tomas.beranek
23.09.14,19:29
Narazil som na množstvo článkov, aj od mnohých lekárov som počul akým jedom je pšenica a defakto všetky múky predávané u nás..taktiež pečivá....

http://www.vitarian.sk/clanky/zdravie/2013/zivot-bez-psenice
http://dobreazdravo.sk/zivot-bez-psenice/


som proti genetickým modifikáciam, ale že mi jeme tento bordel to som vážne netušil....

Viete poradiť ako nahradiť túto múku alebo čo u nás neobsahuje geneticky modifikovanú pšenicu?

Ďakujem
lujza.j
23.09.14,17:37
bodliak
23.09.14,17:39
Dnes už knihy píše každý.
Raz je moderná vajcová diéta, potom sa ide na delenú stravu, skúste zážitkovú gastronómiu a molekulárnu kuchyňu.
Je to cool, in, trendy a ktovie čo ešte. Asi tak 3 dni aj s cestou.
A vieš, že aj každý liek je vlastne jed ?
Vieš, koľko nebezpečných látok je vo vzduchu ? Prestaneš dýchať ?

Never všetkému, čo čítaš. Je to balast.
lujza.j
23.09.14,17:45
šak ho nechaj:)uvidíme čo sa vyklube ešte z tejto témy....
kopretinka
23.09.14,18:03
tomas.beranek
23.09.14,18:25
AKo sa dá zistiť či špalda nebola geneticky upravovaná? Neviete niečo o pšeničnej múke v Rakúsku, kde ju chodia kupovať. Tá obsahuje vraj nemodifikovanú nerozvetvenú pšenicu.
lujza.j
23.09.14,18:32
áno je tam napísané OHNE Gen...
osky
24.09.14,03:09
volakedy sme si branili rodnu rec a narod proti madarom,rakusakom....teraz sa mi zda ze nas vyhubia nasi vlastni politici :-(
vsak u nas a mozno este Cechach sa stretne vsetko,co ini vyhodia na smetisko....otras.a nikoho nic nestve.
v at je na kazdom tovare ktory je bez genov napisane OHNE GEN alebo OHNE GENTECHNIK a k tomu su tam certifikaty napr.AMA ale ajine,nenapadne ma.
no a k tomu co je bio alebo eko,to je tiez oznacene a musi to mat tu znacku-taky listocek,certifikat,inak beda.....
najdu sa aj v at rozne sajrajty ale tie su z dovozu a zasadne ich kupuju zahraniciari zijuci v at.
oriemerny rakusak si nekupi nic taketo,anilen clewer a podobne marketove znacky.ludia zmyslaju inac,tlacia na kabel akupuju hlavne domace produkty.
to ze si to aj mozu dovolit je druha vec-o Tom diskutovat nebudem,aj my si to mozeme dovlit,ale ked chceme Kilo parkov za euro,tak logicky musime ratat ze nebude v Tom mäso ci?
Ing. Ľubomír Janoška
24.09.14,04:25
Nedajte sa tým oklamať, je to len o vyťahovaní ešte viac peňazí z Vášho vrecka.
AdrianaA
24.09.14,07:16
Jajaj, ani nevieš čo všetko denne zješ. Ovocie, zelenina z obchodov a trhov = samé hnojivá na podporu rastu, proti hnilobe, na dozrievanie.... . Potraviny plné éčiek.
Všade cukor, modifikovaný škrob, xantanova guma, stabilizátory .Je to na tebe čo si kúpiš a zješ. Ale určite z toho pšeničného chleba neumrieš.
Kvaka
24.09.14,07:45
Prečítala som knihu, ktorú uvádzaš v treťom odkaze, napísanú doktorom -kardiológom, myslím si, že je na tom asi kus pravdy, najmä ak si citlivý na lepok, pričom nemusíš byť celiatik.
Ak to chceš vyskúšať, máš dosť možností, ako. Pšenicu môžeš nahradiť inými obilovinami, napríklad ražou, ovsom, pšenom, je toho dosť, stačí pohľadať.
Môžeš si piecť doma kváskový chlieb, hovorí sa, že tam je lepok inak spracovaný a ľahšie stráviteľný, pozri aj tu http://blog.metjush.eu/2013/05/je-kvaskovy-chlieb-naozaj-zdravsi.html, citujem:
Čo sa lepku týka, zopár štúdii naznačuje, že dlhšia fermentácia a použite kvásku môže pomôcť pri lepšom rozklade (a teda lepšej stráviteľnosti) lepku. Jeden výskum (aj keď v laboratórnych podmienkach) ukázal, že 24 hodinové kvasenie kváskového chleba rozložilo lepok a lepkové bielkoviny až 250-násobne viac oproti bežnému chlebu, a že aj celiatici cítili rozdiel (13). Viaceré štúdie ukazujú, že kyslejšie cestá (čo kvások vďaka mliečnym baktériam je) lepšie rozkladajú lepok (14, 15, 16) a jedna štúdia zistila, že simulovaná "kontaminácia" bezlepkovej múky lepkom bola takmer úplne odstránená pomocou dlhého kvasenia.
P.S.: Ja si tento chlieb pečiem už rok a pol a rozdiel je skutočne cítiť. :)
taiko
24.09.14,07:47
Skus vyrobky zo spaldy. Spalda je vlastne predchodca psenice. Nebola vsak zatial slachtena aby bol vyns 1000000kg na hektar, ako je tomu u psenice. Podla toho co som sa docital ja je v psenice navysovany obsah glutemu, "aby sa masy najedli", kedze sa jedna o relativne lacny protein. Dnes spaldovu muku a vyroby z nej dstanes aj v supermarketoch. Je sice drahsia, ale musim povedat, ze k nasyteniu staci menej spaldoveho chleba ako psenicneho. A navyse chuti vyborne
Olehle
24.09.14,07:51
tak to uz v dnesnej dobe je ked chce vyrobca co najviac a najrychlejsie predat... :/
taiko
24.09.14,07:52
Ked citas pribalove letaky a stitky tak zhruba vies co jes. Otazka je ci je to jednotlivcovi jedno, lebo "vsak vsetci to jedia", alebo "keby to bolo skodlive, tak to hadam nepredavaju"
taiko
24.09.14,07:53
skutocne je to take jednoduche a da sa to takto lahko zovseobecnit? Myslim, ze nie. Otazkou je, co nasinec chce pocut ;)
Soňa K
24.09.14,08:03
Presne tak, chleba je jed, cukor je jed, mlieko je jed, mäso je jed atď a ľudia sa dožívajú vyššieho veku a sú aktívni, ako predtým neboli.
Kvaka
24.09.14,08:07
Ja pridávam do chleba nielen ražnú, ale aj špaldovú múku, je mňamkový.
AdrianaA
24.09.14,08:11
Treba čítať príbalové letáky a potom sa rozhodnúť, či daný výrobok kúpiť.Ale radšej kúpiť napr. chlieb v malej miestnej pekárni na rohu, šunku a mäso u poctivého mäsiara. Čo sa dá tak dorobiť doma. Napr. šunku je dnes problém kúpiť poriadnú. Ani pražská a ani tzv.poctivá nie je čistá.
My chodíme kupovať k nášmu mäsiarovi, ktorý si ju robí sám a poviem ti, to je lahodný výrobok. Keď som minule kúpila pražskú, tak skončila v koši - tá chuť bola hrozná. Nekupujem takmer žiadne ovocie - okrem citrusov. Všetko máme zo záhrady sezónne, alebo si zo susedmi povymieňame. Nekupujem kompóty, džemy, kyslé uhorky, čalamády, cviklu, kvasenú kapustu, zemiaky, cibuľu, koreňovú zeleninu. Jogurt biely si robíme doma a dochucujeme podľa nálady, sušíme ovocie, zeleninu. Máme domácu vegetu.
Pomazánky robíme zásadne domáce. Kupujem len fakt nutné potraviny. Skrátka čo sa dá je domáce. Ryžu však domácu nemám :(, ani múku, cukor a mnoho ďalších potravín, tak kupujem. Je však na každom z nás, čo si kúpi. Možno by sme mali byť viac zodpovednejší voči sebe a uvedomiť si, že všetky tieto nekvalitné potraviny sa predávajú len preto, lebo ich má kto kupovať. Odhadujem, že takmer 80% obyvateľstva je jedno čo kúpi, hlavne, že je to lacné a je toho veľa.
