izmw
23.09.14,16:56
Dobrý deň,
Mám 23 rokov a vážne chorú mamu. Rozhodol som sa preto ukončiť štúdium(3. ročník bakalára).
Ešte som nebol nezamestnaný a preto potrebujem poradiť.
Na ktoré úrady musím ísť? Som klasifikovaný ako dobrovoľne alebo nedobrovoľne nezamestnaný? Aké sú hlavné rozdiely? Aké poistenia musím platiť?

Ďakujem za každú radu.
veronikasad
23.09.14,15:04
Keď sa zaeviduješ na Úrade práce, štát bude za teba platiť zdravotné poistenie. Ak si si počas štúdia neplatil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne. Vzhľadom na vek (nemáš ešte 25 rokov) nemáš nárok ani na dávku v hmotnej núdzi.

Evidencia na Úrade práce nie je povinná, môžeš byť dobrovolne nezamestnaný. Vtedy sa ale musíš prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatitel - mesačná platba 56,35€
izmw
23.09.14,16:21
Ďakujem,
stačí mi teda ísť na úrad práce?
Ako to je so sociálnym poistením?
veronikasad
24.09.14,05:04
Štát neplatí sociálne poistenie za uchádzačov o zamestnanie. Môžeš sa prihlásiť v sociálnej poisťovni ako dobrovolne poistená osoba - na celý balík poistenia - mesačná platba cca 133€.

Ak matka potrebuje tvoju starostlivosť, skúste vybaviť na Úrade práce opatrovatelský príspevok. Ak ti ho schvália, platitelom dôch.poistenia bude za teba štát.
Anik
24.09.14,05:14
izmv Veronika má pravdu, ak je Tvoja mamička naozaj odkázaná na Tvoju pomoc skúste vybaviť nejakú formu opatrovania.