lubicaa87
25.09.14,11:47
Priateľ má dcérku s expriateľkou (neboli manželia), platí na ňu pravidelne výživné 120 eur. Keď sa vezmeme bude sa pri výpočte výživného zohľadňovať aj môj príjem, keď si jeho bývalá priateľka požiada o zvýšenie? Ak by sa zohľadňoval, dá sa to nejako právne ošetriť pred uzavretím manželstva, aby výživné nešlo aj z môjho príjmu? Ide mi o to, aby sa posudzoval príjem len muža a náklady na polovicu. Nemám problém hocičo kúpiť malej len nechcem dávať peniaze matke, ktorá nevie hospodáriť a vie len driapať peniaze.
Ďakujem za Vaše odpovede
Mária27
25.09.14,16:13
Nedá sa to ošetriť. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov. Ak otcovi stúpne životná úroveň, ma na ňu aj dieťa nárok.
Naopak, zohladnia sa aj vyššie výdavky otca, ak by mal napr. viac detí.
právnik-probono
25.09.14,17:43
Súd príjmy zrátavať nebude, ale bude na príjem manželky prihliadať. Keď otec dieťaťa deklaruje napr. zvýšené výdavky spojené s jeho bývaním, úvermi, prípadne inou skutočnosťou, ktorá otcovi znižuje rating (príjem), súd skúma do akej miery sa vie jeho manželka svojim platom na týchto výdavkoch spolupodieľať.

Výživa dieťaťa je totiž prvoradá, má prednosť pred ostatnými výdavkami otca, ktoré mimo iného súd bude skúmať, či je nutnosť ich vynaložiť zo strany otca a ak dôjde k záveru že nie, tak na ne neprihliada.

Veľký otáznik však visí aj na strane matky, či pracuje ak nepracuje tak prečo, aké má vzdelanie, či má prácu a príjem adekvátny jej vzdelaniu, či žije v spoločnej domácnosti s druhom/manželom, etc...
bubkoch
25.09.14,18:01
este doplnim ze ten prijem priatelky sud zohladni aj ked nebudu manzelia ... staci ze ziju spolu a uz bude mat sud za to, ze na nutnych vydavkoch sa podielaju obaja, nie len muz ... ale rozhodne neplati ze sud bude urcovat vyzivne zo spolocneho prijmu, vzdy len z prijmu povinneho otca, manzelkin prijem zohladnuje sud len pre potreby urcenia vysky nutnych vydavkov povinného
právnik-probono
25.09.14,18:04
áno platí to aj v prípade ak by žili v spoločnej domácnosti ak druh a družka.
bubkoch
25.09.14,18:04
"Ide mi o to, aby sa posudzoval príjem len muža a náklady na polovicu. "
presna tak to v realite na sude funguje, takze netreba nic "osetrovat"
lubicaa87
26.09.14,05:42
Ďakujem za odpovede, my len rozmýšľame, či sa zobrať alebo radšej žiť ako druh a družka. A ako sa dokazuje status, že žijeme spolu v jednej domácnosti ako druh a družka? Potvrdením o spoločnom trvalom pobyte alebo prechodnom alebo prehlásením alebo stačí keď matka o nás povie, že spolu bývame? Lebo sudkyňa ma automaticky označila ako družku a to sme vtedy spolu bývali iba mesiac. A ona svojho priateľa poprela a pritom spolu žijú, a teda sa na súde hovorilo iba o mne. Ďakujem
bubkoch
26.09.14,06:17
no vsak to ze spolu byvate popierajte aj vy, ked je to take jednoduche a sudu to staci ...
ako som pisal, pre tento ucel je irelevantne ci ste manzelia alebo priatelia, podstny je fakt ci byvate spolu a spolu sa podielate na nakladoch ... potom logicky bude mat sud za to ze priatelov podiel na nakladoch je nizsí ...
rovnako to platí aj v pripade matky, treba tvrdit ze byvaju spolu a teda ze jej naklady su tiez nizsie
lubicaa87
26.09.14,06:25
Ďakujem :)