Gogolienuska
27.09.14,07:01
Mala ma dva mesiace a priateľ jej biologicky otec je zapísaní aj v rodnom liste sa na nás vykaslal . Chcem sa spýtať či sa dá vyciarknut z rodného listu, aby tam nebol vedení. Nechcem,aby nemal na ňu právo. Ďakujem
kopretinka
27.09.14,05:50
a výživné ti bude kto platiť??
arizona
27.09.14,06:41
Kazde dieta,ktore nie je zo skumavky,ma dvoch "rovnocennych" rodicov. Ako matku,tak aj otca. Obaja maju voci dietatu prava,aj povinnosti. Nie je mozne podla nalady,ci momentalnej situacie rodicov len tak "vytahovat" jedneho z nich z uradnych dokladov.

Biologickeho otca,ktory je zapisany v rodnom liste mozes jedine zmenit,ak by si si nasla ineho "otca" pre dieta,ktory by ho oficialne osvojil.
Aj to nie je jednoduchy proces.

Pokial otec dieta bude prispievat na vyzivu,bude sa on zaujimat a nebude s osvojenim inym muzom suhlasit,tak nenarobis nic,
Sud to schvaluje iba vo vynimicnych pripadoch,ak otec dietata dlhodobo nejavi zaujem,neplati na dieta a pod.

Ak si sa s otcom dietata rozisla,daj si v prvom rade do poriadku platenie vyzivneho. Nespoliehaj sa na ustne dohody,ries to sudne...
dmc
28.09.14,10:04
To ze sa na Vas "vykaslal" nedava dovod ho vyciarknut z rodneho listu - toboz ked je jej biologicky otec. Aj tvoja dcera ma pravo "mat" otca. Na to ako s tvojho pohladu "potrestat" otca - "odpadlika" je mnoho inych sposobov.
bettylou
28.09.14,11:38
nie, nedá, je jej otec alebo by ste si tam cheli doplnť nejakého boháča, čo sa o vás stará? prípadne ako meno otca uviesť štát?
Gogolienuska
29.09.14,03:57
No povedal, že sa nemusím báť, že peniaze mi bude posielať. A ešte jedna vec ak nie sme manželia,ale všade na úradoch je vedené, že žijeme v spoločnej domácnosti je potrebné súdne zveriť malú? My s malou tam trvalé bydlisko nemáme. Máme u mojich rodičov kam sme sa aj presťahovali. A ako často bude za ňou chodiť to asi veľmi málo keďže teraz bývame 200km od neho. Ďakujem
willma
29.09.14,04:38
ak by si sa ho akýmkoľvek spôsobom snažila dostať z RL a náhodou by sa Ti to podarilo len tým jedným - osvojenie bol by sprostý, keby platil a navrch keď sa odsťahuješ do psej matere aj s deckom a tým mu znemožníš podielať sa na jej výchove. Prepáč ale si asi ešte moc mladá a neskúsená. A "povedal mi" nie je súdne rozhodnutie. Zverenie do výchovy a opatery ako aj stanovenie výživného rieš súdnou cestou. Ako môžete žiť v spoločnej domácnosti, keď si sa odsťahovala o 200km inde? Najprv si uprac v hlave a potom rieš prakticky a tak aby to bolo čo najlepšie pre dieťa a nepoužívaj ho ako zbraň.
jslancik
29.09.14,05:28
"Mala ma dva mesiace a priateľ jej biologicky otec je zapísaní aj v rodnom liste sa na nás vykaslal"
"No povedal, že sa nemusím báť, že peniaze mi bude posielať. "

