lubimca
19.09.14,20:21
V roku 1988 sme si kupili dom. Cesta pred našim domom v tom čase patrila mestu. Dnes mi prišiel list od ,že predzahradka pred našim domom a cesta je v suktomnom vlastnictve, ktore ziskal dedičstvom v.r.2010 nový majitel,Vyzýva nas odkupiť cestu aj predzahradku a že sa nedostaneme do domu,, Pýta za to 40e za meter2..pre mna to znamena 6000euro..mam Pať deti a to nenaškrabem,, som povinna to odkupiť? ma pravo nepustiť ma do domu? môže to predavať ako stavebný pozemok? Dakujem za odpoveď... a aj prosím o odpoveď
misoft
20.09.14,08:53
Cesta, ktorá v 1988 bola v majetku obce, nemôže byť súkromná. Teda dosť pochybujem, že by ju v 2010 niekto zdedil.
Pozrieť do katastrálnych máp, ako je cesta vedená, či je v nich značená ako verejná komunikácia - tieto veci sa dediť predsa nedajú, sú to pozemky vo verejnom záujme. Pokiaľ by to bolo v rámci reštitúcie - o čom pochybujem - tak za takéto pozemky by sa vydávali náhradné.
Okrem toho - i keby to bolo súkromné - bolo by na tento "pozemok" zriadené VB prechodu a prejazdu.... a toto by bolo zaznačené i v LV (katasterportál....)
lubimca
20.09.14,11:08
Je to cesta: Krupinska cesta ZV,,,,vedie popred môj dom..ani predzahradku ja nepotrebujem,len sa staram o nu,lebo by to bolo zarastené,,aj by som ju kupila ,ale nie za cenu 40e/m2 ,lebo to je predzahradka a stavať sa tam nemôže ,takže to nemôže davať ako stavebný pozemok,,ma 4m po cestu..
a dakujem za odpoveď´... po
misoft
20.09.14,11:17
No pokiaľ je cesta vedená ako riadna komunikácia - tak v žiadnom prípade nemôže byť majiteľom verejnej komunikácie.
Čo sa týka 40€/m2 pozemku - je to nereálna cena. Skúsiť zistiť u realiťákov, aké sú ceny pozemkov v tejto lokalite a "majiteľovi" dať návrh. Ak nebude z jeho strany ochota a bude trvať na svojom (vrátane zamedzenia prístupu k nehnuteľnosti) - tak potom o tom môže rozhodnúť súd - a dá mu to písomne! A zriadi VB prechodu a prejazdu....
Ale najskôr je potrebné si zistiť na katastri údaje o pozemku a na základe z Katasterportalu si vytiahnuť LV a pozrieť, či sú tam nejaké ťarchy (vrátane práva prechodu a prejazdu). Ak to tam bude, tak kašľať na neho. Ak by zamedzil prístup k domu a mal na LV tú povinnosť - tak opäť súd a ten mu to nariadi .... a ten ktorý prehrá, hradí všetko (i poplatky, ktoré by si ty platila...).
Mária27
20.09.14,11:30
Vecné bremeno práva cesty máš vydržané, lebo sú splnené podmienky na vydržanie tohto práva podľa ustanovenia § 134 OZ (pozri § 151o ods. 1 OZ) . Toto právo si ako oprávnená osoba vykonávala najmenej po dobu 10 rokov a bola si dobromyseľná v tom, že ti toto právo patrí. Treba osloviť notára a dať si právo zapísať. Popracovať treba aj na tom, či mu za bremeno prislúcha nejaká odplata, či ju už (jeho predchodca) nedostal ...

Čo sa týka predzáhradky, môžeš si ju odkúpiť. Treba rokovať o cene. Ak si ju neodkúpiš, vlastník bude musieť ten pozemok udržiavať, aby tam nerástla burina a pod.
misoft
20.09.14,11:48
Podľa tohoto: https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fpodnikatel.zvolen.sk%2Fdow nload_file_f.php%3Fid%3D80266 - patrí tento pozemok do III. zóny cien pozemkov - takže 40€ je cena značne nadhodnotená. Reálna cena by bola 10-12€/m2.
lubimca
20.09.14,18:27
Dakujem :)