AŤA
22.04.06,23:16
No lúskam sa tu príspevkami už od obeda, a nenašla som priamo odpoveď...
Zamestnávateľ účtujúci v JÚ, poskytuje vo vlastnom stravovacom zariadení zamestnancom stravu- majú 11 hod. smenu a tak im poskytuje dve jedlá za smenu. Doteraz o tom neúčtoval, dával im to zadarmo. Aj nadalej nechce za stravu od zamestnancov náhradu, len aby to mal naporiadku.... potrebuje to dať aj do účtovníctva. Dve jedlá si asi uplatniť nemôže? Prosím poradte mi, presný postup a aj zaúčtovanie. Poradili mi aby si proforma - vystavil fa - za stravu, ktorú mu akože zamestnanci preplácajú.... ale to sa mi nezdá.:confused:
Musí prispievať aj zo SF???
Denda
23.04.06,07:16
Pre zdanenie daňou z príjmu zo závislej činnosti zamestnancov, resp. nezdanenie platí:
http://www.porada.sk/t12290-stravn-lstky-hraden-zamestnvateom.html

Ostatné aj v tejto téme:http://www.porada.sk/t6999-p14-stravovanie-zamestnancov-po-novom.html
Jana Acsová
23.04.06,07:21
Prosím poradte mi, presný postup a aj zaúčtovanie. Poradili mi aby si proforma - vystavil fa - za stravu, ktorú mu akože zamestnanci preplácajú.... ale to sa mi nezdá. Bezodplatné dodanie byť môže, ale upozorňujem, že pre účely DPH je povinnosť dodanenia a môžete vystaviť faktúru podľa § 71 ods. 9. U vás dochádza k bezodplatnému dodaniu a teda základ dane pre účely DPH zisťujete podľa § 22 ods. 2 ... základom dane budú náklady na poskytnutú stravovaciu službu.

Uvedené sa samozrejme týka platiteľa dane z pridanej hodnoty.
Jana Acsová
23.04.06,07:24
Musí prispievať aj zo SF???Mal by ... minimálne 30 % z jeho povinnej tvorby.
AŤA
23.04.06,11:32
ďakujem pani Acsova, mohli by ste mi to prosím uviesť na tomto konkrétnom príklade? Predchádzajúca účtovníčka to robila takto....
Stravná jednotka - 40,- / s DPH/, t.j. 33,61 bez, zamestnávateľ sa rozhodol /vlastne fiktívne - veď to nechce v skutočnosti dať hradiť zamestnancom/ dať príspevok 22,-
Ona vystavila fa, kde boli rozpísaní zamestnanci- napr.
Strava zamestnanec A,B,C spolu za mesiac 57 x 33,61=1915,77
príspevok zamestnávateľa -57 x 22,- = 1254,-
Na fa. bol základ DPH uvedený 1915,77 daň 364,-
Suma k úhrade 1026,- , ktorú rozúčtovala nasledovne:
Celú sumu 364,- zaúčtovala ako DPH príjem
a sumu 661,96 ako predaj služieb./čo je cena stravnej jednotky bez DPH pre zamestnanca-11,61x57
364+661,96 je síce po zaokrúhlení 1026,- ale v skutočnosti 364,-nie je DPH z 661,96. Ako to potom rozúčtovala? Stravné som doteraz neúčtovala.Prosím poraďte mi.
AŤA
23.04.06,11:52
Mal by ... minimálne 30 % z jeho povinnej tvorby.
Má len 4 zamestnancov a tvorba je minimálna. Tiež ho má len aby bol vykázaný.
AŤA
23.04.06,11:56
Pre zdanenie daňou z príjmu zo závislej činnosti zamestnancov, resp. nezdanenie platí:
http://www.porada.sk/t12290-stravn-lstky-hraden-zamestnvateom.html

Ostatné aj v tejto téme:http://www.porada.sk/t6999-p14-stravovanie-zamestnancov-po-novom.html

