sam3
21.09.14,16:11
Ziadam o hypoteku na kupu bytiku. Prijem mam nadstandardny. v tom nie je najmensi problem. lenze laxne som sa chovala pri kreditnej karte. zmenila som ucet na ktory mi chodi mzda a stalo ze ze preto 2 splatky kreditky som zmeskala. banke v ktorej som ziadala o hypo som o tejto kreditke nic nepovedala lebo spomenula som len bezucelovy uver ktory splacam uplne korektne, kreditku som nespomenula, lebo som netusila, ze to musim spomenut a nebola som spravne poucena sprostredkovatelkou, ze aj kreditka sa musi pri ziadani hypo spomenut. stalo sa preto ze mi v danej banke kvoli tomu neschvalili hypo, napriek tomu, ze som medzitym uplne vyrovnala na nulu kreditku a zaroven ju zrusila. teraz ziadam v inej banke o hypo, sprostredkovatelka m povedala, ze sice urok bude menej vyhodny ako v tej prvej banke, ale ze by to malo prejst. teraz cakam....ake su Vase skusenosti? schvalia mi alebo neschvalia mi hypo? ak by sa stalo, ze aj v tejto druhej banke nebudem uspresna, je moznost aby mama s cistym uverovym registrom mi isla rucit, aby teda som ziskala hypo? ake su moje moznosti? dakujem.
richardhudec
22.09.14,19:28
Banka štandardne vidí/pozerá úverový register za posledných 5 rokov a tam vidí každé jedno omeškanie, ktoré bolo dajme tomu aj jeden jediný deň na akomkoľvek bankovom úverovom produkte. Najviac sa však banky zameriavajú a dávajú si záležať na tom, aby bol daný žiadateľ o úver v poriadku so splácaním svojich záväzkov za posledných 12 mesiacov pred podaním žiadosti o úver. Nenapísala si presne, kedy si mala 2-mesačný nedoplatok na kreditke (2 mesiace hodnotia banky už veľmi prísne), ale ak ti teraz podaná žiadosť o úver neprejde, nemal by byť problém pri podaní žiadosti po 12 mesiacoch od posledného "deliktu". Čo sa týka pridania mamy ako ručiteľky, čiastočne by mohla pomôcť, ale stále zostávaš ty ako hlavný žiadateľ a z pohľadu banky žiadateľ so zlou platobnou disciplínou. Taktiež systém pokus-omyl, ktorý zvolila tvoja sprostredkovateľka nemusí byť úplne najšťastnejší, nakoľko z pohľadu dôveryhodnosti klienta nie je dobré opakovane žiadať o úver, nakoľko ak sa nemýlim, v úverovom registri každá ďalšia banka, ktorá bude posudzovať úver uvidí, že ostatné banky to už zamietli a taktiež uvidí, že sa už asi tretí, alebo štvrtý krát pokúšaš požiadať o rovnaký úver, čo môže brať ako špekuláciu. Skús sa hlavne opýtať sprostredkovateľky, prečo zvolila takýto postup, prečo ti nevie na tieto otázky odpovedať a či si je vôbec vedomá toho, že ti teoreticky môže poškodiť.
Ja som nedávno podobný prípad jedného klienta, ktorý si bol vedomý svojej zlej platobnej disciplíny v poslednom období riešil vytiahnutím si výpisu z úverového registra a dopytovaním sa v jednotlivých bankách, či je možné, aby u nich daný klient prešiel, alebo nie. Klient momentálne dbá na dobrú platobnú disciplínu pri splácaní úverových produktov, jednotlivé banky sa vyjadrili podľa výpisu z registra, za akých podmienok mu sú ochotné úver dať a podľa toho to riešime a neriešil som to špekulatívnym vypĺňaním žiadostí rad za radom (to nie je výčitka na teba, ale skôr na sprostredkovateľa). Dúfam, že som aspoň čiastočne pomohol a prajem príjemný deň, pevné nervy a nech sa to podarí.
sam3
23.09.14,05:43
Dobry den, dakujem za Vasu odpoved. sprostredkovatelka poziadala hned po zamietnuti mojej ziadosti druhu banku, zaroven tu prvu poziadala, aby zaznam do uver.registra pozdrzala (vraj sa to da aj dva mesiace podrzat). teda ked podavala moju ziadost do druhej banky, ta druha nenajde v uver.registri to zamietnutie. ano, 2x za posl.12 mesiacov bol nedoplatok na kreditke kvoli mojmu laxnemu, blbemu pristupu...keby som toto tusila, ze mi moze takto skomplikovat zivot... ten nedoplatok sa pohyboval mozno okolo 17 EUR.... myslis, ze aj kvoli tak nizkemu prehresku mi mozu zamietnut ziadost aj oproti naozaj nadstandardnemu prijmu a bezproblemoveho splacania bezuceloveho uveru?