lucks
19.09.14,23:16
Dobry den,

rad by som sa informoval ci mate niekto skusenosti s dohodami o brigate. Uzatvoril som dohodu s agenturou podla § 227-228 zakona č. 211/2001. V dohode mam uvedenu odmenu 3,- Eura / hodinu, 20 hodin tyzdenne. Chodil som umyvat okna a odmena mi mala byt podla ustnej dohody platena podla poctu hodin odpracovaych u klientov agentury. Nemam ale od klientov ziady papier o tom kolko hodin som tam bol, nakolko som tento papier od agentury nedostal. Teraz mi prisla na mail vypoved podľa § 63 ods. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka prace za zavazne porusenie pracovnej discipliny. Tato vypoved je nepodpisana a bez datumu. Zamestnavatel mi povedal, ze mi nic nezaplati lebo si na mna udajne stazoval jeden klient. Cize mi nezaplati ani za pracu s ktorou boli vsetci ostatni klienti spokojni.

Ma na toto zamestnavatel pravo?
Prosim pekne o info. Pozeral som si rozne zakony, rad by som podal staznost na inspektorat prace, ale nie som si isty ci som v prave.

Dakujem krasne!
jslancik
20.09.14,06:42
ak tomu dobre rozumiem, tak si neodpracoval ani hodinu. Snáď za to nechceš výplatu?
Poučíš sa, že na dobré slovo a ústne dohody sa neoplatí pracovať... To je holý fakt, z ktorého nemám nijakú radosť.
willma
20.09.14,06:58
mal PÍSOMNÚ zmluvu s agentúrou, ktorá sa s ním snaží podľa všetkého vybabrať
jslancik
20.09.14,07:08
čítať viem tiež. Nevravím, že nemá zmluvu. Nemá dokladované žiadne odpracované hodiny. A že s ním chce agentúra vybabrať je jasné. Ale fakt je tiež, že poznáme iba jeden pohľad na vec.
lucks
20.09.14,08:17
Ano zmluvu mam podpisanu, len tie hodiny nie.. teoreticky by som aj tie hodiny vedel zohnat podpisy od par klientov dodatocne
misoft
20.09.14,09:02
Chyba bola, že si veril na "čestné" slovo. Vo väčšine prípadov (i keď robíš na dohodu) je dôležité, aby sa odvedená práca prevzala a potvrdila. Veril si, že zákazník potvrdí tvoju prácu agentúre....
Tu je však hodné zreteľa i to, AKO zákazník vydokladoval práce agentúre (predsa si musel objednať prácu) - a z toho vy vychádza jedno:
Agentúra dostávala objednávky ústne, poslala brigádnika, ten odrobil, zákazník zaplatil cash agentúre a uviedlo sa - práce nevykonané - takže zákazník mal hotové, agentúra mala prachy a brigádnik de jure nerobil (i keď de facto makal).
Typický odrb brigádnikov..... tie peniaze agentúra nemusí vôbec priznať (pretože ich akože ani nedostala!), tebe zaplatiť nemusia (pretože si akože nič neurobil), zákazník nemusí nič dokladovať (pretože akože žiadne práce neobjednal).
Takže ťa čaká okružná jazda po zákazníkoch, aby ti práce potvrdili (no veľmi pochybujem, že ti potvrdia).
Ponaučenie do budúcnosti: všetko oproti podpisu!
lucks
20.09.14,19:18
Dakujem pekne. Myslim si ze podtvrdia. Ale aj keby nie, tak vo vypovedi mam uvedene, ze pri praci som "zavazne porusil pracovnu discipinu" .. to znamena ze v tejto vypovedi sa zamestnavatel sam priznava ze som pracu vykonal a teda za vykonanu pracu bez ohladu na vypoved mi podla zmluvy ma pripadat odmena, nie?
jslancik
21.09.14,05:16
Predstavujes si to velmi jednoducho. K hrubemu poruseniu nemuselo dojst pri vykone prace. Ak prides rano opity do roboty, snad necakas, ze ti zaplatia cely den? Alebo co len hodinu. Takisto ak si svoju robotu neurobil dobre, nemusia ju prevziat agenture a ona nasledne tebe. Alebo ak si prisiel ku klientovi o hodinu neskor, ako bolo dohodnutr. Alebo.....
Potvrdenie, ze si u niekoho umyl okno, neznamena nic. Takych ti zozeniem milion, a tvoja firma mi ich urcite nezaplati. ani ak by bola oficialna komunikacia medzi agenturou a klientom vratane faktury, nie je iste, ze ti to nieco pomoze. Ale mas vacsiu sancu. Ak je to ale komplet nacierno, nemas najmensiu sancu.
lucks
22.09.14,18:42
Dakujem pekne za odpovede. Akurat si myslim ze nakolko mam zmluvu podpisanu ta agentura ma nezahlasila = bolo to na cierno, su v este vacsich problemoch pri inspekcii.