Nada 2
21.09.14,22:30
Na hospodárskej časti domu a letnej kuchyni sme vymenili 50-ročnú škridľovú strechu za plechovú farby antracit aj s paropriepustnou fóliou. Po 3-mesačnej dobe funkčne je strecha bez problémov a esteticky nemá chybu. 50-ročná škridľová strecha na dome tiež žiada výmenu a ja nemám odvahu dať plech na zrekonštruovaný dom. Aký význam má paroppriepustná fólia pod plechom? Akú strechu mi odporučíte? Ďakujem za radu.
bodliak
21.09.14,20:43
Aký význam má paroppriepustná fólia pod plechom?
Žeby ako poistná hydroizolácia ?
lujza.j
21.09.14,20:49
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10051/129952/13-chyb--ktorym-sa-pri-rekonstrukcii-strechy-vyhnite-

http://www.thermomaster.sk/difuzne-folie

Difúzne fólie sa nazývajú aj paropriepustné fólie. Difúzna fólia sa používa na zabezpečenie odvedenia vlhkosti, ktorá sa dostala cez strešnú krytinu a ochránenie strešnej konštrukcie a vnútorných priestorov pred vlhkosťou.

http://www.porada.sk/t139245-aku-foliu-pod-sikmu-strechu.html
Oliwa
21.09.14,21:15
3-mesačná doba pri životnosti strechy je žiadna doba... Resp. prikrátka na akékoľvek hodnotenie, snáď len môžete byť spokojní, že Vám nezateká, ale to je skôr vizitka klampiarov a nie materiálu... Bolo leto, strecha nemá za sebou ešte ani jeseň, tobôž zimu... V susednej ulici majú plechovú strechu, ktorá po pár rokoch hrá všetkými farbami - kde-tu pôvodná, kde-tu vyšedivená, kde-tu tmavšia... Majitelia toho domu si kúpili a komplet prerobili o pár ulíc ďalej iný dom . A čuduj sa svete, dali bobrovku - poctivú pálenú škridľu. Vlastne, ja sa im ani nečudujem...
Peggynka
21.09.14,21:22
Okrem plechu a škridly existujú aj iné materiály.Ja mám plechovú a uvažujem o zmene - prudké dažde a vietor robia niekedy taký rachot,že mi to vadí.Čítaj aj tu:
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10051/85567/Ako-si-vybrat-vhodnu-stresnu-krytinu
korela
21.09.14,22:11
Susedia za nami si postavili veľký bungalov s plechovou strechou. Prvé roky sme si museli zvykať na nový zvuk, pri dažďoch je to oveľa hlučnejšie. A to sú od nás vzdialení asi 100 m, ak nie viac. Dnes to už neregistrujeme.
Cca po desiatich rokoch ju ešte nenatierali, farba je pôvodná, bez fľakov, pekná
bodliak
22.09.14,05:45
"Poctivú pálenú škridľu" ešte niekto vyrába ?
Oliwa
22.09.14,06:51
Áno.
Richard
22.09.14,07:00
Neviem ako to máš riešené, ale ak by si dala dostatočnú strešnú izoláciu, ktorá absorbuje hluk z plechu tak v dome nebudeš počuť z toho hluku takmer nič. Ak je to takto riešiteľné, tak zabiješ dve muchy jednou rano - hluk aj únik tepla.
Richard
22.09.14,07:01
Nemáš odvahu? Konkretizuj svoje obavy.
Richard
22.09.14,07:09
Plech je ľahká krytina, takže pri rekonštrukcii je jednoduchšie použiť ľahšiu krytinu od pôvodnej. Nové škridle sú poväčšine ťažšie ako staré škridle, to si treba nechať posúdiť v nadväznosti na konštrukciu krovu.

Ak si vyberieš kvalitný plech s kvalitnou povrchovou úpravou a dáš tam dostatočnú tepelnú izoláciu, ktorá ti zároveň plech odhluční tak to máš poriešené.

Pri výbere plechu uprednostni plechy, ktoré nemusíš prerezávať šroubami a ktoré nemusíš nadpájať. Takýto je napr. Ruukki.

Rozhodovanie pri výbere je dosť aj o vkuse, pokiaľ máš dostatočný sklon a ten ťa pri výbere krytiny nelimituje.

