danys
24.09.14,19:30
Chcem sa spýtať, či je falšovaním vysvedčenia skutočnosť, ak sa do riadku pre podpis triednej učiteľky podpísala iná učiteľka menom skutočnej triednej učiteľky, de facto vlastne sfalšovala jej podpis z dôvodu, že daná triedna učiteľka bola vo výpovednej lehote a toho času čerpala dovolenku. Aká je v tomto prípade zodpovednosť riaditeľa školy, ak o tejto skutočnosti vedel a na vysvedčenie pripojil svoj podpis a červenú pečiatku.
Ďakujem za odpoveď.
Ice dive
24.09.14,19:44
no na platnosť vysvedčenia táto skutočnosť nemá žiaden vplyv, nakoľko má riadnu pečiatku školy a podpisy ľudí, ktorý na podpísanie vysvedčenia mali kompetencie.. to že kolegyňa podpísala kolegyňu je síce zvláštne... ale musel by si vedieť dokázať, že to nie je jej podpis resp. že bol falšovaný... prospech z toho nemala ani jedna učiteľka... takže zlé známky asi nevyreklamuješ....
danys
25.09.14,04:13
ďakujem za odpoveď... o známky ani nešlo... išlo mi skôr o to, ako môže riaditeľ len tak nabádať svoju podriadenú kolegyňu na to, aby podpísala vysvedčenie menom svojej kolegyne a on sám potom vysvedčenie opatrí červenou pečiatkou a svojim podpisom... Jeho prístup sa mi zdá maximálne nekompetentný... ak sa také veci ohľadom falšovania dejú priamo na škole.
Ice dive
25.09.14,04:16
podľa mňa je to otázkou financií.... papier na vysvedčenia nie je len tak bežný keďže má vodoznak, a predpokladám, že vysvedčenia už boli natlačené a opatrené podpisom bývalej triednej v tlačenej podobe... tak povedal kolegyni, nech to parafne a ušetrili si prácu s prepisovaním...
danys
25.09.14,04:26
ale nie... vysvedčenia sa teraz tlačia až na konci, v júni... na polrok sa dávajú iba výpisy známok... v júni sa podpíšu oba polroky... bývala triedna ešte stále mala pracovný pomer, len bola vo výpovednej lehote, to, že riaditeľ dal podpísať v jej mene vysvedčenia sme sa dozvedeli až neskôr... úmysel riaditeľa bol podľa mňa jednoznačný... mne len ide o to, čo všetko si dnes môže jeden riaditeľ dovoliť... :(
JuroS1
25.09.14,05:25
Akykolvek podpis, ktory je vlastnictvom urcitej osoby a tento pouzije ina osoba, je sfalsovany. Keby si to hodil na grafologiu, prisli by na to a mali by problem! Ale su to tahanice. Ja viem clovek sa cuduje coho vsetko niektory su schopny! Ak to chces riesit mas plne pravo spochybnit pravost dokumentu!
buchač
25.09.14,05:32
jslancik
25.09.14,05:37
a aký to mal riaditeľ ten "jednoznačný úmysel"? ušetriť? alebo ťa nejak inak podviedol? Kľudne choď za ním, spýtaj sa ho, koľko by stáli nové vysvedčenia bez "sfalšovaného" podpisu. Povedz, že mu to zacvakáš z vlastného vrecka, ale chcel by si "pravý" podpis. Ja to odmietam platiť. Ak ty áno, nech sa páči.
Riaditeľov "úmysel" vieš dokázať? Nemohol si riaditeľ myslieť, že vysvedčenia prišla podpísať právoplatná vlastníčka podpisu? Snáď tých 10 minút mohla obetovať. Prípadne jej to niekto prišiel dať podpísať domov. Úmysel sa ťažko dokáže...
A čím ťa vlastne nakrkol riaditeľ? Že si všímaš takéto blbosti, ktoré pre teba nemajú absolútne žiadny význam?
danys
25.09.14,06:11
ďakujem... možno práve to som chcel počuť... nechcem to riešiť, len je mi smutno z toho, čoho sú niektorí schopní... Budeme tu riešiť Žarnaya a jeho práva a pritom viem, že na školách sa žiaľ dejú aj také veci, pred ktorými si zatvárame oči... samozrejme dúfam, že sú to len malé výnimky... Myslím si, že takíto riaditelia by nemali čo hľadať na svojich miestach, ale...