Ďakujem prešla som si to. Už mám z toho mierny guláš. Takže s ceny stravnej jednotky bez DPH, má odviesť daň keď je to bezodplatné plnenie???:eek:
KEJKA
23.04.06,16:18
Ďakujem prešla som si to. Už mám z toho mierny guláš. Takže s ceny stravnej jednotky bez DPH, má odviesť daň keď je to bezodplatné plnenie???:eek:
nie ... DPH odvádza len zo sumy, ktorú platí zamestnanec. Ak zamestnanec neplatí nič, tak 48,95 (maximum) môže byť príspevok, teda náklad zamestnávateľa, zvyšok môže byť príspevok zo SF, a kedže u vás je stravná jednotka nižšia, tak zam. neplatí nič, a DPH sa neodvádza.:p
AŤA
23.04.06,18:43
nie ... DPH odvádza len zo sumy, ktorú platí zamestnanec. Ak zamestnanec neplatí nič, tak 48,95 (maximum) môže byť príspevok, teda náklad zamestnávateľa, zvyšok môže byť príspevok zo SF, a kedže u vás je stravná jednotka nižšia, tak zam. neplatí nič, a DPH sa neodvádza.:p
Lida - DPH za nakúpené suroviny a materiál, energiu,čo spotrebuje pri uvarení zamestnaneckej stravy si uplatní, a zamestnanci jedlo zjedia a nezaplatia, nemôžu daňováci namietať,že na príjme si DPH nedá???? Nevadí to?
KEJKA
23.04.06,18:56
urob si zrkadlový obraz s prípadom, že by si im zabezpečila stravovanie v konkurenčnom zariadení. Oni by síce odviedli DPH z faktúry za obedy na tvoju firmu. Ale ty by si si uplatnila možnosť odpočítať DPH, a zamestnanec, ak by nič neplatil, tak by tiež nebola DPH na výstupe.
Ty nemáš faktúru ale máš vlastné vstupy. Ak máš vykalkulované jedlo, tak urob tak ako som to už videla. Aktivuj tieto vlatné náklady na 527....
je to taký divoký zápis pre moje oči, ale používa sa 527 / 621 (623). Tam bude tých minimálne 55% z CENY JEDLA , max. 48,95.
a ak by nestačilo, tak ešte SF_príspevok 472/621.
Bude to OK, neboj.
AŤA
23.04.06,19:21
urob si zrkadlový obraz s prípadom, že by si im zabezpečila stravovanie v konkurenčnom zariadení. Oni by síce odviedli DPH z faktúry za obedy na tvoju firmu. Ale ty by si si uplatnila možnosť odpočítať DPH, a zamestnanec, ak by nič neplatil, tak by tiež nebola DPH na výstupe.
Ty nemáš faktúru ale máš vlastné vstupy. Ak máš vykalkulované jedlo, tak urob tak ako som to už videla. Aktivuj tieto vlatné náklady na 527....
je to taký divoký zápis pre moje oči, ale používa sa 527 / 621 (623). Tam bude tých minimálne 55% z CENY JEDLA , max. 48,95.
a ak by nestačilo, tak ešte SF_príspevok 472/621.
Bude to OK, neboj.
LIDUŠKA ten začiatok som pochopila , len tie účty mi nič nehovoria , účtujem v JU - neskúsiš to este raz??? Inak velmi dakujem. Ak si si čítala moj prvy príspevok k tejto téme tak potom to tá predchádzajúca účtovníčka robila akosi nadivoko a zbytočne, alebo sa mylim:rolleyes:.
KEJKA
23.04.06,20:36
LIDUŠKA ten začiatok som pochopila , len tie účty mi nič nehovoria , účtujem v JU - neskúsiš to este raz??? Inak velmi dakujem. Ak si si čítala moj prvy príspevok k tejto téme tak potom to tá predchádzajúca účtovníčka robila akosi nadivoko a zbytočne, alebo sa mylim:rolleyes:.
áno máš pravdu, úplne som zabudla, že robíš v JU, takže beriem späť - ale len tie účty, lebo patria do PU.
Tá faktúra... to je podľa mňa naozaj divočina.
máte vykalkulovanú stravnú jednotku. Vypočítaj si cenu včítane DPH.
Určite ti nevyjde viac ako 89 Sk. To znamená, že 48,95 je korektný náklad zamestnávateľa. Takže tie náklady réžia, mzdy odvody, materiál (potraviny) sú v poriadku a netreba nič meniť.
Zamestnanec niečo platí, lebo pochopila som, že neplatí. Je stravná jednotka bez DPH viac ako 48,95 Sk? napíš ešte raz -už bez tej faktúry :
predpokladám, že postupy v JU riešia aj príspevok zo SF... určite poadia skúsenejší v JU.
Je treba, aby bola jasná cena jedla bez DPH
cena jedla s DPH
ostatné ujasníme....ale faktúru naozaj netreba vystavovať, ešte snáď interný doklad pre evidenciu poskytovania stravy.
No je neskoro, ešte som chcela odpovedať, ale už to nejako moc rozmazávam.
AŤA
24.04.06,05:25
Zamestnanec niečo platí, lebo pochopila som, že neplatí. Je stravná jednotka bez DPH viac ako 48,95 Sk? napíš ešte raz -už bez tej faktúry :
predpokladám, že postupy v JU riešia aj príspevok zo SF... určite poadia skúsenejší v JU.
Je treba, aby bola jasná cena jedla bez DPH
cena jedla s DPH