Fólie sa dávajú aj pod škridle nielen pod plech. Funkcií majú niekoľko, už to tu niektorí vysvetľovali, chránia napr. aj tepelnú izoláciu a krov, pretože na plechu sa ti vyzráža voda a kvapká späť dolu na fóliu.
Richard
22.09.14,07:15
Za to "žeby".
Richard
22.09.14,07:17
Ono je to tak, či dáš nekvalitnú škridlu alebo plech, vždy sa to prejaví. Kvalitný plech aj kvalitná škridla vydrží dlho a zachová si svoje estetické vlastnosti.
Peggynka
22.09.14,07:19
Nemám strešnú izoláciu,mám len zateplenú podlahu na pôjde.
Nada 2
22.09.14,07:25
Milí priatelia, ďakujem za odborné rady. Načítala som si Vaše články a rozhodla som sa strechu na dome zrealizovať škridlou, farby antracit. Neviem ešte od akého výrobcu, ale ja som za klasiku, roky preverenú. Zateplili sme strop buničinou pred viacerými rokmi, dobre izoluje obytnú časť. Strecha nie je v havarijnom stave, takže môžem sa finančne pripraviť a v kľude nechať zhotoviť cenové ponuky.
bodliak
22.09.14,07:28
:-D
Nada 2
22.09.14,07:28
Ďakujem Peggynka za rady, na hospodárskej časti mi plechová strecha nerobí (zatiaľ)žiadne problémy, ale keď padali orechy zo stromu, tak som myslela, že nám niekto na dvore strieľa. Nech sa Ti darí!!!!!
Richard
22.09.14,07:28
A cím? Ak polystyrénom, tak polystyrén neabasorbuje zvuk. Na to je dobrá vata - veľa vaty :) Ak môžeš tak rozroľuj ďalšiu vrstvu - lacnejšie ako meniť strechu a ešte sa ti to vráti cez úsporu energie.
Nada 2
22.09.14,07:29
Ďakujem Oliwa, za rady, dáš typ na výrobcu poctivej pálenej škridle?
Oliwa
22.09.14,08:13
Keby som sem uviedla kohokoľvek, bola by to reklama v rozpore s etiketou porady. Skús si pogúgliť výrobcov a čítaj recenzie. Alebo sa poobzeraj po susedných strechách - tie, ktorú majú viac ako 10, 15, 20 rokov a nemajú na sebe "záhradku" sú kvalitné - spýtaj sa ich majiteľov, čo na streche majú... My máme na streche "t"...
Peggynka
22.09.14,09:02
Ak je to starší dom,over si vhodnosť škridle (kvôli hmotnosti),aj keď si ju tam mala doteraz.
bodliak
22.09.14,09:59
Lenže to, čo sa vyrábalo pred 15-20 rokmi a ten kto to vyrábal, už možno ani neexistuje.
Kde máš záruku, že tak kvalitne vyrába aj dnes ?
Oliwa
22.09.14,10:08
Bodliak, vidím, že zostávaš verný svojmu nicku, ale neva... V živote máš len jednu jedinú istotu - smrť...
Všetko ostatné je bez záruky...
Oliwa
22.09.14,10:37
A je to "dosť" aj o financiách...
Oliwa
22.09.14,11:59
A pri výbere sa mrkni aj na strešné doplnky. Nie každý výrobca má ku každému druhu škridly všetko... Záleží na tom, aký typ strechy máš - či jednoduchú sedlovú, alebo členitú s vikiermi, alebo, alebo...
petermikuláš
22.09.14,14:33
ja som dával na dom tiež ruukki konkrétne Adamante a mmax. spokojnosť
petermikuláš
22.09.14,14:37
Presne tak ako píše Richard, medzi plechovými krytinami je obrovská škála čo sa týka kvality a ceny. Preto moja Ruukki Adamante stála pred dvoma rokmi kedy som ju kupoval cenovo rovnako ako Bramac.
Nada 2
23.09.14,10:22
Ďakujem za skúsenosť
lapejko
25.09.14,18:52
ak máš falcovaný plech a nemáš plné debnenie krovu ale iba sem-tam dosky, ľahká pomoc proti hluku...kúp si zo tri štyri tuby polyuretánového tmelu v hliníkovej kartuši od Mapei alebo Wurth, zospodu pridvihni plech a urob lepiaci bod medzi plech a dosku, pozor, musí byť suchý! Mne to drží takto prilepené už 15 rokov!
lapejko
25.09.14,18:56
teraz sa robia falcované krytiny z nekonečného pásu strojom z farebného lakoplastu, lesk alebo mat, pásy sú užšie ako voľakedy, preto sú hustejšie kotvené, krytina je pri vetroch ticho, ak je zateplené podkrovie, dážď je oveľa hlučnejší na dvoch strešných oknách ako na celej streche...
Nada 2
11.05.15,11:44
Korela,Richard, bodliak, petermilkuláš a ostatní, ešte raz ďakujem za príspevky a rady. Chcem sa podeliť o skúsenosť. Máme buničinou zateplený strop domu a rozhodli sme sa dať plechovú strechu od slovenského výrobcu v Čachticiach. Spolupráca majstra strechára a firmy bola bez problémov a my sa tešíme z peknej a kvalitnej strechy. Prežili sme prvú zimu a nepočuť žiadne zvuky do domu. Keby som mohla zverejním číslo na mladého muža, čo nám robil strechu, lebo sám prišiel s efektívnymi riešeniami. Želám všetkým veľa spokojnosti.