Richard
21.09.14,13:30
Pretože očakávajú, že tu nájdu niekoho kto sa v probléme vyzná.

Tak ako keď vy zavoláte kamošovi opravárovi, kamošovi čo sa vyzná v počítačoch, stavbárovi atď. namiesto toho aby ste pracne hľadali na Googli.

Ak sa v niečom nevyznáte, jednak Vám bude dlho trvať kým nájdete správnu odpoveď a jednak sa Vám môže stať že si vyhodnotíte informácie ktoré "nájdete" nesprávne.

Bežne si ľudia nejaké info aj pozháňajú, napriek tomu sa však obrátia na niekoho komu v odpovedi dôverujú.

Porada je takýmto miestom, ľudia nám tu dôverujú že sa tu nájde niekto kto sa vyzná, kto má skúsenosť, kto bude poznať správnu odpoveď.
avalik
21.09.14,11:40
Chceš povedať, že teda len tu na porade dostane pýtajúci sa "garantované a právne záväzné" odpovede?

V poslednom čase mám dojem, že si túto stránku niektorí pomýlili s osobným vyhľadávačom. Ani ich nenapadne najprv použiť google, prípadne prelúskať stránku kompetentnej inštitúcie, prípadne sa pozrieť do zákona/vyhlášky/nariadenia/kolektívnej zmluvy/internej smernice - ak by tak urobili, tak by postupovali v súlade s etiketou porady - "V otázke a popise uvádzam všetky relevantné detaily a informácie ktoré som si už o otázke naštudoval."
Richard
21.09.14,11:59
Nie to som nepovedal že tu dostane garantovanú odpoveď.

Keď sa niekoho pýtaš, čakáš že ti poradí, nie že ti dá do ruky hrubú buchľu a ďalšich 20 kníh.

Prečo sa rozčuľujete nad tým čo tu ľudia očakávajú, veď to je normálne. Ak niekde radia, tak sa tam idem spýtať.

Avalik ty často prilepiš linky napr. na zákon, ten človek však nemusí vedieť čítať ten zákon, alebo možno aj vie ale z hľadiska opatrnosti sa do toho nepúšťa, pretože u nás nemáš v zákone veci napísané polopate. Kľudne to môžeš mať prepísané iným zákonom, výnimky atď. Naše zákony nie sú písané pre ľudí, žiaľ. Aby si ma zle nechápala, to že priložíš zákon nie je zle, niekomu to možno stačí ale väčšine to nemusí pomôcť.

Google nie je dokonalý, odpovede tam nie sú. Sú tam len články a tak skoro nenahradí odpoveď danú človekom. Človek dokáže odpovedať stále relevantnejšie a komplexnejšie (samozrejme ak sa v tom vyzná).

Každopádne, neriešme otázky, riešme odpovede. Ak by Google vedel dať odpovede - čo aj častokrát dáva - tak tu Porada už nie je.
Tak ako sa tu nájdu blbé otázky, rovnako sa tu nájdu blbé odpovede - dovolím si tvrdiž že ešte blbšie a vo väčšom množstve. Tu už sa aj na inteligentné otázky odpovedá pod úroveň.
avalik
21.09.14,12:08
Áno, dávam linky, hlavne učiteľom, pretože tí by mali ovládať svoje vlastné zákony a predpisy - a ak o nich doteraz nepočuli, tak by bolo načase sa s nimi oboznámiť - ono je najjednoduchšie dať otázku do ktorej platovej triedy patrím - ale to znamená prelúskať tie linky, ktoré ja dám - ak aj po prelúskaní sú nejaké nejasnosti zadávateľ môže upraviť otázku ... v oblasti daní a účtovníctva je to podobné, nestačí odpoveď áno alebo nie je lepšie keď sa dá link priamo na zákon v aktuálnom znení, pretože o pol roka môže byť situácia úplne iná a teda odpoveď nesprávna. Ak niekto chce komplexné odpovede so zárukou, nech sa obráti na platené portály - jeden z nich máš aj ty ;)
Richard
21.09.14,12:23
Späť k podstate veci, ak sa tu niekto niečo pýta, tak očakáva že sa v tom niekto vyzná.

Mieru schopnosti a toho či odpovieme zdarma (pretože Porada je bezplatná alternatíva poradenských portálov) je na každom z nás.

V prvom rade však odpovedám len keď viem. Tu však odpovedajú niektorí spôsobom, akoby si mysleli že dopytujúci tu hľadá čo najdebilnejšiu odpoveď. A opakujem, sprostých odpovedí tu je viac ako sprostých otázok.