danys
25.09.14,06:18
naozaj nejde o otázku financii, mne je to úplne jedno a žiakom tiež, aký tam majú podpis, či pravý alebo falošný, podstatné sú pre nich známky a tie sedia... ide skor o to, cim ma nakrkol, ako ty vravis, riaditel... ja pracujem na dotycnej skole a neviem, co si mam mysliet o tom, ak nuti kolegynu podpisat vysvedcenie cudzim podpisom za triednu ucitelku, ktorej dal vypoved? a pritom ta triedna ucitelka este normalne bola zamestanana, len bola vo vypovednej lehote a cerpala dovolenku. Pre mna je to nemoralne, ak sa moj nadriadeny takto sprava. Tebe by sa pacilo ak by na nejakom dokumente, ktory je opatreny cervenou peciatkou, za teba niekto iny podpisoval tvoj podpis? je to cudne prinajmensom... a najlepsie na tom je ze riaditel sa smeje, falsuje a my sa tu bavime o tom, ze kto bude platit nove vysvedcenia... ako vravim o vysvedcenia nejde, ide o ten zjavny umysel riaditela, ktory dopredu vedel, ze dava falsovat podpis svojej podriadenej...
jslancik
25.09.14,06:23
ak sa jedná o tvojho nadriadeného, tak to je iná vec...
luja5
25.09.14,06:29
Čo na to hovorí učiteľka, ktorej podpis bol sfalšovaný? Mne osobne by to vadilo a preto by som aj chápala, keby sa pýtala ona...
Btw. - pýtaš sa na falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, nie úradnej listiny;).
danys
25.09.14,06:40
ou, ďakujem za upozornenie :) a čo hovorí učiteľka? neviem, osobne si myslím, že o tom ani nevie... je už preč zo školy... ja som túto tému začal preto, lebo dotyčnú triedu som potom zdedil a pri kontrole vysvedčení za predchádzajúce roky som si to všimol... a nechcem tu otvárať žiadne interné vzťahy a problémy, len ma trošku pobúril prístup nášho riaditeľa, o ktorom viem, že urobil už viac vecí, ktoré slušne povedané sú na hrane... a preto ma zaujímalo, či vôbec nesie za takýto svoj prístup nejakú zodpovednosť...
JuroS1
25.09.14,06:48
kazdopadne aj keby to nebol jeho nadriadeny, takyto dokument sa da pravne napadnut ak je podozrenie na falsovanie a to dokonca v skolskej (statnej) sprave. Je to fakt ze takyto clovek by tam nemal co robti. Ale zase na druhu stranu ucitelka ktora to podpisala mala odmietnut. To kluden mohla podpisat aj vypoved niekoho ineho... Je to trestuhodne konanie aj riaditela aj ucitelky. V samotnej podstate sa nic nestalo, (pokial nie zretelne poskodenie horsimi znamkami a pod.) ide o princip, ak podpise ucitelka takyto dokument v mene ineho, co ine moze podpisat??
avalik
25.09.14,06:53
Ak si bol svedkom falšovania verejnej listiny, tak to ohlás.

Ak nie, tak je na mieste otázka: Na základe čoho tvrdíš, že podpisy sú sfalšované?
danys
25.09.14,06:54
ďakujem veľmi pekne za odpoveď aj komentár
danys
25.09.14,06:59
ale nie... nemal som položením tejto otázky úmysel to ohlasovať... len sa mi nepáči postup a konanie riaditeľa a chcel som sa uistiť, či ten môj názor na danú vec je správny a správanie riaditeľa, ktorý to umožnil nesprávne... to, že podpis je falošný, to viem, podpis danej kolegyne je x-krát uvedený v triednej knihe, viem ako sa podpisovala... takže je hneď vidieť, že na tom vysvedčení to nie sú jej podpisy.
avalik
25.09.14,07:21
Takže sú to len tvoje domnienky - ja mám tiež na vysvedčeniach "krasopisné" podpisy, ktoré sa nezhodovali s tými v žiackej knižke ... takže, pokiaľ nemáš potvrdené od človeka, ktorého podpis mal byť sfalšovaný, že ten podpis je sfalšovaný mal by si sa krotiť vo svojich vyjadreniach.
luja5
25.09.14,07:33
Nepoznám predpisy v školstve a postup, ak tr. učiteľka dostane výpoveď. Myslím si však, že aj keď bola vo výpovednej lehote, buď mala podpísať vysvedčenia ona, alebo ak už nemusela, tak max. niekto v jej zastúpení. Ja mám jedno vysvedčenie z čias minulých, keď to tak bolo urobené pri PN tr. učiteľky. Keby som bola na mieste býv. tr. učiteľky (preto som sa pýtala na jej postoj), určite by som urobila všetko preto, aby vysvedčenia s mojím podpisom, ktoré som nepodpísala, zmizli zo sveta a boli nahradené novými a aby to zabezpečil riaditeľ školy. Za zodpovednú by som brala aj osobu-učiteľku, ktorá sa na postup falošného podpisovania podujala.
