Barbara Almahová
22.09.14,20:33
Chcem skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe po 1 mesiaci. Pracujem v banke a pri podpise zmluvy som podpísala nešťastnú dohodu o prehlbovaní kvalifikácie, kde sa píše, že mám zotrvať v práci určité obdobie a v prípade nedodržania tejto podmienky zaplatím náklady na školenie.Školenie máme rozdelené na viaceré etapy, zatiaľ som absolvovala úspešne 1/3.
Ako mám postupovať? Som povinná platiť celú vyčíslenú sumu alebo len časť? Išlo o produktové školenia a predajné tréningy, bez ktorých nový zamestnanec nie je schopný pracovať, čiže nemá na výber a pri podpise zmluvy samozrejme podpíše aj prehlbovanie kvalifikácie. Načo je potom skúšobná doba, ked je človek takto viazaný a nemá na výber pokiaľ nechce platiť???

Citujem 3. bod z mojej dohody o prehĺbení kvalifikácie:
Zamestnávateľ v súvislosti s prehĺbením kvalifikácie poskytne zamestnancovi úhradu nákladov súvisiacich so vzdelávaním, cestovné náklady podľa Zákona 283/2002 Z.z. v platnom znení (vrátane stravného a nákladov na dopravu a ubytovanie), ako aj úhradu osobných nákladov (mzda zamestnanca počas celého trvania programu), ktoré budú vyčíslené podľa skutočnej účasti zamestnanca na aktivitách programu. Predpokladaná výška celkových nákladov súvisiacich so vzdelávaním je cca 1900 eur.
Dá sa táto dohoda nejako obísť?
Ďakujem za radu.
veronikasad
22.09.14,18:36
Čiastka 1900€ je celá výška, alebo 1/3, ktorú si doteraz absolvovala ?
Barbara Almahová
22.09.14,18:38
v dohode je uvedený pojem Predpokladaná výška celkových nákladov súvisiacich so vzdelávaním je cca 1900 eur.
veronikasad
22.09.14,18:46
Žiadaj od zamestnávateľa vyčíslenie skutočných nákladov na školenie.
Nie som právnik, myslím si však, že ak ich skutočná výška nedosiahne čiastku 1 659,70€, zamestnávateľ od teba nemôže požadovať náhradu.

§ 155
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu, ktorou sa zamestnávateľ zaväzuje umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom, a zamestnanec sa zaväzuje zotrvať po skončení štúdia u zamestnávateľa určitý čas v pracovnom pomere alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom, a to aj vtedy, keď zamestnanec skončí pracovný pomer pred skončením štúdia. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 20 zamestnancov môže so zamestnancom uzatvoriť dohodu podľa odseku 2 aj pri prehlbovaní kvalifikácie, ak predpokladané náklady dosahujú aspoň 1 659, 70 eura. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.