jacekova
21.09.14,11:55
Ahojte, prosím o radu.
Zamestnávateľ ide so svokrou ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvod, nakoľko už ona nemôže vykonávať svoju pôvodnú prácu a zamestnávateľ pre ňu nemá novú
Našla som v Zákonníku práce, že má nárok na 10-mesačné odstupné (§76, ods.3), ale zamestnávateľ jej tvrdí, že on má v Kolektívnej zmluve napísané, že dostane len 7-mesačné odstupné.
Ale veď zákon je viac než Kolektívna zmluva, nie?!
Tweety
21.09.14,10:20
A sú splnené podnienky tohto odst. 3? ak áno, odstupné je podľa ZP, KZ nemôže byť dohodnutá v nepriaznivejších podmienkach ako ZP. AK by to naopak, napr. v KZ 12 mes. odstupné, platila by KZ.
willma
21.09.14,10:26
Ešte by som na mieste dotyčnej využila služby pracovného lekára, ktorý by prípadne mohol potvrdiť chorobu z povolania - teda ak má absolvovanú vstupnú lekársku prehliadku a pri výstupnej by sa preukázalo, že zdravotný stav sa zhoršil vďaka pracovným podmienkam a zaradeniu.
jacekova
21.09.14,10:34
no aby som sa do toho nezamotala, volala som svokre a povedala,že to nebol pracovný úraz,ale proste musela ísť na operáciu nôh. bola PN 50týždňov. vrátila sa späť do práce a dali jej inú robotu (jednoduchšiu). odrobila 2 mesiace a zdravotný stav sa jej vážne zhoršil a musí ísť opäť na operáciu. doktor je napísal do papierov, že jej zakazuje pracovať a zamestnávateľ nemá pre ňu proste žiadnu adekvátnu prácu. takže je toto dôvod, na zaklade ktorého by mala narok na 10mesiacov? dakujem moc
Tweety
21.09.14,10:38
Nie, nie je nárok na desaťmesačné odstupné. Uveď koľko rokov tam pracovala.
jacekova
21.09.14,10:40
jaaaaaj :-( 10rokov.... takže patrí asi do ods.2, čiže 4-mesačné. dakujem, si ma nasmerovala správnym smerom
Tweety
21.09.14,10:41
Pri výpovedi bude mať nárok na 3-mes. odstupné. Alebo končí dohodou? Pri dohode áno, je to 4.mesačné.
willma
21.09.14,10:44
nemuselo ísť o pracovný úraz - mohlo ísť len o prácu v nejakej vynútenej trvalo nepriaznivej polohe. Išla by som predsa len k tomu pracovnému lekárovi - on dokáže posúdiť, či tá operácia nebola v priamej súvislosti s pracovným zaradením.
jacekova
21.09.14,10:51
dakujeeeeem moc, nasmerujem svokru. pomohli ste.