vajo
27.09.14,17:30
Zamestnávateľ ruší detašované pracoviská a sťahuje ich do centrály v Bratislave.
Keďže nemôžem ísť pracovať do Bratislavy, pred polrokom som sa ústne dohodol so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru dohodou k 31.12.2014 s 5 mesačným odstupným.
Zamestnávateľ mi teraz predložil dohodu o ukončení pracovného pomeru podľa §60 bez uvedenia dôvodu so štvormesačným odstupným. Obsah dohody som namietal, ale zamestnávateľ je neoblomný. Zamestnávateľ sa vyjadril tak, že keď predloženú dohodu nepodpíšem dostanem výpoveď.
Otázka znie ako môžem donútiť zamestnávateľa aby obsah dohody upravil tak ako sme sa pred polrokom dohodli. Výpoveď je pre mňa nevýhodná, lebo strácam jednomesačné odstupné.
Ďakujem za každú zmysluplnú odpoveď, nakoľko doručenie výpovede môžem očakávať v pondelok 29.09.2014.
ivka70
27.09.14,15:37
Pri výpovedi kvôli zrušeniu pracovného miesta je síce nižšie odstupné, ale je nárok na výpovednú dobu, ktorý pri dohode nie je.
Dohoda je dohodou preto, ze sa musia 2 strany dohodnúť. Nemôžeš zamestnávateľa donútiť k niečomu inému ako mu aj pri dohode umožňuje ohľadom výšky odstupného zakonník prace. Vyššie odstupné ako vyplýva zo zákonníka prace by ste museli mat v kolektívnej zmluve a pod.
vajo
27.09.14,17:09
ústna dohoda o termíne ukončenia pracovného pomeru a výšky odstupného bola uzavretá pred polrokom. V organizácii som už inventár robím tam cez 20 rokov a v zmysle §76 mi patrí 5 mesačné odstupné ak sa so zamestnávateľom dohodnem. My sme sa dohodli ale teraz zamestnávateľ našu dohodu nerešpektuje.
veronikasad
27.09.14,17:52
Odstupné bude zrejme vyplatené formou odmeny, lebo v prípade neuvedenia výpovedného dôvodu by to bol pre zamestnávatela nedaňový výdavok, Máš záruku, že ti mzdu zamestnávatel vyplatí v riadnom termíne ? (ak nie, žiadaj zálohu pri podpise dohody)
terezamaria
27.09.14,17:59
Máš túto dohodu zachytenú v papierovej forme? Rozhodni sa sám, či zotrváš vo firme ešte počas výpovednej doby.V tomto prípade by som nevolila výpoveď, lebo budeš vo firme ešte počas výpovednej doby a to by ti mohlo spôsobovať problémy.Ale je to len na Tebe.

§ 76
Odstupné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.