A pred 11 mesiacmi ti tiež povedal, že sa na teba vykašle?
Už to vidím, že o nejaký čas - rádovo mesiacoch až rokoch tu pribudne od istej Gogolienushky prosba o pomoc, že čo robiť, keď nedodržal sľub o posielaní peňazí. A tvoja snaha o vymazanie z RL by ten čas skrátila na t+0 (t=deň, kedy sa otec dozvedel o výmaze z RL) Našťastie sa to zdá sa nedá.
Ferdosondo
29.09.14,05:33
Zdá sa mi, že zadaný vzorec je pre ňu príliš ťažký ...
Gogolienuska
29.09.14,08:20
Žiaľ on mi povedal, aby som odišla K svojej mame. Takže vie že nemôže byť s malou.on tvrdí, že keď sa dohodneme nemusíme ísť na súd.rozhodla som sa nechal ho tam veď je to jej otec aj keď hajzel žiaľ bohu.no on chce všetko riešiť mimosúdne
Gogolienuska
29.09.14,08:37
Nie je ťažký chápem ho. No ok nedá sa vymazať tak bude tam. Veď ja ani rodný list nemám pretože ho má on. A on to chce riešiť len ústne a mimosúdne. Že netreba ísť na súd keď nie sme manželia. A pred 11 mesiacmi mi sľuboval lásku a vernosť až za hrob preto sme chceli obaja dieťa. On je už rozvedení a má dieťa ktoré súd zveril matke,ale keďže on odmieta byť U nej tak bol s nami V domácnosti. Čiže on by mal platiť 100eur jej ale neplatí keď ho má u seba. No zase to je len ústna dohoda medzi nimi.
Dav
29.09.14,08:59
Ach jaj, a vieš koľko takých žien už naletelo na podobné sľuby???
A k Tvojej téme - nechaj otca pekne v rodnom liste, na matrike ti vydajú duplikát, môžte mať mimosúdnu dohodu, ale daj si ju schváliť aj súdom a posledná poznámka - keď si bude Tvoja dcéra hľadať priateľa, bude celkom dobre vedieť z rodného listu, že to nie je ani jej otec, ani nevlastný brat...
josezkral
29.09.14,09:28
V momente ako niekto sľuboje lásku (alebo aj iné ) až za hrob normálny človek s ním končí, lebo vidí/počuje, že iba tára

