Luanna
19.09.14,10:04
Dobrý deň,
prosím o radu. Manžel bol zamestnancom firmy Prapol, s.r.o Bratislava od 9.apríla 2013 do 21.mája 2014 kedy zomrel /kópiu úmrtného listu som im zaslala/. K dnešnému dňu firma neposlala sociálnej poisťovni údaje o období dôchodkového poistenia a ani o sume vymeriavacích základov za toto obdobie. Z tohoto dôvodu dostávam len zálohu na vdovský dôchodok. Neviem akým spôsobom prinútiť ich mzdára aby o zaslanie týchto dokumentov.
Ďakujem za odpoveď
Peggynka
19.09.14,08:07
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticlePrint.ascx&ArticleId=28242
Domnievam sa,že v tomto prípade má konať soc. poisťovňa:
Pri úmrtí zamestnanca by mali pozostalí nahlásiť túto skutočnosť predovšetkým jeho zamestnávateľovi, všetky povinnosti spojené so zánikom sociálneho poistenia voči Sociálnej poisťovni plní zamestnávateľ, pozostalí teda ani v tomto smere žiadnu povinnosť voči Sociálnej poisťovni nemajú.
Toto je zo stránky Soc. poisťovne:
http://www.socpoist.sk/umrtie-pribuzneho/48671s
osobne by som v zmysle tohto tlačila na pracovníkov socpoist. a ak to neriešia,tak sa obrať na vedenie.
ivka70
19.09.14,08:08
Obrat sa na Socialnu poistovnu, ta ma ine paky na to, aby vymahala nieco od firiem, co maju striktne predpisane zakonom.

Inak podklady k danovemu priznaniu ti poslali?
Lebo za zomreleho musis podat do 3 mesiacov od umrtia danove priznanie - co bolo v auguste ....
Luanna
19.09.14,08:40
Poslali len zápočet, od 8.1.2014 až do smrti bol manžel PN a zamestnancom firmy...keď neposlali podklady, nemôžem urobiť daňové priznanie. Som bezradná...z ústredia sociálnej poisťovne mi poslali list, že im chýbajú doklady, ktoré som uviedla a ak ich vlastním, mám ich poslať...ďakujem pekne za odpoveď
ivka70
19.09.14,08:41
Tak treba ziadat aj podklady k danovemu priznaniu, kedze do 8.1. mal manzel prijem.
a ak nepomoze, obratit sa na Danovy urad, aby to vymahal tiez.

Tej SP skus poslat kopiu zapoctoveho listu, kedze je to jedine, co mas.
Luanna
19.09.14,08:49
Zápočet som priložila k žiadosti o vyplácanie vdovského dôchodku, neakceptovali to. Územne spadáme pod Sociálnu poisťovňu v Senici, pani, ktorá mi spisovala žiadosť o VD písala email na SP Bratislava , aby žiadali od Prapolu chýbajúce dokumenty, žial, žiadna odozva...
Peggynka
19.09.14,09:10
Nie je dôležité,pod koho spadáš ty a pod koho spadal manžel;socpoisť. je povinná to vybaviť! Napíš sťažnosť riaditeľovi tvojej pobočky a ak nepomôže pokračuj takto: Sociálna poisťovňa-centrála a nakoniec Ministerstvo práce,soc. vecí a rodiny.Urob si kópie,aby si to nemusela stále vypisovať.Sú povinní ti do 30dní dať odpoveď.V prípade,že nestihnú,budú ťa informovať a môže to byť napr. 60dní,ale komunikovať musia!
fortunka
19.09.14,09:44
Toto by si mala riešit SP (ako radia ostatní), mňa kvôli takýmto záležitostiam hneď kontaktujú. Keď tak by som do firmy poslala ešte list so zoznamom dokladov, ktoré mi majú ihneď zaslať a vybaviť (Potvrdenie o zdaniteľnej mzde napr. často zabúdajú pri ukončení vystaviť a posielajú to až ďaľší rok atď)
Katy a R
19.09.14,09:58
Myslím, že SP to už rieši - keď ti dali zálohu na dôchodok. tie termíny sú tam dlhé aj v prípade, že poistenec má v poriadku dokumenty. v minulosti veru boli bežné termíny pri starobnom dôchodku aj 6 mesiacov, teraz je to už lepšie - ale tiež nie na každej pobočke rovnaké. :mee:
A k tomu DP - to možno ani nebude treba robiť, keď pracoval do 8.1. - samozrejme, závisí od príjmu ..? a ak by bolo treba podať DP - mohla si požiadať o odklad radšej, prípadne podať len s výplatnou páskou.? Myslím, že keď sa zastavíš na DU s úmrtným listom, tak to doriešiš so správkyňou aj teraz .
Luanna
20.09.14,08:02
Ďakujem za odpoveď, včera sa to poriešilo, spojila som sa s ústredím SP a vraj už je vdovský dôchodok definitívne určený, len bude trvať asi 2 týždne, než dostanem výmer. S DÚ tiež naviažem kontakt...on už vlastne ani do 8.1. nepracoval, mali celozávodnú dovolenku a z odvodov z 300eurového platu to žiadna sláva nebude...
Katy a R
20.09.14,19:42
ak nemal vyplatené nejaké odmeny, preplatenú starú dovolenku - tak by som to DP ani neriešila.
predpokladám, že rok 2013 má OK (RZD)
Peggynka
21.09.14,04:40
Tak fajn,že si sa posunula,aj keď nechápem požiadavky SP smerom k tebe.Zľahčujú si život,pritom majú páky,aby donútili zamestnávateľa plniť si povinnosti.
Luanna
22.09.14,02:26
Ďakujem :)