Podľa mňa falšovaný podpis je falšovaný bez ohľadu na to, či ide o podpis na takej alebo onakej listine, či ide o závet, kúpnu zmluvu alebo o vysvedčenie. Osobne nevidím dôvod robiť medzi tým rozdiely. Možno sa stačí na otázku platnosti vysvedčenia pozrieť z pohľadu, či by bolo vysvedčenie platné, ak by na ňom nebol podpis tr. učiteľky. Ak tam jej podpis musel byť, lebo inak by bolo vysvedčenie neplatné, potom aj dokázateľne sfalšovaný podpis by urobil vysvedčenie neplatným (môj názor).
Oliwa
25.09.14,07:41
Výpovedná lehota nie je dôvodom, aby za pracovníka, ktorý je ešte stále v trvajúcom pracovnom pomere, podpisoval jeho menom úradné dokumenty niekto iný.
1. Učiteľka, ktorá podpisovala kolegyňu, nemala poslúchnuť príkaz riaditeľa.
2. Riaditeľ nemal právo žiadať podriadenú o sfalšovanie podpisu inej podriadenej.

Ak by odchádzajúca učiteľka nebola len na dovolenke, ale napr. dlhodobo PN, tiež by postupoval rovnako? Veď tú učiteľku počas jej neprítomnosti niekto zastupoval. A ak by aj boli vysvedčenia so štátnym znakom vytlačené s menom odchádzajúcej učiteľky /čo v tomto prípade neboli, lebo si ich škola tlačila sama/, mala sa na ne podpísať zastupujúca osoba svojím menom a pred to napísať v.z. - v čom nevidím žiadny problém.

Kým som dopísala, vidím že Luja ma predbehla a je toho istého názoru.
luja5
25.09.14,07:43
Napísala som do odpovede môj názor. Inak mi nie je celkom jasné, čo si chcel zadaním otázky dosiahnuť a nemám tým na mysli, že by som chcela, aby si písal o Vašich problémoch a interných vzťahoch;). Považujem za dosť podstatný rozdiel, či Ťa len pobúril prístup riaditeľa (o svojom prístupe k falošne podpisujúcej učiteľke nepíšeš), alebo či zadáš otázku v zmysle Trestného zákona. Za dôležitý v tomto konkrétnom prípade považujem postoj býv. tr. učiteľky a opäť je to len môj názor:).
Oliwa
25.09.14,07:48
Nevieme, či učiteľka výpoveď dala alebo dostala, vieme len, že bola vo výpovednej lehote. Ktovie, z akých dôvodov. No ak na tej škole nie je problém rozdať celej triede vysvedčenia s falšovaným podpisom, ktovie, čo všetko sa tam falšuje...
luja5
25.09.14,07:52
Súhlasím, nevieme. Aj preto som začala s prispievaním do tejto otázky svojou prvou upresňujúcou otázkou - čo na to býv. tr. učiteľka.
luja5
25.09.14,07:54
:) To sa aj mne stáva, že si píšem, píšem... kontrolujem, opravujem... a "predbehnú" ma zatiaľ aj dvaja :)
avalik
25.09.14,07:56
nevieme ani či ten podpis bol sfalšovaný alebo nie - iný podpis mohla používať učiteľka v triednej knihe a iný - krasopisný používať na vysvedčeniach
danys
25.09.14,07:59
ano, rozumiem, co chces povedat, ale tento pripad krasopisneho podpisu to nie je... dokazat falosnost tohto podpisu by bolo jednoduche :) ale ok, dakujem
danys
25.09.14,08:04
výpoveď dostala...
danys
25.09.14,08:07
ďakujem... a áno, tiež si myslím, že nebol absolútny problém podpísať to zastupujúcim triednym... tak to podľa mňa malo byť... v podstate som sa len chcel uistiť, či je normálne, aby si jeden riaditeľ niečo také dovolil... a naozaj ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do tejto diskusie a pridali svoje príspevky... žiaci poškodení neboli, to je hlavné, len ma mrzí, že na vedúcich pozíciach sú takí ľudia....
luja5
25.09.14,08:12
Veľa toho nevieme. Nevieme, ako by to dopadlo, ak by býv. tr. učiteľka povedala, že to bolo s jej súhlasom a čo sa za tým súhlasom mohlo skrývať... Tým nechcem povedať, že to tak bolo, len že aj tak to mohlo byť... Mne jednoznačne chýba jej postoj.
Oliwa
25.09.14,08:17
Náležitosti vysvedčenia:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-326
Stačí si pozrieť §2, bod m/: podpis triedneho učiteľa
Ergo, ak na vysvedčení nebol podpis triedneho učiteľa, bol porušený zákon.