PS
vidíš ako plní jednu ústnu dohodu ?
myslíš, že inak bude plniť druhú ?
Ešte si si nezložila ružové okuliarte (ktorými si si vyberala otca svojej malej ) ?? a o zodpovednosti si už dačo počula ?
dobrocani
29.09.14,12:23
Vyuzi sluzbu mediatora. Dohodnite si podmienky pred mediatorom, spiste mediacnu dohodu a sud ju iba potvrdi. Ak pred sudom obaja poviete, ze s madiacnou dohodou suhlasite, bude to cele trvat max.30minut. Mediacne sluzby poskituje aj urad prace a je to zadarmo. Ak nebude na sude suhlasit s mediacnou dohodou, vsetko ostatne urci sud a bude to trvat dlhsie.
Gogolienuska
29.09.14,15:24
Tak ja som napísala, že na sociálne je vedené,že bývame V jednej domácnosti,ale momentálne sme u mojich rodičov kde máme aj trvalé bydlisko. Sem sme sa odsťahovali na jeho želanie keďže Z materskej si nemôžem dovoliť bývat V meste ako on čo je v Bratislave keďže neviem kto by mi prispieval na podnájom.on by tiež toľko peňazí nemal. Takže bude cestovať za malou.
willma
29.09.14,19:58
Sliby - chyby - RIEŠ TO SÚDNOU CESTOU. Neskôr tu budeš vyplakávať čo robiť, lebo si naletela na medové rečičky.
arizona
29.09.14,19:59
Tie mimosudne dohovory su dobre jedine tak pre neho. Ale tebe a dietatu nepomozu,keby si ex zmyslel,ze nebude platit. Teraz mozno slubi,ale situacia sa moze neskor zmenit , takze ta tie sudne prietahy neminu. Praveze,ak budes mat v rukach sudne rozhodnutie a prestane napr.platit,tak mas sancu rychlejsie riesit situaciu,ako ked sa budes ohanat iba ustnymi dohovormi. Co je psano, to je dano...ako sa hovori :-)
BXLmiami
30.09.14,01:54
Odhliadnuc od toho,že ak sa raz ocitneš v hmotnej núdzi a budeš chcieť dávky od štátu,prvé čo sa ťa opýtajú bude,či si dala o zvýšenie výživného a koľko platí otec dieťaťa. Malá má len jedného otca,druhého mať nikdy nebude a dieťa potrebuje oboch rodičov.Ak si to chceš s ním vybaviť,peniaze sú tá cesta.Dieťaťu musí zaplatiť do posledného centa a nech určí súd koľko.Nebud blbá a nedaj sa odbiť rečičkami.
Peggynka
30.09.14,05:38
Je to kompletná informácia,tak som to dala všetko (možno pre niekoho iného bude užitočná).
denis_m6
30.09.14,07:01
A hlavne mysli na to dieta, ako mu to vysvetlis, kazdy ma pravo mat otca. To, ci sa s nim bude neskor bavit a ci sa k nemu prizna by som nechal na neho, myslim ze ak pochopi co sa stalo, samo sa rozhodne. Zvysok treba riesit sudnou cesto, co je psano, to je dano, necakaj na sluby, zaplati, nezaplati... ak to mas od sudu, mozes rovno exekuovat a mas pokoj, nemusis sa natahovat.
Richard
30.09.14,08:02
Osobný postoj k situácii som ti presunul na záver. V prvom rade treba odpovedať na zadanie a až potom moralizovať. V budúcnosti poprosím vynechať citové vydieranie o tom že kto je zodpovedný za to že dcéra vyrastá bez otca, nie je to cieľom Porady a nemáš právo posudzovať ľudí a ich životné situácie. Tu nie sme na kazateľnici.
evuš
30.09.14,08:13
..prosím..opravte názov otázky....už zopár dní musím dumať nad tým, ako sa dá otec "vytiahnuť" z rodného listu...a vždy sa rozosmejem...
Peggynka
30.09.14,08:22
Už dlhšie pozorujem,že máš so mnou problém,Richard.V poriadku,zariadim sa podľa toho...Neodpustím si ale poznámku;môj úvod v odpovedi zodpovedá postoju zadávateľky a ak to tebe pripadá ako moralizovanie,s tým nič nenarobím...Z môjho pohľadu moralizovanie by vyzeralo inak :eek:
Richard
30.09.14,08:30
Mám problém s tým, keď tu niekto moralizuje, nič osobné. Verím že tvoje odpovede vedia byť na úrovni a bez zbytočného názorového nánosu. Inak povedané, tu máme radiť ako advokáti, nie súdiť ako sudcovia. Nikto tu nechodí pre morálne poučenia a takáto atmosféra je proti poslaniu Porady. Viem že moralizovať sa dá viac, po vojne vie byť každý král. Nerieš minulosť ale budúcnosť a hlavne také citlivé témy ako materstvo.
Peggynka
30.09.14,08:32
Moje pripomienky sú k budúcnosti dcéry...prečo si presvedčený,že tvoj pohľad je ten najsprávnejší? V tom prípade odpovedaj sám a nepotrebuješ tu nikoho!
Kvaka
30.09.14,08:36
Richard, ja si naopak myslím, že Pegynka je jedna z mála, ktorá pristupuje veľmi citlivo k problémom, týkajúcim sa detí a rodiny. Nebolo to podľa mňa moralizovanie, ale taká dobrá výchovná príučka, niekedy aj to treba, aby si zadávateľ uvedomil, koho záujmy je treba chrániť. Sú to predovšetkým deti.
Richard
30.09.14,08:57
Nechcem aby sme tu tolerovali odpovede v ktorých sa napíše " Za to,že dcéra bude vyrastať bez otca,si zodpovedná ty!".
Pardon toto je ničím nepodložené moralizovanie.

Skutočne nie je cieľom Porady dávať niekomu výchovnú príučku. Cieľom Porady je pomôcť v životnej situácii, nie analyzovať jej vznik.

Dôvodiť sa dá aj slušne a bez tých výkričníkov a výčitiek. Slušne vysvetliť práva dieťaťa je niečo úplne iné ako moralizovanie.

Tolerancia pre moralizovanie tu musí byť nulová. Sme to pre budovanie informatívnej stránky, konštruktívnu diskusiu. Moralizovanie je deštruktívna debata.
Kvaka
30.09.14,09:10
Rozumiem ti, že máš moralizovania v odpovediach plné zuby, pravdupovediac, ja tiež, ale nie je moralizovanie ako moralizovanie, ja mám plné zuby aj tých primitívnych posmeškov a vulgarizmov, pichľavých komentov, ale tie bývajú od iných nickov. Toto u Pegynky som vnímala inak, pridala mladej hodnotu ku odborne kvalitnej odpovedi, názor, z pohľadu skúsenej matky a ženy. Škoda, že všetko hádžeš do jedného vreca.
taiko
30.09.14,09:19
Richard, upravovanie prispevkov sa mi vidi uz trosku pritiahnute za vlasy. treba dat pozor, aby sme tu neprekrocili cervenu ciaru.....
Richard
30.09.14,09:34
Kvaka nehádžem, netreba to brať osobne. Videl som moralizovanie, tak som s tým naložil, hlavne preto že to malo 5 hlasov bolo treba upozorniť že tento smer odpovedí, kde sa najskôr moralizuje a potom odpovedá tu nie je vítaný. Začo ľudia vlastne hlasovali? Za tú časť ktorá moralizovala alebo odpovedala? Možno za obe.

