monika-s
19.10.04,07:47
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu, lebo sa "motám" na jednom mieste.

Zamestnanec s mesačnou mzdou odpracoval sviatok. Ako mu ho mám zaplatiť?

Pr. Mesačná mzda 10000, FPD 22 dní, t.j. denný základ 454 Sk, priemer pre PPU je 62 Sk.

Takže za odpracovaný sviatok dostane: 454 + (62*50%*7,5 hod) = 687 Sk.

Je to dobrý postup? Alebo mi tam ešte niečo chýba?

Ide o to, že človek ktorý je doma dostane 454 Sk a ten ktorý pracuje dostane len o 233 Sk viac.

Nie je to zvláštne?

ďakujem pekne a prajem všetkým účastníkom porady krásny deň.
ricij
19.10.04,05:56
Myslím, že je to v poriadku. Teda aspoň postup, samotný výpočet som nekontroloval.
Magma
19.10.04,06:32
Ak má zamestnanec mesačnú mzdu a v rámci mesiaca vykonával prácu aj v deň sviatku, tak by som postupovala takto:
Dostane vyplatenú mesačnú mzdu vo výške 10000 Sk + príplatok za sviatok (podľa ZP) za toľko hodín, koľko v deň sviatku odpracoval. Príplatok za sviatok je 50% z priemerného zárobku, ak nie je v KZ dohodnuté inak. Priemerný zárobok je z predchádzajúceho štvrťroka.
monika-s
19.10.04,06:46
ďakujem za radu, takže som sa len utvrdila že mám správny výpočet.
Veva
19.10.04,13:48
Zamestnanec , ktorý odpracoval sviatok a nebol jeho pracovným dňom - tieto hodiny boli v jeho obvyklej pracovnej dobe t.j. od 8-16,30 , alebo 14 - 22.30 ,lebo vtedy ešte treba rozlišovať či nešlo o nadčas .Lebo v mesiaci, v ktorom pripadne sviatok v týždni nie je výhodné ako ste už došli k výpočtu zarobí len príplatok za sviatok ak sa nedohodnú na čerpaní NV tak aj o to príde.
tina76
06.09.06,16:35
ahojte,

u nas je to takto a chcela by som vediet, ci je to ok:
- jednosmenna prevadzka - obchodne centrum od 9-21hod, robime 11,5ky
- pracovnik vo sviatok robi 11,5hod, ma ich zaplatene ako bezny pracovny den a k tomu dostane 11,5hod nahradneho volna za pracu vo sviatok
- ten, ktory sedi doma, ma volno a este dostane zaplatene za 8hod, ktore vlastne neodpracoval

je to ok??
lebo mne sa to zda prinajmensom nespravodlive
:p
Orsz
06.09.06,18:18
ahojte,

u nas je to takto a chcela by som vediet, ci je to ok:
- jednosmenna prevadzka - obchodne centrum od 9-21hod, robime 11,5ky
- pracovnik vo sviatok robi 11,5hod, ma ich zaplatene ako bezny pracovny den a k tomu dostane 11,5hod nahradneho volna za pracu vo sviatok
- ten, ktory sedi doma, ma volno a este dostane zaplatene za 8hod, ktore vlastne neodpracoval

je to ok??
lebo mne sa to zda prinajmensom nespravodlive
:p

V tomto prípade, keď pracujú aj vo sviatok, dokonca asi pracujú aj v sobotu a nedeľu, je to vlastne nepravidelný prac.čas, kedy pracuje 1 deň - 11,5hod a 1 deň je doma. Teda ak pracuje aj soboty a nedele, je 15 dní v práci a 15 dní doma, alebo je to inak? Niektoré firmy účtujú klasickým spôsobom - 8-hod.prac.čas pre zjednodušenie výpočtu mzdy. Odpoveď na otázku - ťažko povedať či to je nespravodlivé, pri nepravid.prac.čase proste na sviatok padne smena, preto nemá nárok na príplatky, a predpokladám, že si tie sviatky obmieňajú, takže ani druhému nebude ľúto. Podľa mňa postupuješ správne.