Zväčša sa to deje v ne-účtovníckych či ne-legislatívnych otázkach.
avalik
21.09.14,12:51
Áno súhlasím, niektoré odpovede sú jemne povedané "ostrejšie" ... ale pravda je, že niektorí zadávatelia si svojimi otázkami a následnými komentármi o také odpovede aj koledujú ... toto ťažko zmeníš - verím, že po upresnení otázky aj odpovedajúci zmenia odpoveď - možnosť na to majú obaja
Richard
21.09.14,13:22
Rozumný človek po sprostej otázke neštekne.

Ak by sa to dialo občas tak to neriešim, ale už je toho príliš a nielen v sprostých otázkach ale aj v normálnych. Ako to už býva jeden blbec dokáže infikovať ďalších, veď byť hlúpy je tak jednoduché.

Nehovoriac o tom, že väčšina tých čo debilne komentujú už ani nevedia rozlíšiť inteligentnú a normálnu otázku od sprostej.

Voľakedy sa všetci pozerali na oblohu mysleli si že Slnko sa hýbe a keď niekto zapochyboval, tak ho tí "inteligenti" mali za blbca. Nakoniec opak bol pravdou.
Tak je to aj tu, namiesto hlbšej úvahy sa spustia posmešky a sarkastické poznámky a slušnosť sa vyparí ako teplý čaj...
taiko
21.09.14,14:38
no a teraz si to skus po sebe precitat a zamysli si sa. Naozaj je to to preco sa ludia pytaju na porade? ;)
taiko
21.09.14,14:47
Dovolim si protirecit. Rozumny clovek moze pytajuceho sa upozornit na nezmyselnost, nepatricnost, zmatocnost jeho otazky. Tym pytajuceho sa vzdelava a mozno aj vychovava. A to si dovolim tvrdit bez akehokolvek povysenectva v mojich slovach. Som presvedceny ze to ma dobry vplyv na uroven portalu ako takeho. Samozrejme velmi podstatna je forma akou to vzdelavanie, ci vychova prebehne.
Nuz a nazyvat clenov blbcami a hlupakmi a to z akychkolvek dovodov, nie je od majitela portalu velmi takticke opdla mna.
Petra Nová
21.09.14,15:06
Je dobré, že konečne si sa rozhodol niečo urobiť s tým, čo je zrejmé už dlhu dobu. Pretože filozofia :

Nesťažujte sa na moje odpovede...sú len také , aké sú otázky, http://www.porada.sk/t147603-ospravedlnenie.html, http://www.porada.sk/t241313-vyzva-pre-admina-richarda.html - je hlboko zažraná vo vedomí Porady.

Za týchto okolností žiadať, aby sa s týmto vysporiadali samotní členovia, je síce možné, ale nie účinné. Však len čítaj reakcie tých, ktorí dostali za hlúpe odpovede mínusky. Ak ty neukážeš, že takéto niečo nestrpíš na svojom webe, neočakávaj, že to budú robiť Poraďáci. Slušní takéto odpovede obídu, ostatní odpovede roztlieskajú. Daj pokyn moderátorom, aby hlúpe odpovede, ktoré nie sú vymínuskované, jednoducho zmazali. Nastav kritériá, čo áno a čo už nie, vychovávaj! Možno sa potom aj na Porade niečo zmení.
misoft
21.09.14,16:52
@Petra - teraz si napísala to podstatné: Aká otázka - taká odpoveď! Našla si jadro problému....
buchač
21.09.14,16:57
Ale hlavne jej išlo o to niečo iné....
korela
21.09.14,17:03
Podľa mňa je toto najschodnešia cesta. Cez moderátorov. Aj s prihliadnutím, že moderátor predstavuje určitú autoritu a teda mal by zaručovať objektívnosť.
Od členov sa toto očakávať nedá.
Peggynka
22.09.14,04:11
Ja si myslím,že aj keď majú zadávatelia,ktorí tu prídu riešiť nejasnosti,niekedy nie veľmi seriózny úmysel,v prevažnej väčšine je to problém s neschopnosťou zadať do googla správne otázku.Google si tiež občas robí zo mňa prDell,ale prídem na to.Konkrétne v otázke,ktorá rozprúdila túto diskusiu,sme sa chvíľu nechápali a vyhodil mi zásteny pre zváračov :eek: Na druhej strane,nedávno to tu niekto správne poznamenal,že pýtať sa treba až po splnení domácej úlohy; že si o problematike najprv zistím sám a otázku zadávam na nejasnosti.Každý zadávateľ by si mal uvedomiť,že na odpovede venujú odpovedajúci svoj čas a v ostatnej dobe (hlavne novozaregistrovaní) sa nenamáhajú ani poďakovať.Je tam zadanie,príkl.25.8. o 15:00 a 10 odpovedí a zadávateľ za týždeň na portál ani nepozrel.Čo si mám o tom myslieť? Snažím sa brať vážne jeho otázku,ale niekedy je to ťažké.
Možno je problémom aj to,že každý z nás to posudzuje podľa seba a preto sú tu aj rozdielne reakcie na otázky;niekedy vtipné,niekedy sarkastické.Ja to vnímam ako oživenie porady,mne to nevadí,ale to je asi dané mojou povahou a ak niekto nemá zmysel pre humor,tak môže mať s tým problém.Chápem aj to,ale nemusel by to tu urazený rozoberať donekonečna.Život je taký pestrý (vďakabohu) a že si niektorí ľudia nesadnú? Tak sa jednoducho vyhnem stretu a je to.To sa stáva a netreba zabudnúť,že sa tu stretávajú ľudia na rôznej úrovni,tak sa treba rešpektovať.
Možno je to všetko zhrnuté v definícii inteligencie : inteligencia je schopnosť riešiť problémy za okolností sprevádzaných neurčitosťou. :)
Peggynka
22.09.14,04:35
Vďaka za poučenie :)
pmajap
22.09.14,05:29
Kamil, tak toto je to čo sa mi nepáči, po všetkých tvojich výčinoch a príspevkoch som presvedčená, že máš na viac.
Richard
22.09.14,06:19
Peggynka, súhlas. Napriek tomu však ak je to niekedy ťažké a nechce sa mi riešiť otázku ktorá podľa mňa nemá hlavu a pätu, nezadáva mi to dôvod na urážanie, podceňovanie a fabulovanie o otázke.

