pri pivečku a sledujú na obrazovke čísmenká:)
Ak áno, z čoho budem počítať koeficient - prenájom s.r.o-čke faktúruje neplatce /takže nič/, elektrina a iné mi tam nič "nevychádza". Alebo áno?
No teda, som z toho vedľa jak tá jedľa:mee:
Pepa, ja mám podobného klienta ako ty. Koeficientom prepočítavam nájom, elektrinu, plyn, ďalej napr. faktúru za čistenie kobercov a rohoží, možno telefón - posúdiš sama.
Marianna01
24.04.06,18:40
No žiadny priestor ohraničený to nie je. Chlapi sedia pri pivečku a sledujú na obrazovke čísmenká:)
Ak áno, z čoho budem počítať koeficient - prenájom s.r.o-čke faktúruje neplatce /takže nič/, elektrina a iné mi tam nič "nevychádza". Alebo áno?
No teda, som z toho vedľa jak tá jedľa:mee:

Tak ako písala Abel. Ja k tomu ešte pridávam napr. kancelárske potreby, rôzne služby, ktoré sa týkajú "koeficientovanej" veci: tak napr. klient prenajíma kanc. priestory vo viacerých budovách, v jednej z nich má klientov, ktorí sú všetci platcami, v ostatných sú pomiešaní. Na tú jednu budovu uplatňujem plyn, elektrinu v plnom rozsahu, na ostatné prepočítam koeficientom. Ale aj telefón prepočítam, pretože neviem určiť, či som netelefonovala aj klientom neplatcom, tým pádom sa tento výdavok môže týkať klienta-neplatcu. Tak isto kancelárske potreby, tonery, počítače a príslušenstvo, rôzny materiál na údržbu budovy, služby upratovacie, udržiavacie... Je to piplačka, ale keď si priamo pri účtovaní budeš robiť poznámky, ktorý doklad je na koeficient, potom to nebude až taký problém.
Paula
24.04.06,19:18
Tak ako písala Abel. Ja k tomu ešte pridávam napr. kancelárske potreby, rôzne služby, ktoré sa týkajú "koeficientovanej" veci: tak napr. klient prenajíma kanc. priestory vo viacerých budovách, v jednej z nich má klientov, ktorí sú všetci platcami, v ostatných sú pomiešaní. Na tú jednu budovu uplatňujem plyn, elektrinu v plnom rozsahu, na ostatné prepočítam koeficientom. Ale aj telefón prepočítam, pretože neviem určiť, či som netelefonovala aj klientom neplatcom, tým pádom sa tento výdavok môže týkať klienta-neplatcu. Tak isto kancelárske potreby, tonery, počítače a príslušenstvo, rôzny materiál na údržbu budovy, služby upratovacie, udržiavacie... Je to piplačka, ale keď si priamo pri účtovaní budeš robiť poznámky, ktorý doklad je na koeficient, potom to nebude až taký problém.
"Klobúk dole" :) :) :) za mravčiu prácu prepočítavania všetkým takto postupujúcim. Pred časom, keď som účtovala s koeficientom, všetky "vstupy" som zadávala koeficientom, pretože som mala zdanie, že nie je možné ustriehnuť, koľko áno, koľko nie.
Marianna01
24.04.06,19:33
ďakujem, toto je prvé uznanie za koeficient, akého sa mi dostalo :):):)