Tak ešte raz- zamestnávateľ určil cenu stravnej jednotky 40,- Sk /s DPH/, t.j. 33,61 bez DPH, rozhodol sa že bude prispievať 22,- Sk /ale to vykazovala len tá účtovníčka predtým, načo úvádzať príspevok 22,- ked to platí celé zamestnávateľ???/ Ona totiž tú šialenú fa uhradila do pokladne a pritom nič nezinkasovala, bolo to len naoko, aby bol papier o stravovaní zamestnancov v účtovníctve. / Zamestnávateľ neprispieval nič zo SF tam je tvorba do 100,- mesačne. Takže mne by stačilo vytvoriť nejaký interný doklad, na ktorom bude vypísané kto kolko zjedol a do príjmov nemusím potom dávať nič? Zjedia, vstupy uplatním a výstupy nemusia byť?
AŤA
24.04.06,06:20
Akurát som volala na daňový úrad a tam mi potrvrdili, čo si povedala Liduška, keďže je výška stravnej jednotky nižšia ako 48,95, tak si nemusím s DPH lámať hlavu.Len keby bola vyššia tak aj pri bezodplatnom dodaní by som musela z rozdielu potom odviesť DPH. Tak si urobím nejaký interný doklad na podpis pre zamestnancov, že skutočne mali zabezpečenú stravu a aj ju zjedli...:D
Ešte raz ďakujem.

Ked sa toho nakopí, tak neviem ani ako sa volám. Pekný deň.
H.Horvathova
07.02.07,12:50
Krásny deň, hľadala som pomoc s mojím problémom a našla som, ale predsa či dobre rozumiem.Účtujem reštauráciu, kde sa zamestnanci stravujú zadarmo, majitelia to tak chcú a predchádz.účtovníčka o tom ani neúčtovala. Aby bolo zákonu zadosťučinené chcem zaúčtovať celý rok spätne.Urobím si interný doklad za každý mesiac s podpísaným zoznamom zamestnancov, kde bude cena lístka 50.- Sk.

Účtujem 48.- Sk 527 / 622
2.- Sk 472 / 602
neúčtujem DPH a už nič viac?

Dobre som porozumela? Môže to tak byť?

