drobny trupik
24.09.14,21:58
Dobrý deň, poprosím o vysvetlenie k danému prípadu:
Môj známy má predajňu stavebného materiálu, u ktorého nakupujúci aj fyzické osoby aj SZČO, zaoberajúce sa stavebnou činnosťou. Ale po určitom čase počet kupujúcich SZČO klesal a preto známy zisťoval , kde urobil chybu( či má vysokú cenu alebo málo sortimentu) a zistil, že v predajni tiež stavebného materiálu neďaleko jeho predajne, majiteľ - konkurencia ponúka , respektíve vypláca, SZČO 10 % z ceny tovaru, keď u nich nakúpia pre konečných klientov na základe zákazky(živnostník nakúpi tovar, vykoná službu u zákazníka. Ale doklad o zaplatení ma normálne od predajcu v predajných cenách a za robotu - čiže službu si účtuje zvlášť.) a pritom mu predajca - konkurencia vyplatí 10% z hodnoty tovaru)
Preto sa chcem spýtať,
1.Nie je v rozpore so zákonom či už účtovníckym alebo daňovým vyplácanie kvázi provízie bez akejkoľvek zmluvy za častý - pravidelný nákup tovaru?Čiže vyplácanie SZČO je kvázi načierno?
2. Existuje v účtovníctve , daňovom systéme nejaký daňovo uznateľný výdavok - nazvem to provízia za nákup, respektíve provízia za pravidelnosť v nakupovaní? Ako sa to správne volá neviem - mám na mysli tú sumu ktorú by vyplatil známy oficiálne na základe zmluvy so SZČO . Ako by to potom zaúčtoval?
Pýtam sa preto, lebo známy týmto nekalým spôsobom konkurencie prichádza o zákazníkov.
Za odpoveď vopred ďakujem
ariadna22
25.09.14,09:42
obratový bonus
dá sa to bez problémov šupnúť do účta, dokonca sa môže dohodnúť že bude bez dph, keby chcel legálne začať konkurovať, normálne sa dajú urobiť zmluvy.
toto čo tu opisuješ môže konkurencia označiť ako klamstvo, svinstvo a podobne a že ho ohováraš.
stavebniny bojujú aj inak, napríklad predávajú načierno tovar ešte lacnejšie ako 10%z obratu. Skrátka vedú 2 sklady, ale to je sofistikovaný daňový podvod a je to na"voláme kobru. Urob sisám prieskum, čím väčšia sieť stavebnín tým sú drzejší voči úradu. Ja som kupovala obyčajné lepidlo na fasádu, neznáma osoba a mi v dvoch stavebninách priamo ponúkli, že či to má byť ako pre mňa, Máte tvrdý biznis.
Hento mu nedokážeš, že im dáva 10% nákupu. A z čoho,ked je to bez dokladov, musí tiež mať čierne príjmy. A ešte jedna vec, môže im dať 10% z príjmov, ale ked má ceny o niečo vyššie ako ty, tak to vôbec nemusí 10% z ceny, je to 5%až 0% prípadne -10% v cenonom vyjadrení. Pošli tam mysteri šopera, niekoho známeho,porovnajte si ceny a vystav to, ako to robí kafuland, UROB reklamnú akciu, že od 1.10. poskytuješ obratový bonus každej firme, čo si u teba nakúpi samozrejme navyše k firemnej zľave, urprav základné ceny ako každý, kto poskytuje zľavy, daj akcie, aby si prilákal konečných spotrebiteľov, teraz si ľuida kupujú veci sami,aby ušetrili aj si veľa prerábajú svojpomoecne. Urob ľudom súťaž,pri nákupe na 25 € zlosuješ výlet do akvaparku za 100˘€. Konečný spotrebiteľ ked si chce niečo urobiť v byte a je bez peňazí -rodiny s malými deťmi, čo robí? Maluje. prerába deckú izbu, kúpelne, urob kúpeľnové štúdiu. Dnešné stavebniny nie sú otom, že v kúte stoja zárubne, v strede sú mechy s materiálmi a pri pokladni sú srandičky za euro. A zave tam regál s kvalitnou chémiou na čistenie, lebo mamičky vyberajú farby, a domácim náradím. A deťom detský kútik. Priblíš sa zákazníkom, ohováranie konkurenie je pre porazených. Držím palce!
drobny trupik
25.09.14,10:27
Ahoj ďakujem Ti za radu, to o čom píšem, je povedané konkrétnym zákazníkom SZČO, ktorý kedysi dosť často nakupoval u známeho a teraz nakupuje u konkurencie .Normálne doniesol doklad za materiál v cenách ako pre obyčajných zákazníkov a povedal mu, že z tej ceny na doklade mu vyplatil na ruku 10 %. ale ceny mal rovnaké ako známy, a až teraz , keď si nalákal zákazníkov, tak tie ceny zdvihol.
A na ktorý účet sa účtuje obratový bonus?
Ďakujem za odpoveď.
drobny trupik
25.09.14,18:22
A ďalšia vec, je že to nie je ohováranie konkurencie, len som chcela vedieť, či existuje nejaký účet, na ktorý môže konkurencia zaúčtovať tú províziu bez zmlúv. Zdalo sa mi divné, aby bez zmlúv a dokladov to bola oficiálna vec.Tak len preto.
ariadna22
26.09.14,13:02
bez dokladu o vyplatení 10% je to výmysel, nedokázateľné, je to ohováranie v tom lepšom uhle pohladu, ty by si to ako nazvala?
ariadna22
26.09.14,13:03
ty mi napíš mail do správy,tam ti to vysvetlím účtovne