denushiq
21.09.14,16:23
Dobrý deň,
Potrebujem poradiť ohľadom kúpu pozemku. Ide o moju prvú kúpu, a nie som si istá, čo všetko je potrebné pri kúpe pozemku nezanedbať. Pozemok som si vyhliadla prostredníctvom uverejneného inzerátu v novinách, na ktorý som následne telefonicky reagovala. Ide konkrétne o záhradku s rozlohou 2,5 ára aj so záhradným domčekom. No podľa informácií predávajúceho sa záhradka nachádza v záhradkárskej oblasti, a podľa vyjadrenia je prevedená do osobného vlastníctva. Uvedený pozemok pred tým patril a správcom bol slovenský záhradkársky zväz a predávajúci platil ročne nájom. Chcem Vás pekne poprosiť o Vašu radu ako mám postupovať, a čo preveriť, aby som nebola obeťou podvodu?vopred pekne ďakujem za Vašu odpoveď. s pozdravom
Economic
21.09.14,16:05
Preveriť či ten, čo záhradu predáva (teda predáva iba chatku bez pozemku) je ako vlastník zapísaný na katastri. Nechaj si predložiť aj nájomnú zmluvu, resp. dodatky k nej. Pozemky sú v záhradkárskej osade málo kedy vysporiadané.
buchač
21.09.14,16:13
Preveríš na katastri nehnuteľností.
Zadaj príslušné údaje a dostaneš sa k čiastočnému výpisu.

https://www.katasterportal.sk/kapor/

Ale ak si netrúfaš na takýto počin, oslov niekoho skúsenejšieho...trebárs aj notára-právnika. Ten v konečnom dôsledku vie (môže) urobiť všetko za Teba.
Samozrejme, že zaplatíš, ale ak by došlo k nejakým komplikáciám, tak je za nezdarenú zmluvu právne zodpovedný.

Len bacha na jedno...nie každý právnik je normálny.
misoft
21.09.14,16:15
Pokiaľ vieš celé meno predávajúceho, môžeš na katasterportáli pomocou tohto mena zistiť v danom katastrálnom území zistiť, či mu ten pozemok naozaj patrí - výpis LV orientačný - či tam nie sú nejaké ťarchy a bremená. Niekedy sa zistí aj to, či je tam nejaká stavba.
A ak to otvoríš v IE - tak môžeš aj skontrolovať polohu na katastrálnej mape (podľa čísla parcely z LV)
denushiq
22.09.14,15:45
ďakujem pekne za reakciu. Práve preto som sa obrátila na túto stránku, lebo viem, že je to problémové.Určite, ak budem mám bližšie informácie, preverím si ich cez kataster.ešte raz ďakujemAk by Vás ešte niečo napadlo, privítam akúkoľvek poznámku. Pekný večer.