janapill
24.09.14,08:17
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Sme staveb.firma a v r.2014 sme ukončili výstavbu menšej bytovky na dedine, ktorá potom mala byť predaná obci, ale obec kvôli nejakej administr. chybe nedostala na ňu z tých európskych fondov peniaze (budú asi až niekedy o rok), tak zatiaľ ostala tá bytovka vlastníctvom firmy. Zároveň sa dohodli, že tieto byty dáme do prenájmu ( máme v živnosti prenájom nehnuteľností). Moja otázka znie ako mám teraz vystaviť FA?? Ak nájom bude obsahovať tieto položky: - nájomné
- popl.za správu byt.domu
- poistné
- fond opráv
- vodné,stočné
- elektrika spoloč.priestorov+prevádzka ČOV
Na všetky položky mám naúčtovať aj DPH, keďže sme platcami a pri výstavbe sme si uplatňovali nárok na odpočet s tým, že pri predaji by sme zase DPH odviedli?????
V prípade, že na niektoré položky nemusím uplatniť DPH, musím potom tú DPH uplat.na vstupe vrátiť?????
Mishok
24.09.14,11:03
budete vykonávať správu bytového fondu? (máte aj taký predmet podnikania?)
janapill
24.09.14,11:05
nie, ale vraj sa bude prefaktúrovavať obci, či nemôže??
Mishok
24.09.14,11:22
Ak nebude vykonávať správu bytového fondu tak môžete:
1. len prefaktúrovať skutočné spotreby energii (treba rozpočítať podľa meračov alebo celkovú spotrebu podľa plochy bytu) (ak chcete iné ceny tak to už zaváňa URSO :)
2. žiadne fondy, správu a pod....
3. Nájomné môžete s aj bez DPH (§38 DPH ods 5 Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane. (ak budete prenajímať fyzickým osobám (nepodnikateľom) tak bez DPH)

Ak budete prenajímať bez DPH tak samozrejme budete daň na vstupe krátiť koeficientom

Ak budete faktúrovať obci celú bytovku tak prefakturujte skutočné spotreby plus nájomné všetko s DPH
janapill
24.09.14,11:58
a nemôžme fakturovať mesačne napr. predpokl. spotrebu energií + nájomné a niekedy o rok spraviť tzv.vyúčtovanie??? ako to napr.robia elektrárne, vodárne a pod.
- nájom bude faktúrovaný obyčajným ľuďom (nepodnikateľom), tak potom ako to bude s DPH na vstupe?
Budem musieť robiť nejakú úpravu , keďže pri stavaní tejto bytovky sme si uplatňovali plný odpočet DPH z materiálov, zo služieb a pod.
A teraz keď budem mať napr. Fa z elektrárne, vodárne čo sa týka tých bytov budem si môcť uplatniť DPH na vstupe alebo budem musieť rátať koeficient??
Mám v tom nejaký chaos :)
Simona Privat
24.09.14,16:19
Len doplnim Mishoka, ak budete prenajímať byty, pri ktorých ste si uplatňovali odpočet DPH, FYZICKYM OSOBAM (nezdanitelne osoby), dľa mňa máte povinnosti podľa §54, 54a - teda upraviť odpočítanú daň z investičného majetku (byty) pri zmene účelu jej použitia (na oslobodené plnenia).
janapill
26.09.14,12:09
a keby sme vyfakturovali nájom celého byt.domu len obci?? Nebolo by to tak lepšie? Vyfakturovali by sme to všetko s DPH a nemuseli by sme žiadnu DPH uplat. na vstupe prepočítavať či???
Veď napokon niekedy na budúci rok aj tak to predáme obci, a zase potom budem musieť robiť nejakú úpravu????
Simona Privat
26.09.14,15:37
Ak sa viete dohodnut s obcou, tak je to najlepší postup (teda ak je konkretna obec zdanitelnou osobou). a ano potom pri predaji by ste si zase upravovali DPH kvoli dalsej zmene pouzitia.
Soky9
26.09.14,17:14
moze sa s aj bez DPH?? :)
janapill
30.09.14,08:18
tak zistila som si, že obci nemôžeme faktur. kvôli tým fondom, potom by obec na druhý rok nemohla dostať na ňu peniaze. Takže musíme my. Vystavíme FA pre nájomníkov, kde bude len nájomné bez DPH + energie s DPH. Sme mesační platcovia DPH, takže od októbra musím v DP robiť už pomerné odpočítanie DPH na vstupe, tak?? ale nie je mi stále jasné ako si vypočítam koeficient??? v §50 sa píše, že sa použije predbežný po dohode so správcom dane??? a pri úparve odpočít.dane §54 použijem potom ten ročný koeficient??
janapill
30.09.14,11:20
prosím nevie mi niekto poradiť??
adretti
03.02.15,22:20
Dobrý večer, čítam Váš príspevok, my máme momentálne taký istý problém ako Vy ste mali. Mohli by ste mi poradiť, ako ste vyriešili tento problém, nakoľko my by sme tiež mali teraz prenajímať obci bytovku (asi tiež na jeden rok). Chceli by sme fakturovať s dph, aby to bolo najjednoduchšie, ale neviem , či sa to dá, nakoľko obec nie je platcom dph.