chuda06
23.04.06,14:29
Ahojte,

chcem sa spytat taku vec:

v 3.Q.2005 sme mali nadmerny odpocet DPH, v 4 tiez. Danovy urad nam ho preplatil a poslal v marci 2006 na ucet.

Ako ho mam zauctovat?

Dakujem.
alušik
23.04.06,12:32
Zaúčtuješ ho 221AÚ/343AÚ. Analytika závisí od toho, ako máte urobený účtovný rozvrh. Určite tam máte nejakú analytiku na zúčtovanie s daňovým úradom.;)
DušanČ
23.04.06,14:42
Mne sa osvedčil systém účtovania DPH tak, že si po každom spracovaní DPH urobím predpis daňovej povinnosti, resp. nadmerného odpočtu na 343A - zúčtovanie s daňovým úradom. Robím to tak, že interným dokladom odúčtujem z každého účtu 343 príslušnú hodnotu na 0 a rozdiel vlastne predstavuje vzťah s DÚ. Pritom robím aj halierové vyrovnania jednotlivých účtov, vzhľadom k zaokrúhľovaniu DPH na celé koruny nahor, na 548, resp. 648. V prípade koeficientovania vzniká rozdiel na účte DPH vstup, čo treba tak isto zaúčtovať na 548.
Tento systém sa mi osvedčil preto, lebo mám DPH vlastne po každom daňovom priznaní "upratanú". Nie je nič komplikovanejšie, ako na konci roka pred účtovnou závierkou hľadať chyby v DPH.
Zuzka
23.04.06,15:56
Úplne súhlasíms Dušanom. Ja to takto účtujem roky a viem po každom mesiaci či štvrťroku, že mám všetko v poriadku.