tikidi
21.09.14,20:34
Mária27
21.09.14,18:38
Ak si iný muž dieťa osvojí, stáva sa jeho otcom on, nie biologický otec. Na cudzie dieťa sa výživné neplatí.
tikidi
21.09.14,18:46
a ako má postupovať, má podať žiadosť o zrušenie výživného???
tikidi
21.09.14,18:54
treba tam asi napísať ako dôvod-osvojenie maloletého dieťaťa inou osobu alebo ako to formulovať? a je nato nejaký formulár, či to len napísať ako žiadosť???
lujza.j
21.09.14,18:56
tikidi
21.09.14,19:01
takéto typy zrušení som našla, všade sa jedná o zrušenie buď po ukončení štúdia alebo plnoletosť, budeme sa musieť ešte potrápiť, ale ďakujem vám za radu...
lujza.j
21.09.14,19:02
ved upravíš podla seba...odôvodníš prečo žiadaš súd o zrušenie výživného....
právnik-probono
21.09.14,19:34
vyživovacia povinnosť spolu s RPaP k dieťaťu zanikla biologickému otcovi dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu o osvojení ex lege (zo zákona). Nie je teda potrebné o to žiadať súdne. Ak by otec žiadal o zrušenie vyživovacej povinnosti súdnym rozhodnutím a výživné by riadne platil do doby rozhodnutia súdu (čo môže byť aj 3-6 mesiacov odo dňa podania návrhu), podľa zákona o rodine by mu matka nebola povinná výživné vrátiť, ibaže by ho na dieťa nespotrebovala. Dostal by sa k nemu iba regresom od manžela matky (osoby za ktorú plnil). Preto odporúčam jednoducho prestať platiť.
avalik
21.09.14,20:10
R 91/2000

Ak otec dieťaťa na základe rozhodnutia súdu prispieval na výživu maloletého dieťaťa do rúk jeho matky ešte aj po tom, čo dieťa bolo osvojené manželom matky, ktorý spolu s matkou dieťaťa riadne plnil svoju vyživovaciu povinnosť na osvojené dieťa, nešlo zo strany biologického otca o plnenie vyživovacej povinnosti za iného podľa § 101 ZR (teraz § 79 – pozn. autora), ale o poskytnutie majetkového prospechu matke dieťaťa z právneho dôvodu, ktorý odpadol (§ 451 ods. 2 Občianskeho zákonníka).

Vecne pasívne legitimovanou na vydanie bezdôvodného obohatenia je tu matka dieťaťa ako preberateľka plnenia.

Prípustnosť dovolania nie je tu vylúčená ustanovením § 238 ods. 4 OSP, keďže nejde o vec upravenú Zákonom o rodine.

ref: http://ficek.sk/pravna-poradna/1738-judikaty-k-osvojeniu-adopcii-dietata
právnik-probono
21.09.14,20:15
v tomto prípade je to asi jedno, pretože sú manželia takže by to v konečnom dôsledku išlo zo spoločných peňazí.
bubkoch
22.09.14,18:16
v tomto prípade je to asi jedno, pretože sú manželia takže by to v konečnom dôsledku išlo zo spoločných peňazí.
pointou prispevku avalik bolo asi to ze sice mas pravdu v tom, ze osvojenim zanika vyzivovacia povinnost zo zakona, ale sa mylis v tvrdeni, ze keby biolog. otec platil dalej, ze by sa k peniazom nedostal preto, ze matke by stacilo preukazat ze ich spotrebovala ...
jednoducho by sa k peniazom dostal zalobou o vydanie bezdovodneho obohatenia ... alebo sa mylim ?
právnik-probono
23.09.14,08:05
Nie tak celkom. Ja som nerozporoval možnosť návratnosti výživného, iba som uviedol skutočnosti zo zákona o rodine, že SPOTREBOVANÉ výživné sa na dieťa nevracia zo strany vykonávateľa osobnej starostlivosti (v tomto prípade matky). Ak niekto plnil vyživovaciu povinnosť za iného, je potrebné si plnenie vymáhať (regresom) od osoby, za ktorú vyživovacia povinnosť bola plnená, teda v tomto prípade osvojiteľa. S poukazom na judikát, ktorý citovala užívateľka "avalik" som sa však mýlil v tom, že v prípade osvojenia nejde o žalobu podľa zákona o rodine, kde by pasívne legitimovanou osobou bola osoba, za ktorú sa platilo výživné (v tomto prípade manžel matky), ale o žalobu za bezdôvodné obohatenie sa matky z právneho úkonu ktorý odpadol, podľa Občianskeho zákonníka, kde pasívne legitimovanou stranou je matka. V konečnom dôsledku či by účastníkom sporu bola matka alebo jej manžel, v prípade prehry na súde by peniaze išli aj tak zo spoločných peňazí manželov.
tikidi
25.09.14,14:25
ďakujem za radu, v konečnom dôsledku aj po dosť problémoch s ex, iba ukončíme teda platenie výživného a ďalej sa v tom šprtať nebudeme, ale každopádne aj tak ďakujem