petkor
28.09.14,08:49
Daňový rezident SR, má príjmy zo závislej činnosti z ČR a príjmy z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v ČR. V ČR podal daňové priznanie a odviedol daň. Môžem použiť na celé príjmy metódu vyňatia príjmov? Alebo na príjmy zo ZČ použijem metódu vyňatia príjmov a na príjmy z prenájmu nehnuteľnosti metódu zápočtu dane? Dá sa to tak vôbec, použiť obidve metódy?
Samozrejme, že by mu bolo výhodnejšie použiť metódu vyňatia príjmov, ale v zákone som našla, že to môže byť iba pri príjmoch zo závislej činnosti.
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Mishok
29.09.14,12:46
V tomto prípade ak bol príjem preukázateľne zdanený by ste mali použiť metódu zápočtu dane. (Postupujete podľa: Článok 22 Vylúčenie dvojitého zdanenia, Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia - Česko 238/2003)

V iných prípadoch to akú metódu použijete záleží od konkrétnej zmluvy so štátom o zamedzení dvojitého zdanenia.
Metoda vyňatia príjmov sa paušálne aplikuje pri preukázateľne zdanených príjmoch zo závislej činnosti zo štátu s kt SR nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.

Metódu vyňatia príjmov môžete využiť ak je to pre vás vyhodnejsie (ZDP par.45 ods 3 c)) avšak iba pri prijme zo závislej činnosti
petkor
29.09.14,19:07
Ďakujem za radu, aj mne to takto vyšlo po preštudovaní zákona. Minulý rok som to tak urobila, ale volala mi správkyňa dane, vraj dá sa využiť aj metóda vyňatia príjmov, v tom prípade neplatíme žiadnu daň. Tak sme opravili daňové priznanie za r. 2012 podľa jej rady a už sa neozvala. Ale v zákone som nič také nenašla. Tak uvidíme, kedy sa ozvú tento rok.
Mishok
06.10.14,22:29
A uviedli ste v osobitných záznamoch daňovníka ze ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti s daňovou povinnosťou v zahraničí?
petkor
07.10.14,07:46
Ano, aj DP z Ciech vzdy priklada ako prilohu.