matusovak
23.09.14,13:40
Dobry den, viete mi, prosím, poradit, ako mam vypocitat vysku odmeny exekutora ku 19.9.2014, ak oprávnený navrhuje vymoženie nároku vyčísleného nasledovne:
- pohľadávka vo vyske xxx,
-trovy súdneho konania xxx EUR,
- trovy právneho zastúpenia xxxEUR

Skusala som pozerat v zakone, ale vsade sa pise iba o 20% odmeny. Nepotrebujem presne sumy, iba navod, ako mam postupovat...

Dakujem
misoft
23.09.14,12:21
No všetko sa dá zistiť.
Pohľadávka = to je to čo niekto dlhuje a musí zaplatiť.
Trovy súdneho konania = súdny poplatok pri podaní žaloby
Trovy právneho zastupovania = poplatok (odmena) pre právneho zástupcu na súde.
Všetky tie poplatky sú zákonom stanovené.
Takže sa to spočíta a z toho 20% exekútorovi. A keďže oprávnený žiada vyplatiť všetko, tak tých 20% sa z toho vypočíta a o toľko sa vymáhaná suma navýši (exekútor si to stiahne).
Príklad
Pohľadávka 300€
Podanie žaloby na súde 99,5€
Právne zastupovanie na súde (nebudem zisťovať - príklad) 100€
Spolu 499,5€ > 20% = 99,9€ odmena pre exekútora.
Treba si však uvedomiť, že niekedy exekútor musí vykonať iné úkony, ktoré si účtuje a to sa potom pripočítava ako náklady exekútora (to však si už vymáha od povinného).

(Dúfam, že som to načrtol správne....)
matusovak
23.09.14,12:40
Dakujem velmi pekne. Ja chapem, ze mam vsetko scitat a z toho 20% patri exekutorovi. Okrem toho tam vsak patria aj trovy právneho zastúpenia pri exekúcii xxxEUR,
- úroky z omeškania vo výške 9% ročne odo dňa 11.6.2011 zo sumy 10000,- EUR do 19.9.2014,
- úroky z omeškania vo výške 9% ročne odo dňa 23.6.2011 zo sumy 5.000,- EUR do 19.9.2014,
- trovy exekúcie oprávneného xxx EUR.

Nevedela som, ci do toho suctu patria aj trovy pravneho zastupenia pri exekucii a trovy exekucie opravneneho.
Dalsou mojou otazkou je, co s úrokmi.....

Este raz velmi pekne dakujem
misoft
23.09.14,12:46
No mám dojem - úroky z omeškania sú skôr pre oprávneného - pretože to je odškodnenie za zdržanie, ale zdá sa mi, že exekútor tiež z toho 20% berie....
Veď preto tak často exekútori čakajú s výkonom exekúcie - vyššia suma, vyššie palmáre....
matusovak
23.09.14,12:51
Myslite si, ze v tomto pripade mam teda uplne vsetko scitat (vratane úrokov) a z toho 20% bude pre exekutora?
Ale zda sa mi nezmysel scitat oba úroky+ vsetko
draik
23.09.14,13:53
Trovy exekútora sa počítajú z vymoženej sumy vrátane sumy, ktorú povinný zaplatí v čase exekúcie priamo oprávnenému. Okrem odmeny má exekútor nárok na úhradu hotových výdavkov, to všetko sa ešte navyšuje o 20% DPH.