dumastdk
27.09.14,18:59
Pozdravujem poraďáci. Mám asi problém. Kúpil som si príložný termostat Salus AT 10 a zapojil som ho podľa návodu, ktorý bol priložený v balení. Ale! Podľa návodu som mal pripojiť na kúrenie svorku C a 1. Pripojil som. Stala sa taká vec, že som nastavil otočným koliečkom teplotu pri ktorej má zopnúť obehové čerpadlo a stalo sa to, že termostat pri navolenej teplote čerpadlo vypol, čiže presný opak toho čo som potreboval. Laboroval som s ohmmetrom a zistil som, že treba zapojiť svorku C a 2 (v návode určené na chladenie) a div sa svete, funguje to. Prosím Vás. Pozrite si priložený návod a vysvetlite mi či som nepochopil návod alebo je v návode chyba. Zhrniem: svorka C a 1 považuje nastavenú teplotu za konečnú a čerpadlo vypína čo je pri kúrení nezmysel a hlavne nebezpečné. Svorka C a 2 funguje ako má napriek tomu, že je v návode určená na chladenie. Ďakujem za vysvetlenie. P.S. Napadlo ma, že či "soudruzi v číne někde neudělali chybu"? Mimochodom, tento je už druhý, jeden som už reklamoval, lebo nevypínal čerpadlo vôbec.
sosak
28.09.14,07:28
dumastdk : Prosím Vás. Pozrite si priložený návod a vysvetlite mi či som nepochopil návod alebo je v návode chyba. Zhrniem: svorka C a 1 považuje nastavenú teplotu za konečnú a čerpadlo vypína čo je pri kúrení nezmysel a hlavne nebezpečné. Svorka C a 2 funguje ako má napriek tomu, že je v návode určená na chladenie. Ďakujem za vysvetlenie.


Dlho som sa odhodlával, k odpovedi na tvoju otázku, ale pretože zatiaľ nikto neodpovedá, pokúsim sa ti poradiť.
Zapojiť termostat na riadenie zapínania a vypínania obehového čerpadla podľa teploty vo vykurovacom systéme, nie je najlepšie riešenie. Obehové čerpadlo má byť pri kúrení zapnuté nepretržite, aby bola zabezpečená cirkulácia vykurovacieho média od zdroja tepla - kotla do spotrebičov - radiátorov. Termostat by mal riadiť zapínanie kotla pri nižšej teplote, ako je nastavená teplota na termostate a vypínať kotol pri dosiahnutí nastavenej teploty na termostate. Takto môžeš regulovať teplotu vykurovacieho média, a nie zapínaním a vypínaním obehového čerpadla. Neviem, aký máš kotol, či je vybavený termostatom od výroby a čo ťa viedlo zapájať tak, ako si popísal v tvojej otázke.
V kontexte, čo som napísal, tak zapojenie termostatu v návode : C a 1 je správne.
dumastdk
28.09.14,10:31
Ďakujem za odpoveď. Asi nie je jasné o aký kotol sa ejdná. Je to krbová vložka - vodník. Kúri celý RD už 7 rokov a vlani pri dlhom výpadku el. energie som ten pôvodný termostat "uvaril" a zapínal pri 60st.C namiesto nastavenej hodnote 35st. C, akosi mi došla baterka v záložnom zdroji - to som už po tých skúsenostiach pred pár dňami odstránil. Len mi nejde do hlavy, že prečo som musel zapojiť Ca2 (chladenie) keď v návode je C a 1 (kúrenie). Teraz funguje ako má. Ešte jedna vec. Pri zapojení C a 1 som nastavil teplotu 30st.C a pri dosiahnutí hodnoty, čerpadlo sa vyplo a samozrejme teplota na kotly začala stúpať. Musel som stále zvyšovať teplotu na termostate, ale len do 90. Logicky potrebujem aby mi čerpadlo zaplo pri stúpajúcej teplote a vyplo pri vychladnutí.
sosak
28.09.14,11:14
Svorka C a 1 = otvírač
Termostat se otevře při rostoucí teplotě a
uzavře v případě klesající teploty
(např. funkce = „topení“).
Svorka C a 2 = otvírač
Termostat se uzavře při rostoucí teplotě a
otevře v případě klesající teploty
(např. funkce = „chlazení“).

Svorka C a 1 = otvárač. Termostat sa otvorí, preruší obvod pri rastúcej teplote a uzavrie, spojí obvod v prípade klesajúcej teploty.

Svorka C a 2 = zatvárač. Termostat sa uzavrie, spojí obvod pri rastúcej teplote a otvorí, preruší obvod v prípade klesajúcej teploty.
Po doplnení, o aký kotol sa jedná a potreby chodu obehového čerpadla pri stúpajúcej teplote a vypnutí pri vychladnutí, si zapojil správne svorky.
dumastdk
28.09.14,11:22
Ďakujem "sosak" za odpoveď. Prakticky to môžeme zhrnúť tak, že pokiaľ budem riadiť činnosť kotla ako takého, treba zapojiť Ca1 a keď riadim obeh vykurovacej vody zapojím Ca2. Návod popisuje len riadenie kotla a s "mojou" alternatívou kúrenie sa nezaoberá. Pozdravujem.