Ďakujem, ak môžem niekoho obrať o trocha času.
horvatka
13.01.09,10:31
Odpoveď Eve: Zmenila som si heslo a neviem sa dostať k správe, ale stravovanie vo vlast. zariadení sme vyriešili tak, že poskytujeme stravné vo výške 57.- Sk, z čoho 53,90 (55 % zo stravného 98.- Sk,podľa vyhlášky o cest.náhradách) a 3,10 zo soc.fondu. Vtedy netreba uhrádzať DPH. Ak zamestnanec dopláca na lístok, tak treba odviesť DPH. Účtujeme to 527/621 53,90 a 472/621 3,10 Sk.
IKA K
12.03.09,18:31
Máme taktiež rovnakú výšku stravy pre zamestnancov 57 Sk /samozrejme v €, len sa nám nejak lepšie počíta so Sk/ vo vlast. rešt.,náklady zamestnávateľa 53,90 Sk +2,50 SF +0,60 doplatok zamestnávateľ - VNZD, poraďte prosím ako to zaúčtovať v JÚ -postup, neplatca DPH. Ďakujem...
Dám cenu stravy 57 Sk cez ID do príjmu /tržba/ a následne 55% príspevok zamestnávateľa 53,90 Sk - VOZD , uzávierk. operácie 2,50 Sk - čerpanie SF, doplatok zamestnávateľa 0,60 Sk - VNZD, samozrejme x počet obedov v mesiaci.
Nezdá sa mi to,... Poradí prosím niekto, kto učtuje stravu zamestnancom?
Ďakujem.
IKA K
16.03.09,14:55
Máme určenú výšku stravy pre zamestnancov 57 Sk /samozrejme v €, len sa nám nejak lepšie počíta so Sk/ vo vlast. rešt.,náklady zamestnávateľa 53,90 Sk +2,50 SF +0,60 doplatok zamestnávateľ - VNZD, poraďte prosím ako to zaúčtovať v JÚ -postup, neplatca DPH. Ďakujem...

Dám cenu stravy 57 Sk cez ID do príjmu /tržba/ a následne 55% príspevok zamestnávateľa 53,90 Sk - VOZD , uzávierk. operácie 2,50 Sk - čerpanie SF, doplatok zamestnávateľa 0,60 Sk - VNZD, samozrejme x počet obedov v mesiaci????
Nezdá sa mi toto riešenie..... Poradí prosím niekto, kto učtuje stravu zamestnancom?
Ďakujem.
Pozriete sa mi, prosím niekto ????
sybila3
24.02.10,10:40
no mám podobný problém, ako bol písaný hore, účtovníčka neúčtovala skoro o ničom, chcela by som dať stravovanie do poriadku. V reštaurácii u neplatcu dph sa stravujú zamestnanci. Keď szčo určí cenu 2,7 z toho 55 % môže dať do réžie alebo zo sumy 3,60? Takže by vyrátal každý mesiac na 3 zamestnancov, podľa odr. dní 20x3=60x1,98(55%z3,6)=118,80 by si mohol dať do réžie? a 0,72 keby doplatil zo SF? uvažujem dobre alebo nie?
sybila3
02.03.10,13:41
prosím poradí niekto? ešte by ma zaujímalo ako by sa malo účtovať ubytovanie týchto zamestnancov, keď ich zamestnávateľ aj ubytováva v penzione, v ktorom robia?ďakujem
sybila3
07.04.10,07:40
nemá nikto taký prípad?
sybila3
22.06.10,19:30
poradí mi niekto prosím, viem ako sa účtujú stravné lístky, ale neviem ako účtovať stravovanie zamestnancov u szčo, ktorý vlastní ubytovňu-penzion a hotel, prípadne im poskytuje ubytovanie. ďakujem pekne
a_je_to
22.06.10,21:16
poradí mi niekto prosím, viem ako sa účtujú stravné lístky, ale neviem ako účtovať stravovanie zamestnancov u szčo, ktorý vlastní ubytovňu-penzion a hotel, prípadne im poskytuje ubytovanie. ďakujem pekne