Blbé otázky tu nič nepokazia, blbé odpovede však áno. Koľko je tu dobrých otázok, ktorým nikto nedá hlas. Ako sa snažíte diferencovať dobré otázky od zlých? Načo máme hlasovanie o otázke keď ho nepoužívame? Aký je rozdiel medzi dobrou a zlo otázkou, keď každá má jeden hlas a to len od jej zadávateľa?

Strašne často sa tu v odpovediach riešia kadejaké postranné odtiene otázky a nie jej podstata.

Načo to mrhanie časom a energiou? Je toľko ľudí na Slovensku, ktorí sa nenamáhajú odpovedať ani na otázky, ktoré majú zmysel a na ktoré vedia odpoveď. Tak prečo sa tu míňa energia na niečo čo nemá zmysel?
Ak je to pre niekoho zábava, tak špatne pochopil zmysel tohoto portálu. Tu nie sme na to aby sme sa zbávali mudrovaním, ale radením.
Peggynka
22.09.14,06:32
Ja som už postaršia a "jednoduchšia" a vnímam to tak,ako som napísala.Som rada,že život nie je čierno-biely :) Ak by to bol suchársky portál,tak idem preč a tu sa môže prejsť na citovanie zákonov.Mimochodom,zadal si tému,prečítaj si,ako si formuloval nadpis a pozri,čo vyhodilo vpravo ako Podobné témy.Tam vidím veľký nedostatok.Neviem,koľko nových príspevkov pribudne denne na Porade,ale toto by sa mohlo ustrážiť,aby bola Porada prehľadnejšia.Takto,aj keď to tu je,nedokáže to nájsť nikto.Ani vyhľadávač.
Richard
22.09.14,06:33
@taiko to nie je protirečenie, kto chce môže sa s otázkou pohrať a žiadať si upresnenie, na to tu máme systém predsa. Niekedy má človek trpezlivosť inokedy nie.

Moderovanie - moderovanie je tu postavené na komunite. Hlasovanie je menej subjektívne, pretože dáva priestor viacerím. Moderátori majú zasahovať len vo výnimočných prípadoch.

Každý kto môže hlasovať je tu moderátor. Preto sme to pred rokom spravili, aby komunita ukázala svoju životaschopnosť. Pri takomto projekte nie je únosné aby všetko posudzovali moderátori. Komunita má omnoho väčší dosah, priestor a lepšie nástroje. Komunita môže príspevky posúvať vyššie, nižešie, vytvoriť poradie podľa kvality a dokonca aj skryť odpoveď.

Moderátorv je málo na to aby riešili také kvantum príspevkov. Preto apelujem na hlasovanie, treba ho využívať a nie vyhovárať sa že iní majú zodpovednosť a ja si môžem robiť čo chcem.
Richard
22.09.14,06:41
Správať sa slušne neznamená žiť čierno-bielo. Zabávať sa dá aj slušne. Zabávať sa zosmiešňovaním druhých a na ich úkor nie je pestrosťou ktorú tu očakávam.

Zábavou je tu spoznávanie, objavovanie, zdieľanie. Aj vtipkovanie, ale nie na úkor niekoho iného. To nepovažujem za zábavu vhodnú pre tento portál.

Podobné témy a iné technické vymoženosti nikdy nedokážu riešiť podstatu a tou je na tomto portáli komunikácia. Všetko ostatné sú len maličké plusy či mínusy. K tým podobným by som vedel napísať viac, ale to nie je momentálne téma.
bettylou
23.09.14,04:14
ale je to jeho stránka, či?