Viera123
22.04.06,19:21
Soľ nad zlato nielen v rozprávke:
- farba koberca sa stane sviežejšou, ak koberec posypeme večer soľou a na druhy deň ho vytrieme vlažnou handrou.
- záclony budú ako nové, keď ich pred praním ponoríme na niekoľko hodín do slanej vody.
- okná a sklá sa dobre umývajú so slanou vodou.
- vypratá bielizeň získa lesk, ak do vody pridáme za hrsť soli. Takáto bielizeň ani nezamŕza za chladného počasia.
- farebné šaty tak nevyblednú, ak ich perieme vo vlažnej osolenej vode.
- povrch žehličky vyčístíme a bude sa lesknúť, ak ju slabo zohrejeme a natrieme voskom. Potom ňou žehlíme látku, posypanú soľou.
- termoska si na dlhšiu dobu udrží teplotu, ak do vody pridáme soľ (toto netuším, ako...)
- tupý nôž sa ľahšie naostrí, ak ho vopred na pol hodiny namočíme do slabo osolenej vody.
- ak štetkou namočenou do slanej vody natrieme výrobky zo slamy, získajú zlatistú farbu.
- skôr, ako použijeme novú panvicu, nasypeme na jej dno vrstvu soli a zahrejeme ju na ohni. Potom pridáme masť a rukou ju dobre rozotrieme po panvici. Znova zahrejeme na ohni.
- nakrájaná cibuľa si zachová svoju sviežosť, ak ju dáme do nádoby, posypanej soľou.
- ak vám prihorelo mlieko, pridajte do neho trochu soli a vychlaďte ho. Jeho chuť sa zlepší. Ani mlieko, vykypené na sporáku, vám nebude zapáchať, ak ho posypete soľou.
- aby soľ v soľničke zostala suchá, pridajte do nej niekoľko zrniek ryže. Tá pohlcuje vlahu.
- zamat dobre vyčístíme, keď ho posypeme jemnou soľou (dobre vysušenou napríklad v rúre) a vykefujeme.
- rozliate červené víno na obruse posypeme soľou, rovnako aj rozllaty atrament. Soľ umožní škvrnu ľahšie vyčistiť.
- čajník nevymývame vodou a saponátom, ale len octom so soľou.
- vreckovky ľahšie operieme, keď ich namočíme do slanej vody.
- načatá horčica tak rýchlo nevyschne, keď do nej pridáme trochu soli a dobre premiešame. Chuťovo tým vôbec neutrpí.
- jedlý olej zostane priezračný a riedky, keď do fľašky pridáme štipku soli a dobre pretrepeme.
- syry balíme na reznej ploche do plátna, namočeného v osolenej vode.
- do vody na kávu pridáme zrnko soli, zdôrazníme tak chuť a vôňu zrnkovej kávy.
- rezaným kvetom pridáme do vody trochu soli, dlhšie zostanú svieže.
- ak vám vykypí mlieko, posypte platňu soľou, aby ste zmiernili zápach.
Ivana Š
22.04.06,18:43
Pre mňa je soľ NAD VŠETKO NA SVETE, keď idem ochutiť jedlo, a v soľničke už nie je... a chodím po susedoch a požičiavam...
Lebo bez soli jedlo nechutí ako má...
Viera123
22.04.06,19:00
Pre mňa je soľ NAD VŠETKO NA SVETE, keď idem ochutiť jedlo, a v soľničke už nie je... a chodím po susedoch a požičiavam...
Lebo bez soli jedlo nechutí ako má...
Jasne, soľ je naozaj nad zlato, v obchodoch som sa stretla so soľou Maruška a tiež s morskou soľou. Morskú som už mala, ale nevidela som nejaký rozdiel. Akú zvyknete používať ostatní?
Viera123
25.04.06,19:58
Minule som robila mojím deťom krupičnú kašu, aj keď sú už veľké, veľmi ju obľubujú. A v pracovnom zanietení, mysľou v Tramtárii som im do tej kaše pri varení, "švihla" soľ! Určite ju vtedy nepokladali za zlato:D . Ale tiež sa mi stalo, že som pri varení kávy (našťastie nie mojej, lebo ju vôbec nepijem:D ), uštedrila dotyčnej osobe miesto cukru soľ:mad: .
Hankagirl
26.04.06,15:07
No moja mamicka uz davnejsie urobila genialny marhulovy kolac, nikdy tak krasne nevyzeral bol aj s tou takou posipkou. Ale ked sme ochutnali tak sme to vsetci vsade pluvali bo sa mame tiez pomylili sol s cukrom. des. bol to najkrajsi kolac aky sa nam kedy podaril, az na to ze obsahoval asi kilo soli a to fakt nebolo jeditelne. MYslim ze sa kazdemu aspon raz podarilo sladke osolit.
kendy
26.04.06,17:33
:U mňa bola raz kamoška ráno a urobila som jej praženicu, ktorú som normálne osolila, kávu a položila som jej ku káve cukorničku, takú s tou rúrkou - dávkovačom. A ona si s tým posypala tú praženicu, lebo si myslela, že je to soľ :p

Varnú konvicu odvápňujem silným roztokom kyselky. A muž mi z tej vody raz urobil bohovskú kávu :eek:
Viera123
26.04.06,17:43
No paráda, človek zažíva doma samé "bakalárske príbehy" :-)
Ivana Š
28.04.06,18:48
Ja používam na odvápnenie kyselinu citrónovú:), ale kendy, kávu z toho neurobil mne:), ale sebe... :mad:a to bolo pľuvanie atď...:D
misolga
28.04.06,19:39
Ja som raz návšteve na večeru do omelety namiesto múky dala omylom práškový cukor a všetci potom solili a solili..Potom keď som na to prišla tak sme mali aspoň z toho srandu..