.martin.
22.09.14,23:31
Dobry den, precital som uz viacero debat, ale neviem si z nich vyskladat odpoved na to ako vyriesit nasledovnu dilemu... Som grafik a mam dlhodobu zakazku u klienta, ku ktoremu denne cestujem. Naklady na palivo su priblizne 250EUR mesacne, okrem toho nemam ziadne ine vydavky suvisiace s mojim podnikanim. Mesacny prijem je 1700EUR bez DPH. Planujem si po zalozeni zivnosti/s.r.o. kupit auto, cena sa hybe okolo 10000EUR. Viete mi poradit, co sa mi viac oplati, ci zalozenie s.r.o. alebo zivnosti? A byt platca DPH?
PARKER LOYD
23.09.14,07:35
Zdravím,
osobne v tomto prípade odporúčam živnosť.
Ak by si si založil s.r.o. a prídeš o jediného dodávateľa tak jednoduchšie živnosť ukončíš.
Z pohľadu odvodou sociálna a zdravotná poisťovňa je zas výhodnejšia s.r.o.

Nadobudnutie auta na rávnu formu s.r.o. či živnosť nezohráva veľkú úlohu. Ide skôr o to byť olatcom dph alebo nie.

1) Platca dph nie je jednoduché sa stať
2) byť platca dph - sa oplatí ak je aj tvoj odberateľ platca dph a taktiež v prípade ak sa auto kupuje s DPH
Dáša_
23.09.14,07:50
a prečo sa oplatí byť platiteľ dph, ak je odberateľ platiteľ dph, keď bude vlastne iba predávať výsledky svojej práce, bez extra zaujímavých vstupov? Vyfakturuje mesačne povedzme 1200€/mesačne s DPH, z toho 200€ odvedie mesačne štátu, zbytočná administratíva, ak má vstupy minimálne.
Alebo vyfakturuje 1000€ mesacne odberatelovi. Pre neho, ako platitela je to rovnaky náklad a DPH naviac neplatí a potom nečaká, kým mu ju štát vráti, respektíve si ju môže odpočítať.