Školský zákon, § 18:
(6) Podpisy na dokladoch o získanom vzdelaní musia byť vlastnoručné.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/skolsky-zakon/
Pozn.: danys, vyzerá to tak, že Ťa škrie, že Ti nevyšlo to výberové konanie... Ale s tým Ti my nepomôžeme... A ak zbieraš dôkazy proti súčasnému riaditeľovi...
Ak by si chcel konať, tak v prípade, že sa nemýliš a vedel by si svoje podozrenie dokázať, riaditeľove konanie by mohlo byť kvalifikované nanajvýš ako priestupok. Čo ale Ty nechceš...
Sorry, ale čudujem sa, že toto si si ako učiteľ mohol nájsť aj sám. Stačilo si pozrieť školský zákon...
Oliwa
25.09.14,08:22
Žiaľ, nie je to ojedinelé...
Ja mám nedávno skúsenosť z vybavovania na dvoch štátnych inštitúciách: živnostenské oddelenie obvodného úradu a odbor školstva ÚPSVaR - žasnem nad nekompetentnosťou niektorých štátnych zamestnancov!!!
luja5
25.09.14,08:25
Takže vysvedčenie bez podpisu tr. učiteľa je neplatné? Vyzerá to tak, že áno. Takže neplatné s dokázateľne potvrdeným falšovaným podpisom? Potom asi tiež áno. Či...?
Oliwa
25.09.14,08:32
To je otázka pre školskú inšpekciu, zriaďovateľa, či právnikov - si myslím ja, ako laik a rodič...
misoft
25.09.14,08:46
Pozrime sa na to logicky. Čo je vlastne vysvedčenie? Je to potvrdenie o ukončení ročníka so zaznačenými učebnými výsledkami. Kde sú tie výsledky ešte zaznačené? Hááá? No predsa v triednej knihe a klasifikačnom hárku!
Takže pokiaľ je na vysvedčení razítko, vodotlač a podpisy zamestnancov školy - nejedná sa o falšovanie úradnej listiny! Riaditeľ má právo predsa z organizačných dôvodov poveriť i iného pedagóga ako triedneho učiteľa.
O falšovanie by sa jednalo, ak by tá druhá osoba sa podpísala menom PRVEJ osoby, teda osoba ABC by sa podpísala za osobu DEF jej menom... to je falšovanie! Ale ak sa podpísala svojim pravým menom - čo sa falšovalo?
A falšovanie úradnej listiny? Ak by si niekto zhotovil kópiu vysvedčenia a NEBOLI by tam zákonné ochranné prvky - to je falšovanie!
Pozmeňovanie úradnej listiny? Ak by niekto prepísal/upravil niektoré dôležité údaje (známky a pod. ) oproti originálu....
danys
25.09.14,08:55
dostal som sa k tým materiálom skôr náhodne a prekvapilo ma to, pretože viem, že riaditeľ robí aj iné také veci, ktoré si myslím, že sú na hrane... a mrzí ma len to, že takí ľudia ďalej sedia vo svojich funkciách a my, podriadení sme radšej ticho, lebo ozývať sa alebo ešte nedaj bože dávať nejaké trestné oznámenia asi nemá zmysel, keď vidíme, ako dopadol náš kolega Žarnay... :) a inak k tej falšujúcej učiteľke asi toľko, že tiež odchádzala z našej školy v rovnakom čase ako tá triedna, ale keďže bola podporovateľkou a stúpenkyňou riaditeľa, tak odišla za oveľa lepších podmienok :) aj keď vlastne sama chcela odísť, riaditeľ jej vyšiel v ústrety v tom, že ju akože prepustil on, takže dostala odstupné, aj peknú odmenu k tomu atď... čiže to podpísala :)
JuroS1
25.09.14,08:58
avalik - nemusel byt svedkom, staci ak ma podozrenie, grafolog to zisti. Je to standardny postup, ak ma podozrenie na sfalsovanie podpisu! Tiez pracujem v statnej sprave ale v uplne inom odvetvy a pri podozreni podavame podnet!!
Priklad: Ak ti niekto z banky vyberie peniaze sfalsovanim tvojho podpisu, znamena to ze si musel byt svedkom toho ako to podpisuje aby si to mohol oznamit??
Samozrejme mala by sa k tomu vyjadrit osoba ktorej podpis bol sfalsovany.
danys
25.09.14,08:59
no veď presne tak to bolo... že osoba ABC podpísala osobu DEF jej menom...
Oliwa
25.09.14,09:55
To je jasné každému, aj kto nepozná pomery na Vašej škole, že nejaká motivácia tam musela byť...
a/ strach zo straty zamestnania
b/ finančné zvýhodnenie
c/ záujem osobného charakteru...
Nevezmem predsa len tak 20-30 kolegyniných vysvedčení a nezačnem si na nich cvičiť jej podpis...
JuroS1
26.09.14,15:32
misoft - presne to sa tu riesi!!