Peggynke som napísal že vie odpovedať aj bez názorového nánosu.
Trochu to tu je uletené, keď ja musím obhajovať moderovanie takejto odpovede, namiesto toho aby sa tu niekto obhajoval voči komunite že nepísal k veci ale moralizoval. To len svedčí o tom, že tu máme čo naprávať. A myslím to vážne. Nikto nie je výnimka, takže to netreba brať vzťahovačne.
terezamaria
30.09.14,10:21
Zrejme chceš, aby na dcéru nemal právo.....píšeš, že nechceš....oprav si to, nech je to úplné....
Peggynka
30.09.14,10:38
Jedine tebe sa ospravedlním za svoju úprimnosť...ostatní,predpokladám,pochopili,že to je konštruktívne moralizovanie,aby zadávateľka nepokračovala v smere,ktorý nabrala a aj som jej to zdôvodnila.
avalik
30.09.14,11:55
Richard, som zásadne proti takémuto zasahovaniu do príspevkov - ak sa ti príspevok nepáči, tak máš možnosť ho hodnotiť, nemáš právo "posúvať" myšlienky niekoho na záver len preto, že ty si to vyhodnotil ako moralizovanie - toto považujem za zneužívanie - aj keď si majiteľ tejto stránky, nemáš na to právo!
Richard
30.09.14,13:42
Ono som to mal hlavne vymazať a nie presunúť.

Presunuté a nie vymazané to bolo hlavne kvôli tomu aby bolo jasné na čo upozorňujem (ako si ty dnes inde napísala že keď sa niečo zmaže tak nie je vidno kde a čo bolo napísané nevhodne).

Každopádne úpravy príspevku, napr. v súlade s etiketou sú žiadané.

Možno v budúcnosti dospejeme aj do vyššieho štádiu a v záujme skvalitnenia odpovedí bude mať viac členov právo odpoveď (nielen otázku) vylepšiť. Toto je jedným z nástrojov ktoré využívajú stránky typu Porada ako je Quora či Stackexchange a u ktorých to prispieva ku skvalitneniu odpovedí.

Inak avalik, ty máš aké selektívne právne uvažovanie? Otázky máme právo preformulovať, ale odpovede nie? Ak chceš riešiť úpravu textu z hľadiska práva, tak je to úplne to isté.
Ak som to však vyhodnotil ako porušenie našich pravidiel, tak mám právo to upraviť alebo odstrániť. Ja som to vyhodnotil ako text porušujúci naše pravidlá, nemôžem zato že nie som s tebou v zhode v tom či to bolo slušné a či nie. S tebou som dosť často v názorovej nehode, ani ma to neprekvapuje. Preto nerád zdôvodňujem moderovanie, častokrát je to len strata času a energie, ktorá potom niekde inde chýba kde mohla byť užitočnejšia.
avalik
30.09.14,14:02
Mohol si zvolit inu formu - zalozit novy link a tam na to poukazat ... aj tak mam ale za to, ze nemas pravo zasahovat do nasich autorskych textov, pokial nie su vulgarne a neporusuju zakony.

Ano som za to aby moderator mohol zmenit nazov otazky - lebo je to len nazov - nie za zmenu textu v popise otazky - a uz vobec nie za zmenu textu v odpovedi.,

A na zaver k tejto debate citujem z etikety porady:

Hlavné pravidlá
Správame sa tu k sebe priateľsky a rešpektujeme rôznorodosť názorov a odpovedí.

Bud taky laskavy, a respektuj teda odpovede, ktore nie su v sulade s tvojim nazorom (svoju spravnu odpoved mozes pridat aj ty a ist nam prikladom). Na vyjadrenie suhlasu ci nesuhlasu si vytvoril hlasovanie - dovol teda ostatnym poradakom moderovat a nezasahuj ako admin priamo do prispevkov, ktore nie su vulgarne a neporusuju zakon.