Najprv szčo musí pre zamestnancov stanoviť všeobecnú cenu stravnej jednotky. V cene s DPH, za ktorú sa u neho dá kúpiť hlavné jedlo, polievka a najlacnejší nealko nápoj, napr. 3 E. Teda podobne, ako sa stanovuje jednotková cena gastrolístka pred ich nákupom pre zamestancov. Je to v súlade s § 9, ods. 2 a 3 a § 22, ods. 5 zákona o DPH, že aj pre zamestnancov platí protihodnota a cena obvyklá. Zákon síce hovorí o vlastných nákladoch, ale v JÚ ich prakticky nemožno vyčísliť, preto radšej uplatni cenu obvyklú. Potom za uplynulý mesiac urobí pred výplatou miezd zoznam stravníkov podľa odpracovaných dní a nárokov na stravovanie. Počet stravovacích nárokov prenásobí jednotkovou cenou, vypočíta základ a DPH. Celý doklad ide do DPH na výstupe, aj keď sa celý neinkasuje.. Každý zamestnanec zo zoznamu je povinný uhradiť za seba 45% ceny, /1,35 E/ ale po znížení o príspevok zo SF /1 E/, ktorý sa určuje podľa možností SF /0,35 E/. Ak sa čiastka bez SF /1 E/, ktorú je povinný hradiť zamestnanec zaplatí, je to zdaniteľný príjem sa službu. DPH sa už pritom neuplatní, lebo šla z celej čiastky. Ak sa odpustí, je to jeho naturálny nepeňažný príjem do výplaty zamestnanca pre zdanenie. Ak sa daň takto uplatní zamestnancovi, nemusí sa už v príjmoch a výdavkoch szčo nič iné robiť. Je to daňovo úplne vysporiadané, aj ako dph, aj ako dpfo - dpzč. Je iba vecou szčo, že sa zrieka svojho podielu na tržbe od zamestnancov po zdanení. Čiastku hradenú zo SF /0,35 E/ si szčo prevedie z BÚ SF a zaeviduje ako zdaniteľnú tržbu, ak ho vedie. Alebo iba uplatní ako výdavok zo SF v knihe SF a príjem v koncoročných korekciách peňažného denníka, ak osobitný účet nemá.

S bezplatným ubytovaním skúsenosť nemám. Neviem, či zamestnanec má naň nárok. Myslím, že by podľa nejakej kolektívnej zmluvy aj mohol mať. Ak áno tak nič, ak nie, tak jeho hodnotu ako nepeňažný príjem do mzdy.
rodina1
23.06.10,04:54
sybila3
23.06.10,12:10
ďakujem idem si to preštudovať, ešte ak nie je szčo platca dph, tak účtujem celkovú cenu? preštudujem a ozvem sa, môžem to urobiť aj spätne od začiatku roka, totižto moja predchodkyňa nič také neriešila, ale ja by som chcela aby to bolo v poriadku.díky moc.
IvetaH
23.06.10,12:20
Dobrý deň,
moja predchodkyňa nič také neriešila, a neriešim to ani ja. Už druhý rok. Môže to byť veľký problém?
Dík
a_je_to
25.06.10,08:50
Dobrý deň,
moja predchodkyňa nič také neriešila, a neriešim to ani ja. Už druhý rok. Môže to byť veľký problém?
Dík

Zodpoviem čo najpriamejšie... ale neber to až tak príliš osobne, ako to ja píšem. Ak bude u Tvojej firmy zaradený do daňovej kontroly práve Tebou spracúvané účtovníctvo, tak Ti môže vzniknúť dosť originálny problém ... že prečo nie je bezplatné stravovanie účtovne a daňovo náležite ošetrené. Netreba veľa kontrolórskeho dôvtipu nato , aby sa na bezplatné stravovanie zamestnancov v stravovacom zariadení prišlo. Potom povieš čo ? Že ani predchodkyňa to nerobila ? Jednak Ti to nepomôže a jednak iba môžeš pre svojho klienta, či zamestnávateľa tým rozšíriť kontrolu aj na minulé roky. Môžeš sa z toho so slzami vysekať, ak si iba v postavení účtovníčky .... že klient, či zamestnávateľ Ti nedával k tomu potrebné podklady. Ale stratíš "imidž" spoľahlivej účtovníčky, ktorá vie predvídať, čo v účtovníctve, ktoré máš na starosti ešte chýba. Ale ak si aj ekonómka, tak sa z toho nevysekáš. Preto .... prejednaj so zamestnávateľom, či klientom .... a radšej naplno funguj .... než sa hrať na mŕtveho chrobáka, ktorý sa spolieha, že kým nehybne čaká, tak mu žiadne nebezpečie nehrozí. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
monikago
18.10.10,10:41
ahojte, mám k tejto téme otázočku:

- keď sme si stanovili cenu jedla pre zamestnanca na2,06 bez DPH a nechceme, aby zamestnaci nic neplatili, tak si to môžem nasledovne zaúčotvať?

