Oli2014
23.09.14,22:39
Dobrý večer,
som zamestnaná na určitú dobu, zastupujem kolegu počas dlhodobej PN-ky. V auguste kolega ukončil 11-mesiacov trvajúcu PN: 1 deň bol v podstate v práci, ale svoju neúčasť v práci vykázal potvrdením o návšteve lekára. Po tomto jednom dni ostal opäť na PN-ke.
Kolegu v práci stále zastupujem na základe pôvodnej pracovnej zmluvy na určitú dobu.
Považuje sa tento jeden deň ospravedlnený návštevou lekára za výkon práce?
Ak áno, v podstate na jednom pracovnom mieste pracovali v konkrétny deň súčasne 2 zamestnanci.
Kolegu zastupujem nepretržite.
Vzniká mi vyššie uvedenou situáciou nárok na zmenu pracovného pomeru na neurčitý čas (od dátumu jeho ospravedlnenej návštevy u lekára) alebo nie (§ 71 ods. 2 Zákonníka práce) ?
Mishok
24.09.14,04:16
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
Mila123
24.09.14,04:35
v texte pracovnej zmluvy máš čo presne napísané? že pracuješ počas neprítomnosti pána XY, alebo iba PN???
kvjetecko
24.09.14,05:43
podla §144a sa ako vykon prace posudzuje doba, ked zamestnanec nepracuje pre prekazky v praci, ak ZP neustanovuje inak ( co pri lekarovi neustanovuje) - takze podla mojho nazoru mas zmluvu uz na dobu neurcitu. Samozrejme je podmienka ze tvoja zmluva bola uzatvorena presne na zastup pn toho cloveka.
Chobot
24.09.14,06:53
Podľa mňa nezmenil. Ty stále zastupuješ toho kolegu počas jeho PN, ktorá stále trvá. To, že bol jeden deň papierovo v práci dalo zamestnávateľovi iba možnosť ukončiť s tebou dohodnutý prac. pomer. Ten sa ale automaticky neskončil.

Mohla by si sa síce so zamestnávateľom doťahovať, či po právnej stránke sa ten jeho nástup na jeden deň považuje za ukončenie PP alebo nie, ale nakoniec by si to musela dať rozhodnúť súdu, išlo by o právne doťahovanie sa o slovíčka a paragrafy, čo asi nechceš.

TO, že ste boli obaja v daný deň v pracovnom pomere nie je podstatné. Zamestnávateľ môže mať na jednu pozíciu aj viac zamestnancov.
Oli2014
24.09.14,16:01
V pracovnej zmluve je uvedené: "Pracovný pomer je dohodnutý na zastupovanie počas PN za pána XY".
Mila123
24.09.14,16:07
podľa môjho názoru máš PP na dobu neurčitú