Richard
27.09.14,09:36
Je to reakcia na príspevok (http://www.porada.sk/t251328-e-shop-s-mobilmi.html#post2610979), ktorý tu dnes odznel v debate o založení nového eshopu, prečítajte si argumentáciu pravdepodobne zabehnutého eshopu.

Čo si o tom myslíte ako podnikateľ, ekonóm a ako zákazník?
Dáša_
27.09.14,08:05
no po pravde, tiež si svojim spôsobom myslím, že posadnutosť nizkymi cenami nie je vo všeobecnosti OK. Samozrejme, treba nájsť kompromis medzi poskytnutou protihodnotou so všetkým a tým čo za moje peniaze dostanem. Ale na druhú stranu, je dobré sa pozrieť aj na to, že keď ja dám zarobiť obchodníkovi, ten by zase podľa logiky mal peniaze pustiť na služby, ktoré napríjlad poskytujem ja, alebo niekto iný.

Ale to je celé veľmi, veľmi zložité.
avalik
27.09.14,08:11
Je to normálny spôsob konkurencie - cenová konkurencia
buchač
27.09.14,09:27
Otočím otázku otázkou, ktorá je aj odpoveďou.

Čo si myslíš/te o eshopoch, ktoré svoj tovar predražujú až - aj o 100-300 percent ?
Alebo táto otázka sa dá aplikovať aj na kamenné obchody, benzínové pumpy,predaj áut........všetkého.

Lebo výrobná cena a koncová cena je nebe a dudy....a to so započítaním DPH, ziskov,daní, odrbov, rodných čísel predajcov......atď.
Niečo takéto ...
http://praca-ako.sk/foto/pyramida-firma.png
KoxXxo
27.09.14,09:31
treba sa spoľahnúť na neviditeľnú ruku trhu
sosak
27.09.14,09:38
Voľný trh
Tento pojem, kde všetky ekonomické rozhodnutia vrátane pohybu peňazí, tovarov a služieb sa odohrávajú na základe slobodných rozhodnutí ich vlastníka bez donucovacej sily štátu či kohokoľvek iného, je bežne považovaný za základnú vlastnosť kapitalizmu. Tieto aktivity vznikajú ako spontánne necentralizované rozhodnutia jedincov pri slobodnom obchodovaní, dohodovaní, spolupráci a vzájomnom súťažení. Štát má v tomto kontexte ochrannú a dozornú úlohu nad dodržiavaním práv.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Kapitalizmus

V socializme je to o inom. :)
Ako zákazníkovi mi je to jedno, kto chce kúpi, kto nechce, nekúpi.
Indeed
27.09.14,14:33
nizke ceny vedu ku ZKAZE tak podnikateľa ako aj zakazníka
Ing. Ľubomír Janoška
27.09.14,14:59
Lepšie by sa odpovedalo, keby otázka bola položená presnejšie, v užšom konttexte.

Rôzne ceny sa môžu vzťahovať na tovar alebo služby.

Tovar od dvoch rôznych dodávateľov sa dá porovnávať (ten istý výrobca, typ výrobku, dátum výroby) a ľahko sa aplikuje vzorec "výkon/cena". Pokiaľ si nepridám ďalšie kritériá - lokalita, cena za doručenie oproti nákladom na osobné vyzdvihnutie a podobne. A vôbec nehovorím o tom, či rozdielne ceny súvisia s čiernym obchodom, s daňovými únikmi a podobne, to je iná otázka.

U služieb sa ešte ťažšie porovnávajú ceny, pretože si treba najprv vyjasniť, čo všetko je v cene služby, aké to má parametre.

Toľko ako zákazník a "sám sebe ekonóm".



Ako podnikateľ sa snažím vymedziť voči konkurencii predovšetkým rozsahom a kvalitou služieb. Ceny si určujem podľa nákladových kalkulácií. Voči niektorým konkurentom, ktorí ponúkajú zlomok môjho rozsahu a kvality, mám rádovo vyššie ceny a oproti auditorským a konzultačným nadnárodným korporáciám mám rádovo nižšie ceny, takže vlastne ani neviem, či som lacný alebo drahý :)