6Juraj6
21.09.14,18:28
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu ohľadne darovacej zmluvy. Mama nadobudla darovacou zmluvou byt, pred cca.3 rokmi. Chce ho darovacou zmluvou prepísať na mňa, avšak ja chcem, aby bolo niekde napísané, že keď ja nadobudnem darovaním byt, vyplatím do 11 rokov ( splatenie hypotéky), 2 bratom po 5 000€/brat. Ako postupovať aby bola darovacia zmluva platná a obsahovala dodatok o spomínaných 5 000€ pre každého brata. Chcem, aby to bola férová dohoda pre všetkých !

Ďakujem za odpoveď.

S pozdravom Juraj
misoft
21.09.14,16:33
Pozor, to si mýliš - majiteľ bytu (i keď predtým darovaného) môže so svojim majetkom nakladať tak, ako to uzná za vhodné. Teda i darovať ďalej. A čo je darované, stáva sa majetkom obdarovaného - teoreticky by to do dedičstva nespadalo. Ovšem práve o túto hodnotu daru môže byť potom prípadný dedičský podiel znížený voči ostatným dedičom.
Teda nie si vôbec povinný bratom niečo platiť, pokiaľ matka ešte žije! Toto by sa potom riešilo v rámci dedičského konania.
Ak by však matka darovala 1 byt trom bratom, tak potom by ste sa museli majetkovo vysporiadať buď dohodou, alebo súdne.
arizona
21.09.14,16:40
Do darovacej zmluvy nemoze byt zadana podmienka vyplatenia. radsej to rieste KP zmluvou, tam si mozete podmienky vyplatenia napisat
6Juraj6
21.09.14,16:42
Ja viem, že nie som povinný nič platiť, ale je pre mňa dôležité mať s bratmi košér vzťahy.

Takže môže byť nasledovný postup:
1. Darovacou zmluvou na mňa mama prepíše byt
2. Dodatok k darovacej zmluve, že vyplatím bratom po 5 000€.

Prípadne dá sa suma 5 000€ pre každého brata zakotviť v nejakej inej vzájomnej dohode medzi mnou a bratmi a notársky potvrdiť ?
misoft
21.09.14,16:45
Ako si to napíšete, tak to bude. Musíte sa VY dohodnúť, aký spôsob vám všetkým vyhovovať bude....
6Juraj6
21.09.14,16:47
Vďaka !!! Problém vyriešený
Chobot
22.09.14,10:24
Aj by si mohol napísať, akým spôsobom ste to vyriešili, aby niektor v budúcnosti nemusel znovu dávať tú istú otázku, ak bude mať rovnaký problém. Veď pomôže aj ty niekomu inému. Nebuď sobec.
eva.dd
26.09.14,11:19
Uplne ta chapem ,ale neponahlaj sa..Ja som doplatila na necharakternost brata ktorysa naplno prejavil po smrti matky.