patka.bn
23.04.06,14:24
Ahoj, prosim o radu. Mam vystavene faktury z mesiaca 01/2006, resp. 02/2006, kde je este vyuctovane aj obdobie 12/2005. Nakolko je firma kvartalny platca, dostala som doklady nedavno. Ako na to? Pomerovou castou dam DPH ako nedanovu polozku, nakolko ju uz v tomto roku nemam pravo uplatnit? A tiez otazka - vynosy minuleho roku preuctujem na nejaku 38.? Prosim poradte. Dakujem a pekny slnecny den.
Johanka
23.04.06,15:13
Ahoj, prosim o radu. Mam vystavene faktury z mesiaca 01/2006, resp. 02/2006, kde je este vyuctovane aj obdobie 12/2005. Nakolko je firma kvartalny platca, dostala som doklady nedavno. Ako na to? Pomerovou castou dam DPH ako nedanovu polozku, nakolko ju uz v tomto roku nemam pravo uplatnit? A tiez otazka - vynosy minuleho roku preuctujem na nejaku 38.? Prosim poradte. Dakujem a pekny slnecny den.
K prvej časti otázky - asi ide o dodávateľské faktúry. DPH z týchto faktúr môžeš odpočítať v I.Q/2006.
Druhej otázke "výnosy minulého roka" nerozumiem.
KEJKA
23.04.06,15:44
vystavené faktúry sú Vami vystavené faktúry? DPH treba odviesť.
Ak ide o DF, DPH je možné odpočítať. DPH by mohlo byť v oboch prípadoch (DF, aj OF) v poriadku.
Z hľadiska dane z príjmu, ak ide o DF, mali ste (určite ste aj mohli) predpokladať nejake nevyúčtované služby a mali ste v r. 2005 tvoriť rezervu na náklady)
Ak ide o OF, tak ste mali účtovať pohľadávku odhadom do výnosov 2005. Aj keby ste sa "sekli" bolo by to lepšie, ako ked ste s týmito prípadmi vôbec neuvažovali.
Treba prehodnotiť konkrétne podľa zmluvy, výška N alebo V., ktorá sa týka 2005, takto všeobecne to nejde ďalej rozpitvať.
ondrejvla
23.04.06,15:52
Ahoj, prosim o radu. Mam vystavene faktury z mesiaca 01/2006, resp. 02/2006, kde je este vyuctovane aj obdobie 12/2005. Nakolko je firma kvartalny platca, dostala som doklady nedavno. Ako na to? Pomerovou castou dam DPH ako nedanovu polozku, nakolko ju uz v tomto roku nemam pravo uplatnit? A tiez otazka - vynosy minuleho roku preuctujem na nejaku 38.? Prosim poradte. Dakujem a pekny slnecny den.

Táto otázka sa mi zdá veľmi komplikovaná, čudujem sa Johanke a Lide, že jej porozumeli?!
Neviem zisitť, či sa jedná o vystavené faktúry zadávateľkou otázky, ale tam by potom neriešila uplatnenie DPH - a uplatnenie by malo byť na vstupe, ale vôbec nechápem otázku výnosov? Mám pocit, že táto otázka je pozliepaná z 3-4 problémov.
KEJKA
23.04.06,16:26
k súhlasu dodám, len som sa poúsila.... a tiež som pozliepala (OF, DF).....
DPH i daň z príjmu, náklady, výnosy....
Ukážka ako sa otázka nemá zadať.
patka.bn
24.04.06,05:39
Aj napriek tomu, ze ste boli na mna dost neprijemni dakujem za radu. Nie vsetci ludia su tu profesionali a nie vsetci maju to vyjadrovanie, ktore by bolo vhodne, ale dam si pozor na spojenia slov a otazky, aby som na porade nevyzerala ako neschopna. Riesila som totiz problem, ktory mi nikdy predtym nevznikol, tak som nevedela, ako presne to popisat. Ale ok. Skusim to este raz, kedze to nikto z vas nepochopil. Uctujem firmu, ktora ponuka elektronicke sluzby, kde sa automaticky generuju faktury - nic nevystavujem - automaticky to robi program. V 3. mesiaci tohto roku som dostala vystavene faktury za prvy kvartal roku 2006. V niektorych bol datum vystavenia januarovy, ale sluzba bola datumovana od 12/2005-03/2006. Nakolko som nebola oboznamena s takymito fakturami, riesim problem, kam zaradit rok 2005. Znamena to pre mna, ze musim podat opravne danove priznanie dane z prijmu? A co s dph? Dufam, ze teraz to uz niekto z vas pochopi, ak nie, tak uz to rozoberat nebudem, lebo to asi neviem popisat. Dakujem.
KEJKA
24.04.06,17:41
no, je to lepšie popísané. Či som pochopila, neviem, ale skúsim odpovedať. teraz je jasné, že ide o vystavené faktúry.
jednak si prččítaj môj príspevok č. 3 - ale sústreď sa na OF, lebo to je tvoj prípad.
Odpoved č.3 nepovažujem za zlú. Ešte si sa nevyjdrila, aý zmluvný vzťah máte. Lebo podľa zákona o DPH, ak ide o opakované alebo čiastkové plnenie, tak fakturovať treba najneskôr k 31.12., teda elektronická OF za 12/05 až 3/06 svedčí o zle nastavených procesoch...
Platí aj to, že tie výnosy za 12/05 patria do r. 2005, teda treba zaúčtovať na osobitný analytický účet... a ak k tomu už nie sú žiadne náklady, vzniká dodatočná daňová povinnosť.
ešte podotýkam , že nikto z nás nechcel byť nepríjemný, len sme skonštatovali, že je to nezrozumiteľné a jediný spôsob dočkať sa správnej odpovede je pokúsiť sa preformulovať otázku. A ty si to urobila, gratulujem.
patka.bn
27.04.06,05:16
Zrejme toto je vec, ktoru tu nedoriesim, nakolko je to naozaj pre mna asi dost tazke klast tu otazky. V mojom pripade totiz nejde o opakovane plnenie, ale nebudem to uz rozpisovat, skusim sa poradit inak. Dakujem za odpovede a za kritiku, dokonca aj za gratulaciu:-) Prajem prijemny den