- vystavim Fa na
1/ 2,06 x 20 /pracovných dní/=41,20 zaúčtujem 311/621
2/ cez ID - môžem vychádzať z toho, že max. výška stravného je 3,60 eur a z toho je 55 % - 1,98?
a/ by som potom nasledovne zaúčtovala
1,98 x 20= 39,60 527/311
b/ príspevok zo SF /rozdiel medzi 41,20 a 39,60/ =1,60 eur zaúčtované 472/311

budem to mať naporiadku?
ďakujem za odpovede a rady

ps. ak by ste mali niekto vnútropodnikovú smernicu na bezodplatné stravovanie, bola by som vám vďačná ak to sem priložíte
monikago
17.12.10,10:31
ahojte,

chcem sa spýtať, máme novo stanovenú cenu pre zamestnanca za stravné, teraz nám vychádza cena za 1 jedlo len 1,20 Eur. máme bezodplatné stravovanie vo vlastnom zariadení, preto sa chcem spýtať, či celú čiastku 1,20 Eur môžem dať hneď 527/621 alebo treba to aj rozúčtovať so SF. poprípade, či treba vyčísliť aj DPH za vynaložené náklady.
ďakujem moc moc za radu
nika.sum
05.09.12,08:01
Ahoj, doteraz som uctovala vzdy len stravovanie formou gastrolistkov. Nedavno som vsak zacala uctovat jednu restauraciu, kde sa samozrejme zamestnanci stravuju. Zial predchodkyna o stravovani neuctovala, tak to chcem dat doporiadku. Maju dost vysoky SF.
1. Ak je urcena stravna jednotka na 3,50 EUR a zamestnavatel by prispieval 2,09 EUR (55% z 3,80) a 1,41 EUR by bol prispevok zo SF, cize zamestnanci by neplatili nic. Tak uz DPH neriesim ak som to spravne pochopila.
2. ak by vsak bol prispevok 1,- EUR zo SF a zamestnanci by na kazde jedlo doplacali 0,41 EUR tak z tejto sumy by bol zamesnavatel povinny odviest DPH? (0,41 + DPH) - to by zaplatil zamestnanec.
Mila123
05.09.12,08:02
opravím ťa k 01 09 2012 je už možnosť stravného zo 4€
nika.sum
05.09.12,08:20
Dakjum za info. Teraz sice riesim 1-8/2012 najprv...
nika.sum
05.09.12,09:26
Tak uz som nasla opatrenie 248/2012
margaretka71
18.01.13,18:52
OBEDY OKTÓBER 2012



















Stravná jednotka bez DPH je 3,- €












Stravné podľa zákona od 5-12 hod je 4,- €





55% z 4 €

2,20 €




Príspevok zo SF

0,15 €




Základ dane /3 - 2,35/
0,65 €




Daň 20% z 0,65

0,13 €




Zamestnanec hradí /0,65 + 0,13/
0,78 €




Zamestnávateľ hradí /2,20 + 0,15/
2,35 €




Cena jedla s DPH

3,13 €











Pri 46 obedoch:






1. príjem hotovosti za predané obedy do pokladne /0,78 x 46/ = 35,88


2. Z toho príjem bez DPH je /0,65 x 46/ = 29,90




3. DPH k predaným obedom /0,13 x 46/ = 5,98




4. 55% do nákladov /2,20 x 46/ = 101,20





5. Príspevok zo SF /0,15 x 46/ = 6,90






Chcem niekoho poprosiť odsúhlasiť mi tento výpočet. Zamestnanci majú poskytnutú stravu vo vlastnom stravovacom zariadení. A ešte sa chcem spýtať, či príjem od zamestnancov mám zaúčtovať cez ID ako aj 55% do nákladov aj SF, alebo ako? Ďakujem