ludom
27.09.14,20:08
Zdravím,

chcem sa opýtať či potrebujem nejaké povolenie prípadne niečo iné, keď by som chcel použiť na výrobu produktov vlastné dopestované byliny.

Napríklad, môžem si dopestovať bazalku na výrobu bazalkového pesta, ktoré vyrábam v schválenej prevádzke ? (momentálne čerstvé bylinky kupujem).

Ďakujem za každé info.



Edit: Zistil som zatiaľ tieto informácie:

Na moju otázku odpovedali z MPRV SR naslednovne:


Na pestovanie zeleniny alebo koreninových rastlín na vlastnú spotrebu nie je potrebné žiadne povolenie. V druhej vete uvádzate, že máte schválenú prevádzku na výrobu bazalkového pesta, preto odporúčame oznámiť rozšírenie výroby o čerstvú bazalku podľa zákona o potravinách na Štátnu veterinárnu správu SR a o ďalších postupoch sa informujte na príslušnom pracovisku.
S pozdravom

(link na tému ktorú som založil: http://www.agroforum.sk/showthread.php?p=7861)

Oslovil som aj Regionálnu veterinárnu a potravinová správu s rovnakou otázkou.


Odpoveď znela, že sa potrebujem zaregistrovať na RVPS ako "Pestovateľ prvovýrobca" a prevádzka musí mať nahlásený druh činnosti: a) pestovanie plodín na potravinárske účely... Z RVPS mi poslali aktuálny formulár, ktorý pripájam ako prílohu. (áno poslali mi oskenované tlačivo ako obrázok :confused:)

(formulár na ohlásenie je tu: http://www.svps.sk/legislativa/zakon_152_p1.asp )

Ďalej som našiel na stránke www.agroforum.sk túto otázku z 15.05.2013:

...chcel by som Vas poprosit o radu ake povolenia treba na pestovanie hydroponickych rastlin (do konzumacie - salaty, paradajky, papriky atd.).

A na ňu odpoveď ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR:

Pestovateľ v princípe nepotrebuje žiadne povolenia na pestovanie. Pri uvádzaní pestovaných druhov na trh dodržiava kvalitatívne požiadavky však v každom prípade (bod 4).
Pokiaľ by ste v budúcnosti požadovali nejakú formu dotácie odporúčame:

1) Výrobu, pestovanie zeleniny a maloobchod registrovať v Obchodnom registri alebo Živnostenskom registri ( všeobecná formulácia);
2) V prípade výstavby alebo rekonštrukcii skleníka je potrebné osloviť príslušný stavebný úrad;
3) V prípade výroby a uvádzaní zeleniny na trh vykoná pestovateľ registráciu prevádzkarne a oznámenie o výrobe podľa § 6 zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov na príslušnom orgáne úradnej kontroly, t.j. na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠVPS);
4) ŠVPS zároveň vykonáva evidenciu obchodníka a kontrolu obchodnej kvality zeleniny podľa článkov 3 až 18 a prílohy I vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 543/2011 zo 7. Júna 2011, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá uplatňovania nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007, pokiaľ ide o sektory ovocia a zeleniny a spracovaného ovocia a zeleniny .
...
(link danú tému: http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=3282)

Ďalšia téma na tej istej stránke z 14.06.2014:

...Na pestovanie zeleniny nie je potrebné osobitné povolenie od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ďalej len "MPRV SR").

1) Subjekt, ktorý chce pestovať zeleninu a uvádzať do obehu (na účel predaja), musí svoju prevádzku prihlásiť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠVPS), podľa zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách v znení neskorších predpisov (informácie poskytnú regionálne útvary ).

2) Keďže zelenina a ovocie je sektorom, ktorý podlieha spoločnej organizácii trhu, tak pri uvádzaní do obehu je potrebné plniť podmienky na obchodné normy kvality, ktoré sú ustanovené vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) č. 543/2011 – príloha 1 a 2. Kontroly zhody, podľa evidencie podnikateľov so zeleninou a ovocím vykonáva ŠVPS SR.
...
(link na danú tému: http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=3711)


Ak zistím viac, dopíšem... Ak má niekto ďalšie info, budem rád keď sa podelí :)
ariadna22
25.11.14,18:13
aha
takže 1.zriadiť si shr je otázka pol dňa a asi cca 20 eur (kolky+benzín do auta)
2.dostať dotáciu je otázka dobrej známosti alebo plného vačku, prípade oboch. My čo podnikáme v poľnohopodárstve vieme z rečí tých bohatších a šťastnejších, že neoficiálne všimné sa v ppa pohybuje od 50% do 75% hodnoty dotácie, s tým rizikom, že v prípade kontroly musíš vrátiť plnú hodnotu dotácie. Vysvetlím ti ako je to s dotáciou v účt., takže ty dostaneš oficiálnu dotáciu 20 000 eur na budovu, ktorú odpisuješ 20 rokov. Každý rok máš odpis po technickom zhodnotení, dajme tomu, že si dostal 50 % čiže hodnota projetku bola 40 000 eur, to musíš vykonať, skolaudovať, zaplatiť úplatok, požiadať o dotáciu, dostať dotáciu, a každý rok dáš do výnosov len pomernú časť výnosu z dotácie, budovu máš rozplánovú na 20 rokov takže každý rok dáš do výnosov 1000 eur ako dotáciu.
Preto malí farmári na dotácie jednoducho kašlú. Dotácie len prehlbujú rozdiely, musíš splniť x podmienok, obrat, kladné hospodárenie niekoľko rokov. Skrátka je rozdiel, či si ideš brať na dotáciu už dvadsiaty kombajn a si kamarát, alebo by si potreboval rozbehnúť farmu, do ktorej si vrazil aj posledné a teraz žiješ z ruky do huby. Peniaze robia peniaze a pri dotáciach to platí dva-krát. tak a práve preto tak strašne moc predražujú projekty a preto sa to nepáči eu. Ty už v tom projekte musíš naceniť aj ten úplatok, tak polopate by som to povedala. Zároveň všetky platby musia byť vyplatené, budova postavená, kolaudácia ok, to znamená, že ti to stavia kamarát, ktorý vie, že mu pošleš úhradu faktúry ale peniaze hned vyberie, lebo by za to pýtal 5000 a nie 10000 a to sa tu rozprávame o pár tisíc eur, ale oni si kamaráti takto postavili celé družstvá za miliony eur.