neti
25.09.14,19:23
Štyri roky som mala súbeh zamestnania a živnosti. Momentálne plánujem podať v zamestnaní výpoveď a zostať len na živnosti. Odvody do SP som doteraz neplatila, lebo môj ročný príjem nebol nikdy vyšší ako 12-násobok min. vymer. základu. Je potrebné nahlásiť sa hneď do SP a začať platiť odvody, aby som v prípade PN či materskej dostávala dávky? Môžem počas PN vykazovať zisk či fakturovať? Ak by som napr. rok neplatila SP, ako ma to ovplyvní? Vďaka za radu.
veronikasad
25.09.14,17:30
Z ukončeného pracovného pomeru pri súbehu - pokial si nebola povinne poistená SZČO - ti nevyplýva žiadna povinnosť voči sociálnej poisťovni. Môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba, najmenej z min. vymer.základu, a vybrať si balík poistenia.

Ukončenie prac.pomeru treba nahlásiť v zdr.poisťovni, kde budeš platiť odvody z min. vymer.základu, t.č. 56,35€.
neti
25.09.14,17:35
Ďakujem. A je lepšie sa dobrovoľne poistiť či nie? Budem v prípade nepoistenia sa dostávať dávky napr. počas PN?
veronikasad
25.09.14,18:05
Odvody dobrovolne poistenej osoby - bez poistenia v nezamestnanosti - sú cca 133 € pri min. vymer.základe. Bez dobrovolného poistenia ti po skončení prac.pomeru nevzhnikne žiadny nárok na nem.dávky, ani príp. materské.