IvanaSoch
23.09.14,09:25
Otazky na porade sa nemazu, straca sa potom vyznam odpovedi a ako celok mozu posluzit aj inym ludom s rovnakym problemom, preto ho vraciam spat:

Dobry den, prosim Vas vie mi niekto poradit. Zaniesla som bundu do cistiarne, na jednom rukave mala kus roztrhnuty ( asi tak 4cm pri lakti ). Bunda je brusena koza, svetlej farby. Ked som po nu prisla, tak uz to roztrhnutie nebolo 4cm ale bolo od lakta smerom dole po celej dlzke rozthnute. Takze asi takych 20cm. AJ ked je to bunda len do zahrady, no to predtym roztrhnutie sa dalo opravit. Pani este pred cistenim sa na to pozerala a vravi ze aby som si to potom dala u sikovnej krajcirky opravit, ze da peknu zaplatku a bude to super.... no teraz ma to dost zamrzelo, ked som videla roztrhnutie po celej dlzke tak to neviem ci sa bude dat tak opravit. No predtym som im zaplatila 12 eur za cistenie a bundu som nezobrala, zobrala som si naspat doklad s tym ze sa vratim...Neviete ci mozem ziadat naspat aspon tu sumu za cistenie, aj ked bola bunda predtym roztrhnuta ale nie ako je teraz, no ked mi ju pani davala tak vravela citujem "to viete my to dame do stroja a tam sa to muselo zachytit a roztrhat este viac" a ked som spomenula reklamaciu tak povedala citujem " ze tu je umelina, a tak sa potrhala"... teda akokeby ich chyba to nieje.
Ja som jej na to povedala ze taku bundu mali odmietnut s tym ze sa moze este viacej potrhat ...su predsa odbornici, a mali by vediet co robit a ako robit a nie ja. Tak teraz neviem... po tom malom roztrhnuti to bola uz len bunda do zahrady, ale princip je princip. teraz je polovica rukava rozparana... dakujem
misoft
23.09.14,08:24
Ak si dávala bundu do čistiarne - bola prehliadnutá a boli zaznačené prípadné poškodenia? Ak nie (čo sa často stáva buď z nevedomosti zákazníka, alebo lenivosti, vych*anosti pracovníka) - žiaľ - musela by si ty dokazovať, že bunda nebola poškodená v takom rozsahu. Ak je však napísané poškodenie (napr. roztrhnutie 4 cm na ľav. rukáve) a tá trhlina by bola už väčšia - v tom prípade je za škodu zodpovedná čistiareň (pretože i napriek upozorneniu pracovali tak, že poškodenie sa zväčšilo).
Potom im zostáva (čistiarni) niekoľko možností
A) dať do takého fyzického stavu, v akom bola prijatá;
B) ponúknuť súčinnosť pri oprave poškodenia;
C) poskytnúť zľavu z ceny služby.

Môžeš podať reklamáciu služby, ale asi by dospeli k podobným záverom....
lujza.j
23.09.14,08:34
http://cistiarenodevov.sk/pdf/cistiaren-blesk-vseobecne-dodacie-podmienky-bratislava.pdf

napr. tu ....velká sieť čistiarní....
...tiež dávam do čistiarne poškodené saká /podšívku mám vždy predratú od...../som si však vedomá, že pri žehlení mi môžu ešte roztrhnúť....to, že ju nemám opravenú však beriem, že je to môj problém....
buchač
25.09.14,05:17
Taký malý príklad z iných končín.

Onehdá dal jeden američan žalobu na súd kvôli tomu, že sa napil kávy z automatu a popálil si ústa.
Žaloba bola daná vo význame, že na kelímku nebolo upozornenie o tom, že nápoj je horúci a dotyčný v nevedomosti si dal poriadny hlt.
Súd vyhral a získal na odškodnom ťažké love.
Síce z princípu si každý normálny jedinec kávu nechá trochu ochladiť alebo pofúka a až potom sa napije.



...a čo tým chcem vlastne povedať?
Každý normálny jedinec NEDÁ natrhnutý odev už len z princípu do vlastnej práčky a nie ešte do čistiarne...a o koženej bunde ani nevravím.

P.S.:
...a Boh vie, ako to bolo. Možno pracovníčka argumentovala-nechcela prijať bundu na čistenie, no Ty si ju presvedčila.
Soňa K
25.09.14,07:43
Všetci Ti tu píšu, že je to Tvoj problém, keď si dala do čistiarne poškodené oblečenie a Ty opakuješ stále to isté dokola. To je Tvoja bunda, nemala Ti ju náhodou pani v čistiarni rovno zašiť.
tom_i
25.09.14,08:23
a nie je náhodou v čistiarni napísaný nejaký prevádzkový poriadok alebo niečo podobné? lebo podľa mňa je to ako so zákonom jeho nevedomosť ťa neospravedlňuje a je len na mne či si ho prečítam alebo nie - také tie podstatné veci sú tam niekde určite vycapené a fakt si neviem predstaviť ako zabezpečia aby sa diera na rukáve viac neprederavila, ja som tak tiež dcére zlikvidovala košeľu keď som ju dala prať natrhnutú a ona sa do niečoho zachytila a mala som zrazu handru
misoft
25.09.14,08:52
A ako pozerám - radšej šikovne všetko zmazala - vďak za rady!
IvanaSoch
26.09.14,08:52
Ahoj, dakujem za radu. Na doklade mam len "roztrhnuty rukav" ziadny dalsi popis toho roztrhnutia tam nie je. Uvidim len ako sa zachovaju pracovnici cistiarne, je to mala firma, pani co tam robi tak vedela ako to roztrhnutie vyzeralo predtym a vlastne po tom.Ja nemam ziadny dokaz o tom ake bolo roztrhnutie velke, takze viem ze nemozem nic.Len mi mohla ta pani pri preberani povedat ze taku neberieme, ja neviem ake stroje pouzivaju a ako cisti.V cistiarni ( ale nie v tejto ) som mala uz aj kabat s potrhanou, vydratou podsivkou, zaznamenali to, a po vycisteni ak si dobre pamatam ( moc som tomu nevenovala pozornost ) sa podsivke nic nestalo ani nebola viacej roztrhana. Po vycisteni bola v stave ako predtym.
Este raz dakujem za radu...
misoft
26.09.14,19:08
Žiaľ - stáva sa to. Nabudúce budeš postupovať opatrnejšie....
lujza.j
26.09.14,20:06
"je to bunda len do zahrady"inak mať tieto problémy pre bundu do záhrady....