dadkapo
21.09.14,17:21
Ahojte poradaci mám tu taký menší problém.
Prišla nám zásielka z číny, na ktorej bola uvedená hodnota tovaru. Z tejto hodnoty sa zaplatila daň importnou spoločnosťou. Mám faktúru od importnej spoločnosti za služby + som im zaplatila dph. Platby odišli z firemného účtu. Ale faktúru na samotný tovar z číny nemáme.
Ten tovar bol súčasťou druhej zásielky, ktorá prišla asi o mesiac neskôr aj s faktúrou, ale faktúra bola potom preclená a zdanená celá, bez odrátania hodnoty tovaru, ktorý sme už mali.
Čo teraz s tým? Rozmýšľali sme, že faktúru od importnej spoločnosti by sme neúčtovali a platby z účtu by sme zaúčtovali ako mylné platby.
Alebo dá sa s tým robiť aj niečo iné?
Ďakujem za všetky rady
ariadna22
22.09.14,19:54
tovar - čína
importná spoločnosť je kto?
to ti prišla fa že ti príde tovar a boli tam služby - nejaké prepravné, takže dovoz do eu
139/321 - boli tam len poplatky za prepravu? alebo čo tam bolo?
zaplatila si im dph- to si zaplatila ich vyšlú fa.(za ich služby)
daň pri dovoze sa počíta- sadza dane*(hodnota tovaru+prepravné+clo)

potom ti prišiel tovar x+y a celá faktúra- to bol doklad pre colníkov, takže so sumou x+y si šla na úrad a tí z toho vypočítali dane.

ak som ťa správne pochopila, tak túto faktúru na importné služby si mala doniesť k colníkom a mala časť prepravné - lebo množstvo tovaru na nej bolo iba informatívne, ked ti ten tovar prišiel až v dalšej zásielke - prepravné malo byť vstupom na určenie výšky daňovej povinnosti z dph a odvedené podľa zákona.
píšeš, že mylné platby, to si platila na viac krát?
ja by som som to určite vyrazila z účta, lebo podľa toho čo píšeš tak nemáš správny základ dane na výšku dp dph.... ,nedala si všetky doklady a môžu ťa dodaniť.

myslím si, že firma by ti to jednoducho nepreviezla cez oceán keby nemala zaplatené, hodnota tovaru bola iba informatívna - oni si dali zaplatiť predom.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
dadkapo
23.09.14,14:28
tovar áno čína.
Objednali sme kontajner ale zabudli poslať nejaké komponenty tak ich poslali letecky, uviedli na tovar hodnotu 160 usd.
Volal nám fedex, že máme zásielku na colnica, že je na nej hodnota 160 usd a musíme to zdaniť, že nám to môžu urobiť na poplatok, súhlasili sme. Potom mi poslali faktúru za vystavenie jcd + som im zaplatila dph, ktorú za nás odviedli.
Ide o to, že faktúru z číny na tých 160 usd nemáme takže asi nemôžem účtovať ani faktúry z fedexu.
Neskôr prišiel kontajner aj s faktúrou a zrejme tých 160 usd sa malo odrátať od tej faktúry keďže to bola súčasť dodávky.
ariadna22
23.09.14,17:56
ja by som spravila toto: nechala všetko tak ako to je, vystavenie jcd sú ostatné náklady k obst. tovaru takže by som to šupla do oc na sklad, túto fa by som nakopírovala k tej veľkej z číny a hotovo.
matoha1
23.09.14,19:44
hej hej malo to byt odratane ako to teda dopadlo?
dadkapo
30.09.14,16:33
Tak nakoniec nám z číny asi pošlú na tých 160 usd faktúru a potom dobropis takže by malo byť všetko v poriadku