lujza.j
24.09.14,08:12
okrem našich politikov...nás ešte vyhubia aj kozmetické firmy.....ale to je už mimo....
taiko
24.09.14,08:24
Neviem ci si nepomiesala hrusky s jablkami. Keby nasi rodicia a stari rodicia mali zdravotnu starostlivost ako mame my tak by sa dozivali stovky ako nic. Myslis, ze niekedy bola v jodurte guaramova guma a v sunke laktoza?
Ing. Ľubomír Janoška
24.09.14,08:28
:taiko
Jedna vec sa určite dá zovšeobecniť - reklama typu JPP je o peniazoch a nie o zdraví.
Soňa K
24.09.14,09:02
To si určite nemyslím, ale ekonomické a sociálne procesy priniesli dostupnú zdravotnú starostlivosť aj upravované potraviny. Jedno sa nám hodí a druhé nie.
Janiela
24.09.14,10:46
AdrianaA - v dobrom závidím :-)
erik555
24.09.14,12:47
A zase o tom istom...To, hento je skodlive a kadejake pic.viny! Vsade iba vyvolavat pocit znepokojenia, strachu. Toho su plne media...
anet
24.09.14,14:16
Asi som trosku mimo, ale dnes chlieb v pekarnach nepripravuju z kvasku? Ja teda neviem, som pekárová dcera cely zivot a vzdy piekol chlieb z kvasku.
Kvaka
24.09.14,16:17
Kvások sa v pekárňach pripravuje z droždia, pokiaľ viem. Ja mám kvások iba z múky a vody, živím ho už dlho.
anet
24.09.14,16:40
Ďakujem za vysvetlenie. Ja poznam len kvasok s drozdim, mmch. drozdie je velmi prospesne, kedze napomaha traveniu. Ale pravda, ludia sa mozu napchavat aj pangaminom, namiesto dobreho chleba.
Jarka 1
24.09.14,17:50
Spýtala som sa známeho z pekárne. Áno použijú aj časť kvásku, ale vždy pridávajú kvasnice. V takom veľkom množstve sa bez kvasníc nedá piecť. A môžem potvrdiť čo píše Kvaka. Tiež pečiem len kváskový chlieb starodávnym spôsobom - len múka a voda na kvások. Akurát, že nemám pec na chlieb. A chlebík je z toho taký, že zatiaľ každý, kto ho u mňa jedol tvrdil, že lepší ešte v živote nejedol. Má síce inú tuhosť a konzistenciu, ale je to chlebík po ktorom vonia celý dom. Všetci susedia vedia, keď pečiem. Toto píšem ako reakciu na to, že ľudia sa môžu napchávať aj pangaminom, namiesto dobrého chleba.
pavol54
24.09.14,17:59
Pšeničná múka a výrobky z nej, ale aj bravčovina a výrobky z nej sú skutočne jedovaté, moja stará mať sa dožila len 93 rokov nikdy nejedla ryby a hovädzie možno by sa dožila viac Najdôležitejšie, nikdy nebola u lekára tak jej nemal kto zistiť aká je nemocná.
pavol54
24.09.14,18:10
čo to je nemodifikovaná nerozvetvená pšenica?
Jarka 1
24.09.14,18:12
To by aj mňa zaujímalo. Ujo Google nenašiel. Ale asi stará poctivá neobabraná pšenica.
Kvaka
24.09.14,18:13
Jarka, ďakujem. :) Kváskový chlieb je lepší nielen preto, že lepšie chutí, ale aj preto, že tento kvások lepšie rozkladá lepok.
Jarka 1
24.09.14,18:16
Presne tak a nehrozí z neho žiadna kyselina, keď sa človek prežerie čerstvého chleba.
pavol54
24.09.14,18:22
jed je to prežieranie treba vždy striedmo
arizona
24.09.14,19:00
Zdravotna starostlivost sa zlepsila,ale zas sa zhorsila kvalita potravin a kvalita zivota. A prv ludia nepotrebovali tak casto navstevovat lekarov a nejedli take kvanta liekov,co dnes...