wiktoria
22.09.14,15:40
ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Prebrala som firmu, kde mali zle nastavene odpisové plány. Majetok (poľnohospodárske stroje) ktoré majú byť zaradené v 1. sk mali v 2. sk. a odpisovali ich 6 rokov účtovne aj daňovo.
Učtovné odpisy som nechala tak mali nastavené, ale neviem čo s daňovými, uplatňovali si vlastne nižšiu výšku. Mam teraz v r.2014 použiť skutočnú ktorá by bola keby sa uplatňovalo v spravnej vyške alebo pokračovať ďalej v 6 ročnej dobe?
ďakujem
zlatica76
22.09.14,13:45
Keďže si firma uplatnila nižšie náklady (a teda platila vyššiu daň) - tak oprava sa môže vykonať v r. 2014 - viď túto debatu (týkalo sa to síce niečoho iného, ale podstata zostáva) a je tam aj odkaz na usmernie finančnej správy

http://www.porada.sk/t250510-faktura-za-sluzby-z-r-2012-zaplatena-v-r-2014-pu-zauctovana-v-r-2014-len-nedanovy-naklad.html

T.j. v daňovom priznaní dáš do odpočítateľných položiek rozdiel uplatnených a správnych daňových odpisov a za r. 2014 uplatníš správnu hodnotu.

Nezabudni si to spraviť aj v účtovnom softvéri (aby ti v budúcnosti počítalo správne daňové odpisy)
wiktoria
22.09.14,15:57
ďakujem veľmi pekne